Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek wjedzie do Kielc. Szykują huczne powitanie pomnika Józefa Piłsudskiego

Agata KOWALCZYK
- Dzięki hojności wielu osób udało się nam spełnić marzenie kilku pokoleń kielczan i w naszym mieście stanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w 100 rocznicę wkroczenia kadrówki - mówi Janusz Koza, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. 12 sierpnia monument zostanie uroczyście odsłonięty.

- Pomnik jest teraz w odlewni w Bielsku-Białej. Jego elementy są spawane. W pierwszych dniach sierpnia przywieziemy go do Kielc. Planujemy jego huczny wjazd. Od rogatek miasta w Białogonie będą mu towarzyszyć Ułani Wileńscy, na placu Wolności, gdzie stanie będzie czekał nasz komitet. Liczymy, że mieszkańcy przyłącza się do powitań - dodał Janusz Koza.

WIELKIE UROCZYSTOŚCI

W cokole pomnika wmurowana zostanie urna z ziemią z miejsc ważnych dla narodu polskiego, między innymi z Baru na Podolu, cmentarza na Rossie w Wilnie, Westerplatte, Monte Cassino, Katynia, Charkowa, Miednoje i Smoleńska.

Budowę pomnika udało się sfinansować dzięki społecznej zbiórce pieniędzy. Potrzebne było ponad 450 tysięcy złotych, to więcej niż planowano. Pieniądze dawali mieszkańcy Kielc i całej Polski, firmy i samorządy. Największym fundatorem, który przekazał 90 tysięcy złotych jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

12 sierpnia w 100 rocznicę wejścia kadrówki do Kielc odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika na placu Wolności. Zaproszono gości z całej Polski a także ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spodziewanych jest od 600 do 1000 uczestników Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Organizatorzy liczą także na udział kielczan.

A odsłonięcie pomnika poprzedzą uroczystości 9 sierpnia, kiedy odbędzie się Ogólnopolskiego Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów. Organizuje go Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, ale Kielce włączyły się do przygotowań i u nas odbędzie się szereg imprez. Zaplanowano między innymi wspólne śpiewanie pieśni legionowych, grę miejska "Wszyscy jesteśmy legionistami", warsztaty historyczne. Będzie otwarta kawiarnia legionowa z napojami i słodyczami z epoki.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

DUMA KIELCZAN

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przypomina, że kielczanie powinni być dumni z wydarzeń historycznych, które miały miejsce 100 lat temu. - Wielu kielczan nie wie co się wtedy stał, a to jedno z najpiękniejszych i fascynujących wydarzeń w naszej historii. W Krakowie czują się bardziej ich spadkobiercami niż kielczanie i chętnie przywłaszczyliby je sobie. Dzięki tym wydarzeniom Polska odzyskała niepodległość po 120 latach. To u nas utworzono pierwsze struktury nowego państwa i wojsko, które ochroniło Polskę przed zajęciem przez Bolszewików i utworzeniem radzieckiej republiki. Mówi się, że kielczanie zamykali okna, gdy wchodzili legioniści, ale to nie jest prawda. Przy pierwszym wejściu były kwiaty na powitanie i wielka radość. Po wycofaniu się legionistów Rosjanie nałożyli wysokie kontrybucje na miasto. Przy drugim wejściu Piłsudskiego mieszkańcy zamykali okna bo się bali, że Rosjanie spalą miasto, gdy legionistom i tym razem nie uda się zostać. Marszałek kochał Kielc i wielokrotnie dawał temu wyraz. Każdy mieszkaniec powinni oddać mu hołd - tłumaczy prezydent.

Z okazji rocznicy Mennica Państwowa wydała pamiątkowy medal, a Poczta Polska specjalną kartę z marszałkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie