Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Lato z Radiem" w Przysusze

/Sok/
Burmistrz Przysuchy Tadeusz Tomasik (w środku) opowiedział słuchaczom radiowej "Jedynki” o atutach Przysuchy. Obok burmistrza – dziennikarze Polskiego Radia Karolina Rożej i Roman Czejarek.
Burmistrz Przysuchy Tadeusz Tomasik (w środku) opowiedział słuchaczom radiowej "Jedynki” o atutach Przysuchy. Obok burmistrza – dziennikarze Polskiego Radia Karolina Rożej i Roman Czejarek. Archiwum
Dawno nie było tak dużego zainteresowania Przysuchą, a o walorach miasta i okolicy mogli dowiedzieć się radiosłuchacze w całej Polsce. Wszystko za sprawą popularnej audycji "Lato z Radiem", jaka została nadana w sobotę.

Od samego rana mieszkańcy miasta i całego regionu ciągnęli na Plac Kolberga, gdzie ustawiły się namioty Polskiego Radia. Tam dziennikarze Polskiego Radia Karolina Rożej i Roman Czejarek, przepytywali kolejnych gości.

MIASTO KOLBERGA

Pierwszym rozmówca radiowych dziennikarzy był gospodarz gminy - burmistrz Tadeusz Tomasik. W kilku wejściach na antenę burmistrz najpierw przywitał wszystkich mieszkańców i słuchaczy w całej Polsce i opowiedział, że Przysucha może być atrakcyjnym miejscem do zwiedzania. Wielu mieszkańcom Polski Przysucha może kojarzyć się - jak zaznaczył burmistrz - ze znanymi markami produktów, jakie powstają w gminie. Do takich firm należy "Hortex" w Skrzyńsku, czy "Klinkier".

Kolejni rozmówcy, jak Agnieszka Zarychta-Wójcicka z Muzeum imienia Oskara Kolberga, czy Ilona Jaroszek - dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej zaznaczyli, że Przysucha - to miasto rodzinne jednego z największych badaczy polskiej kultury, muzykologa i kompozytora Oskara Kolberga. O sile Kolberga świadczy także i to, że w tym roku obchodzimy Rok Kolbergowski.

Jak duże mamy bogactwo kulturowe w Przysusze i w regionie - opowiedział na antenie kolejny rozmówca - poeta, pisarz i regionalista Edward Pawlik. Przypomnijmy, że jest on autorem takich książek, jak "Wspomnienia dawnej Przysuchy", "Pieśnią Bogu cześć oddają", czy "Nekropolia przysuska".

Barbara i Zdzisław Bałtowscy, zajmujący się rękodziełem, opowiedzieli słuchaczom, że rejon Przysuchy, jest wciąż folklor jest tu żywy i ważny dla mieszkańców. O folklorze, kulturze i historii miasta opowiedzieli też Cezary Nowek z Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki", Mirosław Pilipczuk, dyrektor Domu Kultury i Jerzy Kwaśniewski, prezes Towarzystwa Kulturalnego imienia Oskara Kolberga.
W czasie transmisji radiowej z Przysuchy grała Orkiestra Dęta z Domu Kultury pod batutą Marka Kowalskiego.

KONCERTY NA SCENIE

Przez cały dzień w Przysusze odbywały się prezentacje, koncerty, a nawiązaniem do miasta Oskara Kolberga był koncert kapeli ludowej Andrzeja Malika z zespołem. Tłumy młodzieży kręciły się przy wspaniale zorganizowanym stoisku Komisji Europejskiej. Mimo upału przybyło, nikt nie chciał opuścić koncertu Kombii Łosowskiego, pokazów iluzjonisty Macieja Pola, którego występ dzieci nagrodziły wielkimi brawami.

Najwięcej osób przybyło na miejskie targowisko, gdzie stanęła estrada. Strażacy wcześniej polali wodą cały plac, by trochę orzeźwić powietrze. Na scenie zagrały najpierw Wilki, a późnym wieczorem - De Mono. Wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z PRZYSUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie