Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Włoszczowie debatowali o bezpieczeństwie. Będzie ogólnodostępny alkomat na komendzie i policjanci na rowerach?

Rafał BANASZEK
Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Ratusznik zwrócił uwagę na nieprzestrzeganie przez kierowców znaków ograniczających tonaż na drodze wewnętrznej od ulicy Wiśniowej do zakładu Stolbud.
Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Ratusznik zwrócił uwagę na nieprzestrzeganie przez kierowców znaków ograniczających tonaż na drodze wewnętrznej od ulicy Wiśniowej do zakładu Stolbud. Rafał Banaszek
Za mało patroli w niektórych miejscach i nieprzestrzeganie przepisów na drogach - oto najczęstsze problemy, które nurtują mieszkańców naszego powiatu.

Bezpieczeństwo na drogach - czarna vectra niezwykle skuteczna

Na debacie poruszono też temat notorycznego niszczenia barierek przez samochody ciężarowe przy drodze wojewódzkiej 786 we włoszczowskim rynku.

Na debacie poruszono też temat notorycznego niszczenia barierek przez samochody ciężarowe przy drodze wojewódzkiej 786 we włoszczowskim rynku. Rafał Banaszek

Na debacie poruszono też temat notorycznego niszczenia barierek przez samochody ciężarowe przy drodze wojewódzkiej 786 we włoszczowskim rynku.
(fot. Rafał Banaszek)

Bezpieczeństwo na drogach - czarna vectra niezwykle skuteczna

W ciągu 5 miesięcy 2014 roku włoszczowska policja zatrzymała już 150 nietrzeźwych kierujących (mniej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego), było mniej zdarzeń drogowych (wypadków i kolizji), mniej osób rannych, nie było żarnej ofiary.
Najczęstszą przyczyną wypadków było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe skręcanie, cofanie oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Włoszczowska policja pochwaliła się skutecznością nieoznakowanego radiowozu (czarnej vectry), patrolującej drogi, wyposażonej w videorapid 2. W ciągu pierwszego półrocza (do końca czerwca) pojazd ten ujawnił 1219 wykroczeń, które zakończyły się wystawieniem 858 mandatów karnych na łączną kwotę prawie 143 tysięcy złotych! Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego poinformował, że na mocy kodeksu wykroczeń, kierowcy może być zatrzymane prawo jazdy tylko w sytuacjach, jeżeli rażąco naruszy przepisy ruchu drogowego, na przykład jeśli będzie wyprzedzał na trzeciego, czy na przejściu dla pieszych w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Za przekroczenie prędkości "prawko" nie będzie na razie zabierane.

We włoszczowskim starostwie odbyła się ostatnio debata publiczna poświęcona bezpieczeństwu, w której wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, policjanci, mieszkańcy, a także przedstawiciele instytucji i organizacji mających wpływ na bezpieczeństwo publiczne.

Organizatorami debaty byli starosta Zbigniew Matyśkiewicz oraz komendant powiatowy policji Piotr Wrześniewski. Każdy z obecnych gości mógł zabrać głos i przedstawić problem, jaki nurtuje lokalną społeczność. Oto wybrane bolączki mieszkańców naszego powiatu.

ŁAMANIE PRZEPISÓW W RYNKU I KOŁO MAGISTRALI

Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Ratusznik poprosił, aby funkcjonariusze zwrócili większą uwagę na nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących na Placu Wolności we Włoszczowie (wyprzedzanie i wymuszanie pierwszeństwa na przejściach dla pieszych).

Jarosław Ratusznik zwrócił także uwagę na niestosowanie się przez kierujących samochodami ciężarowymi do znaków ograniczających tonaż na drodze wewnętrznej od Stolbudu do ulicy Wiśniowej. O zwiększenie w tym miejscu patroli policji apelował też wiceburmistrz Włoszczowy Stanisław Nowak. Komendant policji Piotr Wrześniewski, odpowiadając na te pytania, obiecał zwiększyć liczbę patroli pieszych na Placu Wolności.

KTO MA SPRZĄTAĆ DROGI PO WYPADKU?

Dariusz Sosiński, kierownik Obwodu Dróg Wojewódzkich w Łopusznie poruszył problem utylizacji płynów po zdarzeniach drogowych i braku służb odpowiedzialnych za usuwanie tych nieczystości.

Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej we Włoszczowie Grzegorz Gąsior stwierdził, że substancje te w niezbędnym zakresie są usuwane przez strażaków, natomiast przywrócenie drogi do stanu pierwotnego jest obowiązkiem zarządcy drogi.

POTRZEBNE KAMERY

Kierownik Sosiński poruszył też temat dewastowania przystanków autobusowych oraz niszczenia przez samochody ciężarowe barierek w rynku. Odpowiadając na to pytanie komendant policji zaproponował samorządowcom zainstalowanie monitoringu wizyjnego w centrum.

Przedstawiciela Ośrodka Szkolenia Kierowców Niedbał we Włoszczowie zgłosiła problem dotyczący parkowania samochodów w bramie wjazdowej do ośrodka przy ulicy Kościuszki. Narzekała również, że na początku tygodnia musi sprzątać otoczenie kosza na śmieci, który po weekendzie jest wiecznie przepełniony.

BOJĄ SIĘ CZARNEJ VECTRY

Radny Rady Miejskiej we Włoszczowie Wacław Oblas zwracał uwagę na przekraczanie prędkości przez samochody ciężarowe na drodze powiatowej Gościęcin - Silpia Mała w porze nocnej.

Sekretarz gminy Secemin Paweł Ruksza prosił o zwiększenie liczby patroli w miejscach użyteczności publicznej, takich jak parki, biblioteki, boiska sportowe, w tym patroli pieszych. Wychwalił nieoznakowany radiowóz policyjny. - Opel vectra doskonale działa. Kierowcy zwalniają. Boją się czarnej vectry - przyznał sekretarz Ruksza.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

QUADY I CROSSY W LASACH

Nadleśniczy włoszczowski Artur Ratusznik poruszył problem quadów i crossów na drogach leśnych, którymi nierzadko kierują osoby małoletnie. - Poruszają się one potężnymi maszynami. To stwarza dla nich samych duże zagrożenie. Taka sytuacja może doprowadzić do tragedii - ostrzegał nadleśniczy Ratusznik, prosząc policję o kontrolę także rejonów leśnych.

Wójt gminy Radków Stanisław Herej zwrócił się z prośbą do policji o częstsze kontrole miejsc grupowania się osób małoletnich oraz placówek handlowych na terenie gminy pod kątem przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zwłaszcza w okresie wakacji. Zasygnalizował konieczność kontroli prędkości motocyklistów poruszających się z dużą prędkością po gminie Radków.

UWAGA NA ROMÓW. BĘDZIE ALKOMAT NA POLICJI?

Na koniec komendant powiatowy Piotr Wrześniewski zwrócił się z apelem do wszystkich uczestników o natychmiastowe informowanie funkcjonariuszy o obecności w terenie osób narodowości romskiej, w celu przeciwdziałania ewentualnym przestępstwom z ich udziałem, to jest oszustwom, czy kradzieżom na szkodę osób starszych i samotnych.

Szef włoszczowskiej policji poprosił też samorządowców o zakup urządzenia do badania stanu trzeźwości, które znajdowałoby się w recepcji komendy, w miejscu ogólnodostępnym dla wszystkich interesantów. Chodzi o tak zwany alkomat barowy - samoobsługowe urządzenie, które kosztuje około 1,8 tysiąca złotych.

Starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz zaproponował wprowadzenie patroli policyjnych na… rowerach. - Mam nadzieję, że to nie będzie dużo kosztować - powiedział starosta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie