Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski Ośrodek Pomocy będzie realizował projekt "Radom siła w precyzji - Dom bez przemocy"

Izabela KOZAKIEWICZ, [email protected]
- Ruszamy z programem „Dom bez przemocy” już we wrześniu – mówi organizatorzy (od lewej): Halina Janiszek, dyrektor ośrodka pomocy społecznej; Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia i Marcin Gierczak, wicedyrektor ośrodka.
- Ruszamy z programem „Dom bez przemocy” już we wrześniu – mówi organizatorzy (od lewej): Halina Janiszek, dyrektor ośrodka pomocy społecznej; Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia i Marcin Gierczak, wicedyrektor ośrodka. Izabela Kozakiewicz
W Radomiu będzie program, który ma pomóc ofiarom przemocy, a innym uświadomić, że nie mogą być obojętni.

- Trzeba przerwać zaklęty krąg - mówi Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia anonsując nowe działania przeciw przemocy. Będą warsztaty dla ofiar i zagrożonych, kampania informacyjna i współpraca wielu instytucji.

Miejski Ośrodek Pomocy od września będzie realizował projekt "Radom siła w precyzji - Dom bez przemocy".

WYCHOWANIE BEZ PRZEMOCY

- Często o przemocy w rodzinie zaczynamy mówić, kiedy ginie dziecko, kobieta, mężczyzna. Wtedy jest już za późno - mówi Anna Kwiecień. - O przemocy w rodzinie nie mówią jej ofiary, bo pokutuje przekonanie, że domowych spraw nie załatwia się na zewnątrz. Świadkowie, sąsiedzi zaś nie reagują, bo nie chcą się wtrącać. Tak nie może być. Musimy przerwać krąg milczenia.

Program to między innymi warsztaty "Dom bez przemocy". Do udziału zostaną zaproszeni rodzice z rodzin zagrożonych przemocą, albo jej doświadczający. Specjaliści podpowiedzą, jak wychowywać dzieci bez używania siły, bicia, czy przemocy psychicznej. Uświadomią też, jakie konsekwencje może mieć przemoc.

- Często jest tak, że dzieci powielają wzorce ze swoich domów. One były bite, później biją swoje dzieci - wyjaśnia Anna Kwiecień.

- Zorganizujemy też grupy wsparcia dla kobiet oraz warsztaty "I kocham spokojnie …". Chcemy pokazać, jak radzić sobie z agresją - dodaje Halina Janiszek, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

TO TAKŻE NASZA SPRAWA

Kolejnym bardzo ważnym elementem programu będzie kampania edukacyjno - informacyjna. W mieście pojawią się plakaty, wielkie bilboardy, będą ulotki na temat przemocy w rodzinie.
- Chcemy uświadomić mieszkańcom, że jest taki problem i że każdy z nas może zrobić coś, żeby mu przeciwdziałać - przekonują organizatorzy.

W różnej formie do mieszkańców trafią też informacje o tym, gdzie szukać pomocy, komu zgłosić sprawę. Organizatorzy chcą przekonać radomian, że jeśli w mieszkaniu obok dzieje się źle to nie możemy się odwracać, a powinniśmy reagować, bo to też nasza sprawa.

Zorganizowany zostanie także punkt informacyjno - konsultacyjny, w którym będą dyżurować pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej: prawnik, psycholog, pedagog, pracownik socjalny. Będą udzielać informacji i porad osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, ale też świadkom takich sytuacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie