Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu rezerwy krwi na wyczerpaniu

/wit/
Rafał Szeliga pomaga potrzebującym z serca, ofiarując im swoją krew.
Rafał Szeliga pomaga potrzebującym z serca, ofiarując im swoją krew. Tadeusz Klocek
W lodówkach szpitalnych brakuje krwi. Nie tylko tej rzadkiej, Rh-, lecz także Rh+. Odwoływane są planowane operacje. Tak jest w wielu szpitalach w kraju. W Radomiu na razie jest jeszcze zachowane bezpieczeństwo, ale rezerwy są na wyczerpaniu.

Kiedy i gdzie oddać krew?

Kiedy i gdzie oddać krew?

W czwartek krew będzie można oddać w ambulansie przy poczcie przy ulicy Beliny-Prażmowskiego w Radomiu, w godzinach 12-17. W piątek przy placu Konstytucji 3 Maja również w godzinach 12-17. W niedzielę zbiórka będzie prowadzona przy parafii pod wezwaniem Świętego Rafała Kalinowskiego przy ulicy Kwiatkowskiego w godzinach 8.30-14. Krwiodawcą może zostać każda pełnoletnia zdrowa, osoba, która waży co najmniej 50 kilogramów. Jednorazowo można oddać około 450 mililitrów krwi pełnej, czyli takiej, która krąży w naszych żyłach. Jest to ilość całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia.

Problem braku krwi w miesiącach letnich pojawia się praktycznie co roku. To skutek większej w tym czasie liczby wypadków na drogach i w rolnictwie a także tego, że na wakacje udają się honorowi krwiodawcy.

- Krew jest potrzebna zawsze - mówi Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. - Przy urazach wypadkowych, operacjach, transfuzjach - wylicza.
We wtorek placówka dysponowała 77 jednostkami krwi. To bardzo mało, zbyt mało aby mówić o bezpieczeństwie.

W radomskich szpitalach zabiegi i operacje odbywają się na razie bez większych zakłóceń.
- Znacznie trudniej będzie w sierpniu. To jak pokazują ubiegłe lata najgorszy okres dla placówek służby krwi i szpitali - usłyszeliśmy od jednego z lekarz w szpitalu na Józefowie.

Krwi nie można magazynować zbyt długo - maksymalnie 42 dni (w zależności od czynnika konserwującego). Jej niedobory są już widoczne w kraju. Zmuszają lekarzy do przekładania zaplanowanych operacji na inne terminy.

Brakuje przede wszystkim krwi grup ARh-, BRh- i 0Rh-. Najbardziej BRh-, bo ma ją ograniczona liczba społeczeństwa - tylko 30 procent.

W Radomiu krew dla lecznic udaje się pozyskać dzięki wielu akcjom. To zbiórki w siedzibie Centrum przy ulicy Limanowskiego, ale także akcje wyjazdowe, w stałych punktach miasta i parafiach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie