Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Labirynt w Kurozwękach to największy na świecie portret naszego papieża

Agnieszka KURAŚ
W sobotę rusza jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie - labirynt na terenie Zespołu Pałacowego w Kurozwękach.

Nagrody z labiryntu

Nagrody z labiryntu

Labirynt będzie funkcjonował od soboty 19 lipca do 6 października. Cena biletów: 6 złotych normalny, 4 złote ulgowy. Na terenie labiryntu, jak co roku odbędzie się zabawa polegająca na szukaniu, ukrytych wśród ścieżek kukurydzy, pytań do krzyżówki. Odpowiedzi na nie wpisuje się do diagramu znajdującego się na odwrocie planu labiryntu. Najkrótsza trasa, jaką należy pokonać, by odnaleźć wszystkie pytania wynosi 1 kilometr i 816 metrów. Zabawa jest tym atrakcyjniejsza, że wszystkie prawidłowo rozwiązane krzyżówki, wezmą udział w losowaniu nagród. Główną nagrodą jest wyjazd dla dwóch osób do Watykanu.

W tym roku przedstawia on wizerunek świętego Jana Pawła II. Jest to największy, bo liczący 40 000 metrów kwadratowych portret naszego rodaka na świecie. Został on wykonany przez cztery osoby na polu kukurydzy.

Słynny labirynt rozsławił Kurozwęki. Co roku jego ścieżkami spacerują tłumy turystów z całej Polski. W sobotę, 19 lipca odbędzie się uroczyste otwarcie labiryntu. W tym roku tematem projektu jest postać świętego Jana Pawła II. Otwarcie labiryntu poprzedzi uroczystość wprowadzenia relikwii świętego Jana Pawła II do kaplicy Pałacu w Kurozwękach. Msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego odbędzie się na terenie Zespołu Pałacowego o godzinie 11. Tuż po niej zaplanowano koncert zespołu Ars Nova z Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowcu oraz otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej pielgrzymkom papieża Jan Pawła II po ziemi świętokrzyskiej.

Historia labiryntu w Kurozwękach sięga 2007 roku, kiedy to po raz pierwszy na powierzchni 1,3 hektara pola posadzono kukurydzę. Z każdym następnym rokiem udoskonalano projekt. W 2012 roku labirynt rozrósł się do rozmiaru około 5 hektarów. Eksperymentowano również z roślinami, których wybór nie zawsze bywał trafny. Próba posadzenia słoneczników nie powiodła się - okazały się one zbyt delikatne. W ubiegłym roku labirynt był posadzony w konopi i robił furorę. W tym roku na 4 -hektarowym polu wysiano 480 tysięcy sztuk nasion kukurydzy. Turyści mają do dyspozycji 3 kilometry 544 metry labiryntowych ścieżek.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Projekt labiryntu według wizji, jaką wymyślili organizatorzy stworzyła amerykańska firma, a jego ścieżki w kształt zaprojektowanego wizerunku Jana Pawła II zrobili ludzie. Choć to niewiarygodne, ale ten precyzyjny portret wykonany z niesamowitą starannością na polu kukurydzy wyszedł spod rąk czterech pracowników Zespołu Pałacowego w Kurozwękach. Jak zaznacza Witold Świtalski, zajmujący się promocją Pałacu, osoby te przez około dwa tygodnie z pieczołowitością i niezwykłą precyzją, z mapkami w rękach, wyrywały wschodzącą kukurydzę, tak by ścieżki w labiryncie ułożyły się w zaplanowany kształt. Zadanie było o tyle trudne, że tak naprawdę efekty swojej pracy obserwowali jedynie z perspektywy człowieka stojącego na ziemi. Mimo to udało się, labirynt z lotu ptaka prezentuje się widowiskowo. Wygląda, jak dzieło sztuki narysowane ręką ludzką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie