Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje... na Jakubowym szlaku? W Skalbmierzu - i nie tylko - pielgrzymowanie jest dzisiaj bardzo "trendy"

Adam LIGIECKI
Taką muszlę "ze strzałkami”, wyznaczającą Małopolską Drogę Świętego Jakuba, znajdziemy również w rejonie Skalbmierza.
Taką muszlę "ze strzałkami”, wyznaczającą Małopolską Drogę Świętego Jakuba, znajdziemy również w rejonie Skalbmierza. archiwum prywatne
Lipiec to czas wakacji, kiedy wielu pielgrzymuje w różny sposób do miejsc świętych. Stało się to powszechnym zjawiskiem w naszych czasach; nie tylko w świecie chrześcijańskim.
– Pielgrzymka to dobra okazja, by powierzyć Panu Bogu swoje sprawy – zaprasza na pątniczy szlak proboszcz Marian Fatyga.

– Pielgrzymka to dobra okazja, by powierzyć Panu Bogu swoje sprawy – zaprasza na pątniczy szlak proboszcz Marian Fatyga. archiwum prywatne

- Pielgrzymka to dobra okazja, by powierzyć Panu Bogu swoje sprawy - zaprasza na pątniczy szlak proboszcz Marian Fatyga.
(fot. archiwum prywatne)

Ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, który przemierzył tysiące kilometrów na pątniczych szlakach, potwierdza: "Pielgrzymowanie jest w życiu duchowym wierzących czymś bardzo wyjątkowym".

OD KOŁYSKI DO TRUMNY

Biskup Piotr Libera mówił: "Wśród licznych określeń człowieka - ważne miejsce zajmuje homo viator. Czyli człowiek wędrujący. On właśnie przypomina nam, że życie człowieka jest ciągłą wędrówką. I chociaż tego sobie często nie uświadamiamy, jesteśmy całe nasze życie w drodze. Ciągle wędrujemy. Od kołyski do trumny. Od niemowlęctwa do starości, od rzeczywistości do marzeń. Od doczesności do wieczności" - głosił kapłan.

- Pielgrzymowanie jest wyrazem głębokiego pragnienia zbliżenia się do Pana Boga. Każda pielgrzymka to dobra okazja, by się wyciszyć, pomodlić i powierzyć Bogu swoje sprawy - przekonuje kanonik Marian Fatyga. - Gdy nie przynagla nas troska o chleb powszedni, wyraźniej dostrzegamy potrzebę chleba z nieba.

TU SŁYCHAĆ GŁOS BOGA

To prawda, w sanktuariach lepiej słychać głos Boga. Drogę znamy, bo wydeptały ją przed nami tłumy pielgrzymów. Nie musimy rozglądać się na wszystkie strony. Możemy szukać drogowskazów życiowych we własnej duszy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

Przez nasze piękne Ponidzie prowadzi wiele pątniczych szlaków. Tędy biegnie też Małopolska Droga Świętego Jakuba, która jest fragmentem europejskiej sieci średniowiecznych dróg pielgrzymich. Możemy ma niej spotkać pojedynczych pątników, zmierzających do Santiago de Compostela.

Tam, w dalekiej Hiszpanii święty Jakub Większy czczony jest od niepamiętnych czasów. Apostoł z wielką mocą świadczył o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Jego kult promieniuje na cały świat. Także do Polski. Kościoły pod wezwaniem świętego Jakuba znajdują się na Ponidziu - w Szczaworyżu czy Probołowicach. A Jakubowy szlak dla pątników wyznaczają charakterystyczne muszle, z żółtymi strzałkami, ustawionymi zawsze w jednym kierunku: na zachód. Do katedry w Santiago. To znak - symbol trasy pielgrzymów.

ENTUZJAZM PIELGRZYMOWANIA

- Warto wybrać się chociaż na kilkudniowy szlak Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba biegnący przez Ponidzie. By doświadczyć obecności Boga w drodze - zachęca ksiądz Marian Fatyga.

Proboszczem w Skalbmierzu jest od 2007 roku i... zdołał zaszczepić swoim parafianom entuzjazm pielgrzymowania. Wędrują pieszo choćby na odpust do Skorczowa czy do Czarnocina. Już w piątek, 25 lipca - na świętego Jakuba - skalbmierzanie wybierają się na pielgrzymkę do małopolskiej Pałecznicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie