Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu jest mały zapas krwi, ale zbliża się czas kiedy coraz trudniej ją pozyskać

/wit/
- Wielu mieszkańców naszego miasta decyduje się oddać krew w Centrum przy Limanowskiego. W piątek na stanie było 215 jednostek krwi – mówi Józef Waniek, dyrektor RCKiK w Radomiu.
- Wielu mieszkańców naszego miasta decyduje się oddać krew w Centrum przy Limanowskiego. W piątek na stanie było 215 jednostek krwi – mówi Józef Waniek, dyrektor RCKiK w Radomiu. Tadeusz Klocek
Nadszedł czas, kiedy zapotrzebowanie na krew jest wzmożone. - Dysponujemy minimalnym zapasem krwi i jej składników, ale wszystko może się zmienić, bo coraz częściej proszą o nią szpitale w Radomiu, regionie, ale też Warszawie i Kielcach - mówi Józef Waniek, dyrektor RCKiK w Radomiu.

Kto może oddać krew?

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą możesz zostać jeśli masz 18-65 lat, ważysz powyżej 50 kilogramów, nie chorowałeś na żółtaczkę, zapoznasz się z "informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców" i wypełnisz specjalny kwestionariusz, jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Krwi nie da się zgromadzić na zaś, można jedynie pozyskać określony jej zapas. Ma ona określoną ważność, w zależności od czynnika konserwującego 35 bądź 42 dni.

Zgłoś się i oddaj krew
Krew można oddawać także w siedziba RCKiK w Radomiu przy ulicy Limanowskiego 42. Rejestracja jest czynna w poniedziałki i środy od 7 do 14, we wtorki od 7 do 18, czwartek i piątek zaś od 7 do 13. RCKiK w Radomiu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom krwiodawców organizuje zbiórki w znanych punktach miasta. W czwartki w godzinach 11.30 - 17 krew można oddawać w ambulansie zaparkowanym przed budynkiem Poczty Polskiej przy ulicy Prażmowskiego 2. Zbiórki są też prowadzone w piątki w godzinach 11 - 17 przy Plac Konstytucji 3-go Maja.

To właśnie latem dochodzi do zwiększonej liczby wypadków na drogach i w rolnictwie, a nie pracują szkoły i uczelnie w których można organizować zbiórki krwi. Na urlopach jest też wielu honorowych krwiodawców.

Dlatego dyrekcja i pracownicy placówki służby krwi, przy ulicy Limanowskiego w Radomiu, tak intensywnie zachęcają mieszkańców miasta i odwiedzających je gości do udziału w licznych zbiórkach.

Te odbywają się w stałych punktach Radomia. W czwartki krew można oddać przed budynkiem Poczty Polskiej przy ulicy Prażmowskiego 2 zaś w piątki przy Plac Konstytucji 3-go Maja.

- Organizujemy też szereg akcji w terenie. Ekipy wyjazdowe pojawiają się na piknikach, festynach i w parafiach - mówi dyrektor Waniek.

Wielu mieszkańców naszego miasta decyduje się oddać krew w Centrum przy Limanowskiego. W piątek na stanie było 215 jednostek krwi. To oznacza, że zachowane jest podstawowe bezpieczeństwo, ale to też sygnał, że krwi nie jest dużo i przyda się każda jej ilość.

- Tak na prawdę 1 na 10 pacjentów szpitala potrzebuje transfuzji, a krew potrzebna jest co minutę. Na razie szpitale w Radomiu i regionie normalnie pracują, nie ma powodów by wstrzymywać operacje bądź zabiegi - mówi Józef Waniek, dyrektor radomskiego RCKiK.

Krew od radomskich krwiodawców trafia też systematycznie do szpitali w Warszawie a także Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

- Tam wszędzie, gdzie leczą się nasi mieszkańcy - zaznaczają pracownicy placówki przy Limanowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie