Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XX Lato z Chopinem w Busku - za kulisami festiwalu

Adam LIGIECKI
Koncerty XX Lata z Chopinem odbywają się w buskim Marconim. Za czarnym Steinwayem zasiadł także 11-letni Brytyjczyk Harvey Lin.
Koncerty XX Lata z Chopinem odbywają się w buskim Marconim. Za czarnym Steinwayem zasiadł także 11-letni Brytyjczyk Harvey Lin. Adam Ligiecki
Tegoroczna, jubileuszowa edycja buskiego festiwalu - "In Memoriam" ma szczególną rangę. Poświęcona jest pamięci profesor Barbary Hesse-Bukowskiej, a grają artyści z różnych krajów świata.
Alicja Bednarska od 20 lat  jest rzecznikiem prasowym festiwalu.
Alicja Bednarska od 20 lat jest rzecznikiem prasowym festiwalu. Adam Ligiecki

Alicja Bednarska od 20 lat jest rzecznikiem prasowym festiwalu.
(fot. Adam Ligiecki )

Po raz pierwszy - z Chin i Korei. Po raz pierwszy pod skrzydłami nowego dyrektora artystycznego Krystiana Tkaczewskiego, który w Busku z niecierpliwością czeka na... narodziny syna. I po raz pierwszy mają do dyspozycji fortepian koncertowy z najwyższej półki.
Czarny Steinway, który stanął na scenie w sali koncertowej Marconiego został wypożyczony specjalnie na lipcowy festiwal. Poczciwa yamaha wreszcie ma chwilę
oddechu.

NIECH LATO TRWA

- Nie ma wśród nas pani profesor. Utraciliśmy wybitną pianistkę i pedagoga - tymi słowami rozpoczęła XX Lato z Chopinem Alicja Bednarska, rzecznik prasowy festiwalu.
Barbara Hesse-Bukowska, która w połowie lat 90. wymyśliła buski festiwal, a potem go pielęgnowała, zmarła 9 grudnia 2013 roku.

- Mamy już nie ma, ale jej życzeniem było to, aby ten festiwal trwał. Dołożymy wszelkich starań, aby tak się stało. Najlepszym dowodem jest tegoroczny festiwal, mam nadzieję, że będą następne - deklarował Maciej Piotrowski, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, syn Barbary Hesse-Bukowskiej.

PANI PROFESOR PATRZY Z GÓRY

- Nam, jako uzdrowisku, przekazała tę piękną rzeźbę. Mówiąc: "Alicja, co dwie głowy to nie jedna"... - Alicja Bednarska wspominała z sentymentem ostatnie spotkanie w Busku z Barbarą Hesse-Bukowską. - Myślę, że pani profesor patrzy na nas dzisiaj z góry, jest z nami. Wierzę w to, że trzyma mocno za nas kciuki. Myślę, że ten festiwal będzie wyjątkowy - dodała.

Popiersie pani profesor stanęło w centralnym punkcie sceny scenie Marconiego. Rzeźba towarzyszy nam podczas wszystkich koncertów.

- To popiersie wielkiej muzy polskiej i światowej pianistyki. Pani profesor Barbary Hesse-Bukowskiej. Człowieka, bez którego ten festiwal nigdy by nie powstał i nie doszedł by do takiego poziomu, jakim cieszy się dzisiaj - twierdzi z przekonaniem Krystian Tkaczewski, pianista i nowy dyrektor artystyczny Lata z Chopinem. Przejął tę zaszczytną funkcję po swojej mistrzyni. Jest wychowankiem Barbary Hesse-Bukowskiej; zawsze też należał do jej pupili.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Krystian Tkaczewski zadebiutował jako dyrektor artystyczny.
Krystian Tkaczewski zadebiutował jako dyrektor artystyczny. Adam Ligiecki

Krystian Tkaczewski zadebiutował jako dyrektor artystyczny.
(fot. Adam Ligiecki)

CZEKAJĄC NA SYNA

Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Niedawno zdobył tytuł doktora nauk muzycznych; co za Atlantykiem nie jest prostą sprawą. Obchodzi także prywatny jubileusz - w Lecie z Chopinem wystąpił po raz dziesiąty.

Na koncert do Buska przyleciał w ostatniej chwili. To nie przypadek - oczekuje narodzin syna, więc chciał być w domu przy żonie jak najdłużej.

Zgodnie z ostatnią wolą pani profesor, Krystian Tkaczewski przejął funkcję dyrektora artystycznego Lata z Chopinem. - Ale mama nie oddała festiwalu całkowicie "w obce ręce" - żartował Maciej Piotrowski. - Krystian jest dyrektorem, a ja pełnię funkcję konsultanta muzycznego.

Pan Maciej prowadzi koncerty Lata z Chopinem od 19 lat. Dopiero teraz jednak, po raz pierwszy przywiózł z sobą do Buska żonę Małgorzatę.

ŻEBY DO BUSKA WRACALI

Krystian Tkaczewski zapamięta ten festiwal nie tylko ze względu na narodziny syna. Po raz pierwszy otrzymał... bociana. Tak jak rok temu najmłodsi, Umi Garrett i Shuan Hern Lee. Żeby - jak bociany - zawsze do Buska wracali.

Alicja Bednarska ujęła to tak: - Pamiętam, pani profesor powiedziała wtedy do mnie: "Alicja, a czemu nie dałaś bociana Krystianowi? Przecież chcemy, by zawsze do nas przyjeżdżał, prawda?". Zatem melduję, pani profesor, zadanie zostało wykonane - podsumowuje.

LITEWSKI REKORD

Marconi to dobre miejsce dla muzyki i... do śrubowania rekordów. Ten najbardziej spektakularny ustanowiła Sviese Cepliauskaite, znakomita pianistka z Litwy. W poniedziałek wystąpiła w Lecie z Chopinem już po raz 19! Niewiele mniej występów z Busku ma na koncie Japonka Shoko Kusuhara, której słuchaliśmy w środę. Dzisiaj, w ostatnim dniu XX Lata z Chopinem zagrają uczestnicy kursu mistrzowskiego. W tym najmłodszy, 11-letni Harvey Lin z Wielkiej Brytanii - z gościnnym udziałem profesora Stephana Moellera.

Gwiazdy lśnią w Marconim pełnym blaskiem, lecz siłą buskiego festiwalu jest także młodzież. W tym roku debiutowali pianiści z dalekich Chin i Korei. A w okresie 19 lat - pod sztandarem Lata z Chopinem - odbyło się 160 koncertów. Wystąpili artyści z 20 krajów z całego świata.

Chopin po amerykańsku – tak Brielle Perez grała w Marconim.
Chopin po amerykańsku – tak Brielle Perez grała w Marconim. Adam Ligiecki

Chopin po amerykańsku - tak Brielle Perez grała w Marconim.
(fot. Adam Ligiecki)

Debiutująca Chinka Qui Wen Chen niemal... całowała fortepian.
Debiutująca Chinka Qui Wen Chen niemal... całowała fortepian. Adam Ligiecki

Debiutująca Chinka Qui Wen Chen niemal... całowała fortepian.
(fot. Adam Ligiecki)

Profesor Barbara Hesse-Bukowska – to jej oddajemy hołd...
Profesor Barbara Hesse-Bukowska – to jej oddajemy hołd... Adam Ligiecki

Profesor Barbara Hesse-Bukowska - to jej oddajemy hołd...
(fot. Adam Ligiecki)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie