Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o ucznia w skarżyskich szkołach średnich potrwa do września

Redakcja
freeimages.com
W większości szkół średnich w powiecie skarżyskim są jeszcze wolne miejsca. Komplet jest tylko w I Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku.

Aktualny stan naboru do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie skarżyskim

Aktualny stan naboru do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie skarżyskim

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego- 178 uczniów (komplet miejsc)
II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza - 168 uczniów. (wolne miejsca)
Zespół Szkół Technicznych - 100 (wolne miejsca)
III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica - 88 (wolne miejsca)
Zespół Szkół Ekonomicznych - 65 (wolne miejsca)
Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych - 63 (wolne miejsca)
Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych - 58 (wolne miejsca)
Zespół Szkół w Suchedniowie - 30 (wolne miejsca)

Do szkół średnich w powiecie skarżyskim zapisało się 720 uczniów. O stu mniej, niż rok temu. To wynik demograficznego niżu. Nasze placówki ratuje popularność - wybrało je ponad 200 gimnazjalistów z innych powiatów.

Kiedyś problemami oświaty były niskie pensje nauczycieli i niedoinwestowanie. Bywało, że nawet na kredę brakowało pieniędzy. Dziś w większości placówek jest mnóstwo nowoczesnego wyposażenia, zarobki belfrów są stosunkowo wysokie. Brakuje tylko… uczniów. Niż demograficzny dał o sobie znać. W efekcie maleje liczba klas, a rosną koszty utrzymania budynków. W szkolnictwie ponadgimnazjalnym w powiecie skarżyskim rewolucji nie było. Mimo podejmowanych prób nie zlikwidowano ani jednej placówki. Jedyną zmianą było połączenie "elektryka" z "budowlanką".

- Zmniejszająca się liczba uczniów powoduje konieczność dostosowania ilości etatów. Kilku nauczycieli odchodzi na emerytury, w sporym stopniu trzeba zmniejszać liczbę godzin dla pracowników dydaktycznych - informuje Jerzy Krawczyk, naczelnik wydziału edukacji w skarżyskim starostwie powiatowym.

Walka o ucznia

Szkoły zabiegają o nowych uczniów. Dyrektorzy tworzą nowe, atrakcyjne profile nauczania, placówki uczestniczą w międzynarodowych programach. Zespół Szkół Ekonomicznych czy Zespół Szkół Technicznych oferują uczniom zagraniczne praktyki, Zespół Szkół Transportowo - Mechatronicznych dzięki umowom z Mesko i Polskimi Kolejami Państwowymi ma atrakcyjny program stypendialny. W III Liceum im. Stanisława Staszica kilkudziesięciu uczniów odbywa płatne praktyki w różnych zawodach. Skarżyskie szkoły współpracują ze świętokrzyskimi uczelniami. Bywa, że nauczyciele zrzucają się, by sfinansować kampanie reklamowe, prywatnymi kanałami zabiegają o nowych uczniów. Nie jest tajemnicą, że w oświacie trwa ostra rywalizacja. - Ona nabiera ostrości, ale zdrowa konkurencja jest dobra - uważa naczelnik Krawczyk.

Już się zapisali

Do tej pory do szkół średnich w powiecie (nie licząc zawodówek) zapisało się 750 absolwentów gimnazjów. Problemu z naborem nie mają licea im. Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza - tam chętnych zgłasza się najwięcej. W I LO - 178 osób, w II LO o 10 mniej. Powstanie tam po sześć klas. Zespół Szkół Technicznych ma 100 chętnych, III LO im. S. Staszica - 88, Zespół Szkół Ekonomicznych - 65, Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych - 63, Zespół Szkół Transportowo-Mechatronicznych - 58, a Zespół Szkół im. H.. Sienkiewicza w Suchedniowie - 30. - Liczba nowych uczniów jest porównywalna z poprzednimi latami, zawsze kolejni dochodzą w sierpniu - mówi Grzegorz Michnowski, dyrektor placówki w Suchedniowie. Szkoły dysponują wolnymi miejscami, do końca sierpnia będą prowadzić nabór uzupełniający.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Więcej, ale czy lepiej?

Zabieganie o możliwie największą liczbę uczniów ma głównie przesłanki ekonomiczne. Więcej młodzieży to więcej klas, więc i godzin dla nauczycieli, a także pieniędzy - rządowa subwencja idzie za uczniem. Pracownicy oświaty przyznają, że pogoń za uczniem oznacza jednocześnie obniżenie wymagań. Przyjmuje się nie tylko najlepszych, ale niemal wszystkich chętnych. Efekty widać po liczbie osób przystępujących do matury, wynikach jej, oraz egzaminów zawodowych. Nieoficjalnie mówi się nawet o zapisywaniu do szkół "martwych dusz", byle poprawić statystyki. Skutki demograficznego niżu w połączeniu z niezmienianą liczbą placówek i stosunkowo dużą liczbą zatrudnionych w szkolnictwie dają o sobie znać.

Nasze popularne

Trzeba dodać, że skarżyskie szkoły w trudnej sytuacji i tak dobrze radzą sobie z naborami. A to dzięki dobrej marce, jaką przez lata sobie wypracowały. W ubiegłym roku naukę w naszych placówkach podjęło 645 absolwentów gimnazjów z terenu powiatu skarżyskiego i aż 244 spoza powiatu, głównie z okolic Szydłowca, konecczyzny i powiatu starachowickiego. Największą popularnością skarżyskie szkoły średnie cieszą się wśród młodzieży z Mirca, Wąchocka, Bodzentyna, Szydłowca, Chlewisk, Jastrzębia, Mirowa i Stąporkowa. Dzięki temu nasi nauczyciele mają pracę.
Mateusz Bolechowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie