Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Pikniku Rycerskim w Ossolinie atrakcji nie brakowało

(GOP)
Ten brawurowy pokaz wzbudził szczególne zainteresowanie.
Ten brawurowy pokaz wzbudził szczególne zainteresowanie. Małgorzata Płaza
Podczas imprezy słynny aktor otrzymał Kryształowe Berło - nagrodę za wybitną rolę w filmie historycznym.
Aktor Olgierd Łukaszewicz  opowiadał  publiczności o swojej roli w filmie „Generał Nil”.
Aktor Olgierd Łukaszewicz opowiadał publiczności o swojej roli w filmie „Generał Nil”.

Aktor Olgierd Łukaszewicz opowiadał publiczności o swojej roli w filmie "Generał Nil".

W czasie Pikniku Rycerskiego w Ossolinie w gminie Klimontów Olgierd Łukaszewicz otrzymał Kryształowe Berło - nagrodę za wybitną rolę w filmie historycznym.

Piknik Rycerski już po raz trzeci zorganizowało dla lokalnej społeczności Stowarzyszenie "Nasze dziedzictwo Ossolin". Impreza ma na celu przypomnienie o dawnej świetności siedziby rodu Ossolińskich i promowanie tego miejsca, ale również uwrażliwienie, szczególnie młodych ludzi, na wartości przekazywane poprzez sztukę. Stąd nawiązania do kinematografii historycznej i konkurs, który ma zachęcić do czytania dzieł polskich mistrzów pióra.

KRYSZTAŁOWY ŁUKASZEWICZ

Kryształowe Berło wręczane jest w Ossolinie od dwóch lat. To nagroda dla gwiazd polskiego kina, przyznawana za wybitne role w filmach historycznych i kostiumowych. Poprzednio uhonorowano nią Jerzego Zelnika.

- Olgierd Łukaszewicz ma w swoim dorobku dużo ciekawych ról historycznych, choćby w "Wiernej rzece". My zdecydowaliśmy się uhonorować go za tę najbardziej wyrazistą, najciekawszą, zwłaszcza w ostatnim okresie, kreację - tytułową rolę w filmie "Generał Nil" - tłumaczył Rafał Staszewski ze Stowarzyszenia "Nasze dziedzictwo Ossolin".

- Przyjmuję tę nagrodę nie tyle dla siebie, za odegraną rolę, ale jako wyraz hołdu dla generała i dla wszystkich tych, którzy zginęli z rąk stalinowskich siepaczy. Pomyślmy chwilę o ludziach, którym zawdzięczamy to, że Polska jest znowu wolna i może się rozwijać - podkreślił Olgierd Łukaszewicz, odbierając Kryształowe Berło.

W naszym kraju, mówił aktor, film był słabo zauważony, ale na międzynarodowym festiwalu filmowym w San Francisco autor "Generała Nila" - Ryszard Bugajski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera, Łukaszewicz zaś dla najlepszego aktora.

- Ten fakt pokazuje, że film wyjęty z kontekstu naszych wewnętrznych sporów, ma swoją siłę, siłę moralnego przesłania - stwierdził gość imprezy.

Aktor mówił o tym, jak przygotowywał się do roli Augusta Emila Fieldorfa. Wspominał, że przed realizacją zdjęć i w trakcie pracy trudno było znaleźć osoby, które osobiście znały generała. Władysław Bartoszewski opowiedział epizod z dnia swojego uwięzienia na Rakowieckiej, gdy dowiedział się od niemieckich więźniów, że właśnie stracono polskiego generała.

- Przeczytałem obszerną książkę, którą zredagowała bratanica generała i jej mąż. Pozaznaczałem w niej te fragmenty, które mogły charakteryzować mojego bohatera. Jedną z jego cech było to, że w ogóle nie odczuwał lęku. To był naprawdę ktoś niezwykły - opowiadał Łukaszewicz.

Z córką Fieldorfa aktor spotkał się, gdy film był już gotowy. - Przy obiedzie pani Maria zapytała mnie: "Skąd pan wiedział, że taki właśnie był mój ojciec".

Aktor wspominał swoje role w filmach związanych z naszym regionem - "Wiernej rzece" i "Sowizdrzale świętokrzyskim". W realiach świętokrzyskich osadzony jest realizowany przez kielczanina Konrada Łęckiego film "Wyklęty" z udziałem Łukaszewicza.
Bohater pikniku uważa, że w naszej historii jest wiele postaci, które warto byłoby ożywić i przypomnieć poprzez film.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

PIĘKNE CZYTANIE Z MISTRZEM

Aktor, po ceremonii wręczenia Berła, spełnił prośbę organizatorów wydarzenia i czytał dzieciom baśnie Perraulta. Biorąc książkę do rąk, żartował, że będzie to dla niego test płynnego czytania.

Olgierd Łukaszewicz był jurorem w konkursie pięknego czytania, którego hasło brzmiało: "Sięgnij po Prusa!". W finale zmierzyli się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i średnich z powiatu sandomierskiego.

- Konkurs ma na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do sięgania po książki. Jednocześnie chcemy propagować twórczość literatów związanych z naszym regionem. W ubiegłym roku młodzi czytali Żeromskiego, a teraz namawiamy do sięgnięcia po Prusa, który - przypomnijmy - był uczniem kieleckiego gimnazjum i z Kielc poszedł walczyć w powstaniu styczniowym - mówił Rafał Staszewski.

SAMURAJE I RYCERZE

Podczas pikniku można było obejrzeć barwne rekonstrukcje historyczne, pokazy walk, uzbrojenia i tańców dworskich z XVII wieku, przygotowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Szydłów. Chętni mogli nauczyć się dawnych pląsów.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prezentacja dotycząca życia i obyczajowości samurajów zaprezentowana przez członków grupy "Katana" z Tarnobrzega. Walki samurajów publiczność oglądała z zapartym tchem.

Prowadzona była loteria fantowa na rzecz klimontowskiej akcji "Podaruj dzieciom wakacje". Losy kupił na niej między innymi Olgierd Łukaszewicz.

Podsumowaniem imprezy były występy formacji artystycznych z Gminnego Ośrodka Kultury w Klimontowie oraz dzieci z szkoły podstawowej w Ossolinie. Piknikowi towarzyszyły pokazy sprzętu strażackiego i policyjnego. Wieczorem odbył się pokaz fajerwerków. "Echo Dnia" było patronem medialnym Pikniku Rycerskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie