Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratunek dla "sercowych" w szpitalu w Stalowej Woli. Uruchomiono Pododdział Chirurgii Naczyniowej

Zdzisław Surowaniec
Pierwsze pacjentki na Pododdziale Chirurgii Naczyniowej.
Pierwsze pacjentki na Pododdziale Chirurgii Naczyniowej. Zdzisław Surowaniec
Osoby chore na "wieńcówkę" czyli zagrażające życiu niedostateczne ukrwienia mięśnia serca, mogą być szybko ratowani w szpitalu w Stalowej Woli. Uruchomiony tu został Pododdział Chirurgii Naczyniowej z ośmioma łóżkami.
Od lewej starosta Robert Fila, chirurdzy naczyniowi Krzysztof Korniak Wojciech Siekierko.
Od lewej starosta Robert Fila, chirurdzy naczyniowi Krzysztof Korniak Wojciech Siekierko. Zdzisław Surowaniec

Od lewej starosta Robert Fila, chirurdzy naczyniowi Krzysztof Korniak Wojciech Siekierko.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Jak na środowej konferencji prasowej powiedzieli chirurdzy Wojciech Siekierko i Krzysztof Korniak, będą tu leczyć ostre schorzenia naczyniowe takie jak ostre niedokrwienie kończyn, pęknięty tętniak aorty brzusznej i urazy naczyń.

Stalowowolski szpital jest jedną z czterech podkarpackich placówek, które otrzymały kontrakt na ten cel od Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. To duży sukces miejscowych chirurgów oraz osobisty dyrektora szpitala Mirosława Leśniewskiego. Pokonać opór tych, którzy twierdzili, że szpital nie jest przygotowany na wdrożenie takich procedur. Miał wsparcie ze strony starosty Roberta Fili.

Jak wspomniał dyrektor Leśniewski, pododdział ma pierwszy stopień referencyjny. Wyższy stopień ma na Podkarpaciu tylko jeden szpital w Rzeszowie. Pododdział Chirurgii Naczyniowej powstał z wydzielenia oddziału chirurgicznego. Jest tu mniej łóżek niż na klasycznej chirurgii, ponieważ pacjenci muszą mieć lepsze warunki pobytu. W miejsce ośmiołóżkowych sal, powstały dwułóżkowe.

Czas na stworzenie chirurgii naczyniowej naglił. - Następna okazja pojawiłaby się za półtora roku. Przez ten czas te usługi zapewne uruchomiłoby lub rozwinęło kilka ośrodków na Podkarpaciu, przez co nasze szanse spadłyby praktycznie do zera - tłumaczy dyrektor. Swoim zasięgiem pododdział obejmie powiat stalowowolski, okoliczne powiaty, ale nawet powiaty z województw małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Pododdział Chirurgii Naczyniowej zapewnia pacjentom leczenia ostrych schorzeń naczyniowych, takich jak ostre niedokrwienie kończyn, pęknięty tętniak aorty brzusznej i urazy naczyń oraz wykonywanie zabiegów planowych w zwężeniu tętnic nerkowych, niedokrwieniu trzewi, przewlekłym niedokrwieniu kończyn czy chorobach tętnic odchodzących od łuku aorty.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

W Pododdziale stosowane będą klasyczne metody chirurgii naczyniowej (na przykład udrożnienia naczyń, pomostowanie niedrożnych odcinków), metody wewnątrznaczyniowe (angioplastyki balonowe czyli rozszerzanie zwężonych tętnic, implantacje stentów - sprężynek powiększających naczynie krwionośne) oraz zabiegi hybrydowe czyli takie podczas których u pacjenta wykonuje się jednocześnie operacje metodami tradycyjnej chirurgii jak również zabieg wewnątrznaczyniowy.

Zabiegi odbywać się będą w Bloku Operacyjnym szpitala oraz w Pracowni Radiologii Zabiegowej GVM Carint, która znajduje się na ostatnim piętrze najnowszego Pawilonu Diagnostyczno - Zabiegowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie