Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Impreza imienia Józefa Myszki w Iłży przyciągnęła tłumy

Ewelina WITKOWSKA [email protected]
Do tańca przygrywała kapela Zdzisława Kwapińskiego.
Do tańca przygrywała kapela Zdzisława Kwapińskiego. archiwum
Tegoroczny festiwal był wyjątkowy. Impreza odbyła się po raz 20. Dodatkowo w tym roku mija też 50 lat od śmierci Józefa Myszki, artysty, któremu poświęcone jest wydarzenie. Z tej okazji do Iłży zjechało wielu gości i miłośników folkloru.

Impreza tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą w intencji patrona festiwalu oraz twórców ludowych. Po mszy uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do Amfiteatru, gdzie odbyły się prezentacje.

REKORDOWA ILOŚĆ WYSTĘPÓW

- W tym roku mieliśmy aż 53 prezentacje - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży. - To sporo, bo łącznie gościliśmy na scenie aż 500 osób, zazwyczaj zgłaszało się ponad 30 zespołów śpiewaczych, solistów i kapel. Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania.

Na scenie wystąpiło ośmiu solistów, 29 zespołów śpiewaczych i dziewięć kapel ludowych. Oprócz tego warunkowo wystąpiły cztery zespoły, które miały problemy ze zgłoszeniem.

Występy oceniało jury w składzie: etnograf Stefan Rosiński, regionalista Adolf Krzemiński i przedstawiciel organizatorów festiwalu Justyna Siek.

Po dokonaniu oceny prezentacji konkursowych 53 zespołów śpiewaczych, kapeli i solistów przyznało główne nagrody w poszczególnych kategoriach. Ponadto przyznano nagrody specjalne za popularyzację twórczości patrona festiwalu Józefa Myszki podczas imprez odbywających się w regionie i na terenie kraju przyznano zespołom z ziemi iłżeckiej: Zespół śpiewaczy Seredzanki z KGW w Seredzicach, Zespół śpiewaczy KGW w Jasieńcu Iłżeckim Górnym, KGW w Pakosławiu, Iłżecka Kapela Ludowa, kapela JASKÓŁKA z Małomierzyc i solista Patryk Wróbel z Błazin.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu RADOMSKIEGO

KSIĄŻKA O PATRONIE

Przed prezentacjami uczestnicy uczcili pamięć Józefa Myszki składając wieńce na jego grobie na cmentarzu parafialnym. Specjalnie na tę okazję nagrobek artysty został odnowiony.

Podczas festiwalu sprzedawana była także najnowsza publikacja dotycząca życia i twórczości artysty, której autorem jest Józef Wierzba, redaktor telewizyjny. W 300-stronicowej książce znalazło się wiele zdjęć oraz nowych faktów i ciekawostek z życia Józefa Myszki.

Książka cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Autor, który podpisywał egzemplarze sprzedał 200 książek w ciągu godziny. - Ludzie wciąż pytają, kiedy będzie można nabyć książkę - mówi Krzysztof Kozera. - Czeka nas dodruk.
Poza tym podczas podpisywania książki zgłosiło się do autora wiele osób z nowymi watkami z życia Józefa Myszki, więc publikację trzeba będzie przy okazji poszerzyć.

ZABAWA DO PÓŹNYCH GODZIN

Gwiazdą jubileuszowego Festiwali Folkloru imienia Józefa Myszki był zespół Pieśni i Tańca Kielce. - Dali bardzo fajny występ - mówi dyrektor. - Niedawno wrócili z tournee na Węgrzech.
Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna przy muzyce Zdzisława Kwapińskiego.

Podczas festiwalu odbyły się towarzyszące: koncerty muzyki inspirowanej folklorem, kiermasz sztuki ludowej i wydawnictw regionalnych.

Organizatorami imprezy był Dom Kultury w Iłży przy udziale Powiatu Radomskiego, Samorządu Gminy Iłża, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej oraz MGOSIR w Iłży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie