Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa przebudowa rynku w Seceminie. Wielkie otwarcie we wrześniu

Rafał BANASZEK [email protected]
Centrum Secemina stało się wielkim placem budowy.
Centrum Secemina stało się wielkim placem budowy. Urząd Gminy Secemin
Plac Wolności w Seceminie wielkim placem budowy. To może być najpiękniejsze centrum miejscowości w powiecie włoszczowskim
Wizualizacja secemińskiego rynku po rewitalizacji widoczna z lotu ptaka (wjazd od strony Koniecpola w kierunku Włoszczowy).
Wizualizacja secemińskiego rynku po rewitalizacji widoczna z lotu ptaka (wjazd od strony Koniecpola w kierunku Włoszczowy). Urząd Gminy Secemin

Wizualizacja secemińskiego rynku po rewitalizacji widoczna z lotu ptaka (wjazd od strony Koniecpola w kierunku Włoszczowy).
(fot. Urząd Gminy Secemin)

Pod koniec wakacji zakończy się przebudowa secemińskiego rynku, który ma ponad 600 lat. Dzięki tej i wcześniejszym inwestycjom rewitalizacyjnym poprawi się znacząco atrakcyjność turystyczna centrum tej historycznej miejscowości.

- Chciałbym, żeby nasz rynek stał się miejscem przyja-znym dla mieszkańców i chętnie odwiedzanym przez gości, któ-rzy będą tędy przejeżdżać drogą wojewódzką 786 Kielce - Częstochowa - mówi Sławomir Krzysztofik, wójt gminy Secemin.

CO POWSTANIE NOWEGO?

Przebudowana zostanie cała płyta rynku wraz z chodnikami przypierzejowymi w części północnej i zachodniej. Z trzech stron Placu Wolności powstaną nowe miejsca parkingowe na około 30 samochodów. Wykostkowany zostanie też skwer przedkościelny.

Wybudowana zostanie fontanna, nawadniacze, reflektory podświetlające, ławy i stoły dębowe, kramy jarmarkowe, zbrojownia z replikami dwóch mieczy grunwaldzkich, herbarz gminy. Przez rynek będzie "płynąć" rzeka kwiatowa z krokusów. W poprzek drogi wojewódzkiej 786 "stanie" symboliczny most (przejście główne dla pieszych).

Zlikwidowane zostaną barierki ochronne przy drodze 786, które zostaną zamontowane w innym miejscu przy tej trasie. Ich miejsce zajmą słupki, które będą niższe, bardziej komponujące się z całością.

Przy wjeździe i wyjeździe z Placu Wolności będą witać kierowców chorągwie secemińskie, nawiązujące do czasów pierwszych właścicieli Secemina - rycerskiego rodu Szafrańców (XV wiek).

Przypomnijmy, że Secemin to drugi po Kurzelowie najstarszy gród na ziemi włoszczowskiej, dawne miasto (1401 - 1869), które otrzymało prawa miejskie na mocy przywileju wydanego przez króla Polski Władysława Jagiełłę.

WIELKIE OTWARCIE WE WRZEŚNIU

Od maja trwa gruntowny remont płyty rynku. Zakończenie prac przewidziano na koniec wakacji. Oficjalne otwarcie inwestycji zaplanowano na drugą połowę września. Wykonawcą inwestycji jest firma Euro-Bruk z Radomia. Większość prac jest już wykonana.

Architektem rewitalizacji secemińskiego rynku jest Paweł Korzewski z Pracowni Architektury Forma z Częstochowy, tej samej, która projektowała między innymi ulicę Sienkiewicza w Kielcach, czy aleję Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

- Po raz pierwszy spotykam się z inwestycją, którą przecina droga wojewódzka. To duże wyzwanie, któremu, mam nadzieję, sprostamy. To będzie echo przeprawy mostowej, z której Secemin słynął w XV i XVI wieku - mówi architekt Paweł Korzewski.

Remont rynku pochłonie 1,8 miliona złotych, z czego 60 procent kosztów pokryje Unia Europejska. - To jedna z najtańszych rewitalizacji rynków w małych miejscowościach w województwie świętokrzyskim - twierdzi wójt Secemina Sławomir Krzysztofik. Cała rewitalizacja Secemina kosztowała około 3 miliony złotych.

INWESTYCJA WSPÓŁTWORZONA Z MIESZKAŃCAMI

Warto podkreślić, że plan rewitalizacji Secemina został poddany szerokim konsultacjom społecznym. Na etapie projektowania odbyło się kilka spotkań z radnymi, sołtysami oraz mieszkańcami, którzy sami przedstawiali propozycje, jak ma wyglądać rynek.

- Dzięki tym spotkaniom, w centrum Secemina pojawi się więcej zieleni. Zaprojektowano też mini plac zabaw, który jednak nie uzyskał akceptacji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Kielcach - opowiada wójt Krzysztofik.

Warto wspomnieć, że przebudowa płyty rynku jest kontynuacją projektu rewitalizacji Secemina, która rozpoczęła się w ubiegłym roku od odnowienia parku podworskiego wraz z dawną fortalicją Szafrańców - najstarszych części Secemina, znajdujących się 200 metrów od centrum. W tym roku dokończono tam budowę parkingów, alejek, ogrodzenia i lamp oświetleniowych.

Przypomnijmy, że fortalicja Szafrańców oddana została do użytku w październiku ubiegłego roku. W kwietniu tego roku uznano ją za najładniejszą inwestycję w powiecie włoszczowskim w 2013 roku i nagrodzono w konkursie "Echa Dnia" - Złoty Żuraw w kategorii obiekty bliskie mieszkańcom. Czy przebudowany rynek też doczeka się takiej nagrody?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie