Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udana niedziela z archeologią. Starsi i młodsi poznawali historię Radomia (zdjęcia, wideo)

/wit/
Katarzyna Solarska, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii  PAN opowiadała o znalezisku z nowożytnego cmentarza odkrytego na grodzisku "Piotrówka”.
Katarzyna Solarska, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN opowiadała o znalezisku z nowożytnego cmentarza odkrytego na grodzisku "Piotrówka”. Tadeusz Klocek
Upał nie pokrzyżował planów archeologom, którzy w niedzielę zaprosili mieszkańców Radomia na Stare Miasto. Tu można było zobaczyć piastowski Radom epoki średniowiecza oraz kwitnący ośrodek czasów jagiellońskiego renesansu. Dzieci wzięły udział w warsztatach młodego archeologa.
Niedziela z archeologią w Radomiu

Niedziela z archeologią w Radomiu

W warsztatach małego archeologa wzięli udział Hania i Jaś pod opieką babci.
W warsztatach małego archeologa wzięli udział Hania i Jaś pod opieką babci.
Tadeusz Klocek

W warsztatach małego archeologa wzięli udział Hania i Jaś pod opieką babci.

(fot. Tadeusz Klocek)

"Niedziela z archeologią" ma przybliżyć mieszkańcom naszego miasta początki istnienia Radomia. Tematem pierwszego spotkania była jego historia odkrywana od kilku dziesięcioleci.

W kamienicach Gąski i Esterki (Rynek 4/5, Oddział Muzeum imienia Jacka Malczewskiego) zorganizowano zajęcia dla dzieci. Były warsztaty tkackie i ceramiczne oraz prelekcja archeologiczna dotycząca najstarszych znalezisk z epoki kamienia i skarby epoki brązu.

- Cieszymy się, że przyszły rodziny. Mogło być różnie, bo pogoda sprzyja raczej plażowaniu - żartowała Małgorzata Cieślak - Kopyt, kierownik działu archeologicznego w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Na tyłach muzeum zorganizowano warsztaty małego archeologa. W kilku punktach przypominających piaskownicę najmłodsi przy pomocy szpachelek poszukiwali ukrytych w piachu skarbów. Hani i Jasiowi Pańtak w pracy pomagała babcia.

- To fajna zabawa. Kto znajdzie skarb, musi oczyścić go z piachu specjalnym pędzelkiem - tłumaczyły dzieci.

Alicja Rychlicka w mig znalazła to, co było głęboko zagrzebane. - Tak pracują archeolodzy - powiedziała dziewczynka.

Kamienica Starościńska przy ulicy Grodzkiej 8 wprowadziła wszystkich w klimat: późnego średniowiecza, renesansu i okresu nowożytnego. Można było zobaczyć, jak wyglądał królewski zamek w Radomiu w wiekach XIV - XVIII.

Zainteresowani mieli okazję zapoznać się ze znaleziskami archeologicznymi pochodzącymi z nowożytnego cmentarza odkrytego na grodzisku "Piotrówka".

- Pierwszy ze szkieletów to mężczyzna, który miał wykonaną sekcję zwłok. Kolejny to także mężczyzna, ale zmiany na kościach wskazują, że przeszedł ciężkie choroby. Jego kości są inne niż u zdrowego człowieka - powiedziała Katarzyna Solarska, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Na zakończenie można było zwiedzić wykopaliska archeologiczne na radomskim rynku. "Niedzielę z archeologią" rozpoczynającą cykl archeologicznych spotkań zorganizowały: Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie i "Rewitalizacja".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie