Szymon Kulka wygrał drugi bieg Stalowa Dycha w Stalowej Woli

Zdzisław SUROWANIEC
Z numerem 138 (w czerwonej koszulce) biegnie 21-letni Szymon Kulka, zwycięzca Stalowej Dychy. Zdzisław Surowaniec
Szymon Kulka, 21-letni biegacz z Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Lipinki wygrał w niedzielę bieg II Stalowa Dycha w kategorii open mężczyzn na dystansie dziesięciu tysięcy metrów. Trasę pokonał w 29 minut 51 sekund. Dwa kolejne miejsca na pudle zajęli biegacze z Ukrainy.
Drugi bieg Stalowa Dycha

Drugi bieg Stalowa Dycha w Stalowej Woli

Najlepszą kobietą w kategorii open była Aleksandra Jakubczak z Fitness Platinum Zamość, piętnasta na mecie. W biegu udział wzięło ponad czterystu zawodników. Najmłodszy z biegaczy miał siedem lat, najstarszym był 83-letni Zbigniew Paszkiewicz, radny ze Stalowej Woli. Bieg do mety zajął mu półtorej godziny.

Wczesnym popołudnie startowali najmłodsi na dystansie stu i dwustu metrów. O godzinie 16.30 ruszył bieg główny na dychę czyli dziesięć kilometrów. Zawodnicy biegli ulicami 1-go Sierpnia, Hutniczą, Ofiar Katynia, Kwiatkowskiego, Orzeszkowej, Niezłomnych i Podleśną. Start i meta ulokowane były na Placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury. Wśród zawodników byli Hiszpanie budujący elektrownie gazową, biegacze z Urugwaju, Kostaryki, Wenezueli. Najwięcej było jednak Ukraińców i oni zgarnęli najwięcej nagród.

Nad biegiem czuwał Bogdan Dziuba, prezes Stalowowolskiego Klubu Biegacza. Nagrody wręczał między innymi starosta stalowowolski Robert Fila, który wcześniej przebiegł całą trasę. Staruje w biegach od lat i czuł się na trasie bardzo dobrze.

A wśród zawodników byli biegacze najwyższej klasy. Dość wspomnieć, że zwycięzca Szymon Kulka z Lipinek, wsi w województwie kujawsko-pomorskim, jest mistrzem Europy juniorów w biegach przełajowych, młodzieżowym mistrzem Polski w biegach na dziesięć kilometrów.