Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII Konkurs na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego w Nowej Slupi [WIDEO, zdjęcia]

Piotr BURDA [email protected]
Kowalanki zachwalały cierzniówkę w barszczu, robioną na pierwszych majowych grzybach.
Kowalanki zachwalały cierzniówkę w barszczu, robioną na pierwszych majowych grzybach. Aleksander Piekarski
28 smacznych potraw, a w tle ludowe nuty podczas imprezy w Nowej Słupi
Konkurs na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę

Konkurs na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę w Nowej Słupi

U stóp Świętego Krzyża można było poznać tradycje muzyczną i kulinarną regionu. W Nowej Słupi odbył się VII Konkurs na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego.

Imprezie organizowanej przez starostwo powiatowe w Kielcach towarzyszył XI Powiatowy Przegląd Kapel Ludowych.

Na początku imprezy, tuż po godzinie 15 na placu Centrum Kulturowo - Archeologicznego w Nowej Słupi nie było tłumów. Zdzisław Wrzałka, starosta kielecki był jednak dobrej myśli.

- W sobotę było brzydko, ale robi się coraz ładniej, co skusi do wyjścia z domu i odwiedzenia naszej imprezy - mówi Zdzisław Wrzałka. Jakby na potwierdzenie jego słów, godzinę później już trudno było znaleźć wolne miejsce na placu.

Największy ścisk panował pod stoiskami kół gospodyń wiejskich, na których prezentowano potrawy biorące udział w siódmym konkursie na najsmaczniejszą tradycyjną potrawę powiatu kieleckiego. Można było przebierać w potrawach, na stołach czekały propozycje zarówno dla jaroszy, jak i wielbicieli tłustego boczku. Komisja konkursowa, której przewodził szef kuchni Mirosław Ciołak musiała spróbować każdej z 28 konkursowych potraw.

Najlepszą potrawą wybrano barszcz rakowski na zacynce przygotowany przez Koło Gospodyń wiejskich w Nowej Hucie, w gminie Raków. Drugie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich Chełmowianki z gminy Nowa Słupia. Panie przygotowały pyszne brosiki, czyli kotlety z kalafiora. Trzecie miejsce zdobył bieliński krupnik przygotowany przez Jolantę Sztorc i zespół gospodyń Echo Łysicy.

Zmaganiom kulinarnym towarzyszył przegląd kapel powiatu kieleckiego. Na scenie zaprezentowało się dziesięć kapel, a kilkunastu gości imprezy postanowiło pod sceną potańczyć w takt świętokrzyskiej muzyki.

- Potrzebne są takie imprezy, które przypominają o naszych korzeniach. Właśnie w tym miejscu, u stóp Świętego Krzyża - mówi Ryszard Mańkus, radny powiatu kieleckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie