Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Robert Gwiazda Ambasadorem Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Profesor Robert Gwiazda, Ambasador Stalowej Woli.
Profesor Robert Gwiazda, Ambasador Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Do grona osób z tytułami Ambasadorów Stalowej Woli dołączył profesor Robert Gwiazda. Uczony jest ornitologiem, pracuje w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Zainspirował w Miejskim Domu Kultury spotkania związane z lasem, jego florą i fauną. Pochodzi ze Stalowej Woli.

W ubiegłym roku była to impreza "Las wita nas", w tym roku "Las blisko nas, a rzeka obok". - Światy kultury i przyrody są ze sobą bardzo bliskie. Te dwa elementy są naszym dziedzictwem. Dlatego powinniśmy o nie dbać i je szanować - powiedział na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami Stalowej Woli prof. Gwiazda.

Wspomniał o ptakach zagrożonych w Puszczy Sandomierskiej, wśród nich są to kawka, cietrzew, czy podgorzałka. - Człowiek musi powstrzymać degradację środowiska. Musimy zdać sobie sprawę, że dziedzictwo kulturowe jest tak samo ważne jak dziedzictwo przyrody. Budynki możemy odnowić, za to zniszczone siedliska, wymarłe gatunki to dla nas strata bezpowrotna - powiedział uczony biolog.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota wręczył profesorowi Gwieździe tytuł Ambasadora Stalowej Woli, który przyznawany jest osobom urodzonym w naszym mieście i rozsławiającym je w Polsce i na świecie.

- To dla mnie duży zaszczyt. Pamiętam o swojej małej ojczyźnie. Wracam do niej bo tu się urodziłem, mam rodzinę, przyjaciół, znajomych. To tu rozwijałem swoją pasję i szukałem autorytetów - stwierdził prof. Gwiazda.

Doc. dr hab. Robert Gwiazda jest biologiem, ornitologiem. Pracuje w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Przez 19 lat mieszkał w Stalowej Woli, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 3, a następnie Liceum Ogólnokształcące im. KEN. Przyrodą interesował się od zawsze, a będąc w V klasie szkoły podstawowej zaczął "specjalizować" się w ornitologii. Często z lornetką i notatnikiem prowadził obserwacje ptaków. W liceum organizował w tym celu całodniowe "wyprawy" rowerem. O swoich obserwacjach pisał do młodzieżowych gazet, gdzie od czasu do czasu w dziale "Klubu Ptakolubów", ukazywały się fragmenty jego listów. W ten sposób został "ptakolubem", co stało się początkiem drogi do kariery naukowca badającego ptaki.

W czasie studiów biologii środowiskowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie brał udział w wielu badaniach ptaków wodno-błotnych oraz leśnych. Niebawem został współpracownikiem Stacji Ornitologicznej i uzyskał prawo obrączkowania ptaków. Wspomina: "Chwytanie ptaków to duża odpowiedzialność (trzeba mieć zawsze na uwadze dobro zwierzęcia) ale i duże przeżycie (bo często nie wiadomo co tym razem się złapie i czy nie nosi np. zagranicznej obrączki). Szczególnie wyjątkowo wspominam obrączkowanie nietoperzy".

Po studiach zaczął pracować w Zakładzie Biologii Wód PAN w Krakowie i do dzisiaj zajmuje się ekologią ptaków wodnych. Swoim szczególnym zainteresowaniem obejmuje gatunki rybożerne i ich preferencje pokarmowe (wiele czasu poświęcił kormoranom i czaplom). Interesują go także zespoły ryb, na które polują ptaki. Stara się wyjaśnić: czy różne gatunki ptaków odżywiają się różnymi gatunkami ryb, jaka jest wielkość tych ryb i czy zmienia się to w ciągu roku.

Wciąż ma w sobie ciekawość świata. Lubi dobrą książkę i wędrówki po górach. Poleca swoją dewizę życiową: "Myślę, że każdy powinien odkryć w sobie to, co go interesuje. Wtedy z pewnością nie znajdzie czasu na nudę".

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie