Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie lufy trafią do Egiptu

Janusz PETZ, [email protected]
Nowe pistolety z Fabryki Broni oglądali Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Nowe pistolety z Fabryki Broni oglądali Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. archiwum
Czeski koncern zbrojeniowy Ceska Zbrojovka pochwalił się na swoich stronach internetowych, że do końca tego roku ma dostarczyć do Egiptu 130 tysięcy sztuk broni. Część luf do pistoletu P-07 ma być wyprodukowanych w radomskiej Fabryce Broni.

Czesi pierwszy kontrakt, w wyniku wygranego przetargu, podpisali z Egipcjanami w 2010 roku. W 2013 roku Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wstrzymało dostawy broni do Egiptu ze względu na niestabilną sytuację w tym kraju.

Gdy restrykcje zniesiono, Egipcjanie złożyli kolejne zamówienie. W sumie w tym roku Czeska Zbrojowka ma wyeksportować do tego afrykańskiego kraju 130 tysięcy sztuk pistoletów. Koncern nie był w stanie bez zwiększenia zatrudnienia i inwestycji w maszyny zrealizować tak dużego zamówienia. Dlatego część luf do pistoletów P-07 ma być produkowana w Radomiu.

NOWE RYNKI ZBYTU

O współpracy czeskiej i polskiej zbrojeniówki mówiło się już od wielu lat. Przed laty Czesi starający się o zamówienie z polskiej armii na zakup samolotu szkoleniowego L-159 Alca oferowali umowy offsetowe dotyczący innych branż zbrojeniowych, w tym współpracy w produkcji broni strzeleckiej.

Z kolei Fabryka Broni "Łucznik" również energicznie stara się o nawiązanie nowych kontaktów z zagranicznymi firmami i poszukuje nowych rynków zbytu.

Budowa nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu wraz z zakupem części maszyn i urządzeń kosztowała 100 milionów złotych. Tak wielka inwestycja zwiększyła możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa, ale za tym pojawiła się też konieczność poszukiwania nowych odbiorców.

Zdaniem Tomasza Nity, prezesa Fabryki Broni, wystarczające dla radomskiego zakładu byłyby zamówienia na poziomie 5-6 tysięcy sztuk broni rocznie. Zakład może się intensywnie rozwijać, gdy zamawiającymi będą nie tylko Ministerstwo Obrony Narodowej, policja, Straż Graniczna i inne służby polskie, ale też odbiorcy zagraniczni.

Z tym jest jednak problem, bo większość krajów stosuje protekcjonistyczne instrumenty ochrony własnych producentów. Przed laty Zakłady Metalowe "Łucznik" eksportowały duże ilości broni do krajów Układu Warszawskiego oraz azjatyckich i afrykańskich krajów arabskich. Teraz eksport stanowi dodatek do produkcji na zamówienie krajowych odbiorców.

Fabryka Broni energicznie szuka jednak możliwości ekspansji na zagraniczne rynki. Stąd udział przedsiębiorstwa w licznych targach broni. Z myślą o nowych odbiorcach utworzono też biuro handlowe firmy w Stanach Zjednoczonych.

RADOMSKIE PATENTY I WYNALAZKI

Obecnie w Fabryce Broni "Łucznik" produkuje się między innymi karabinki beryl i mini-beryl, pistolety maszynowe glauberyt oraz pistolety p-99, a także karabinki sportowe.
Firma jest w trakcie prac konstrukcyjnych lub wdrażania produkcji kolejnych modeli broni pistoletu kalibru 9 milimetrów oraz karabinu przeznaczonego dla kompanii reprezentacyjnych wojska.

Sztandarową produkcją fabryki będzie jednak modułowy system broni strzeleckiej. To rodzaj karabinków, które można składać z różnych części, w zależności od potrzeb i przeznaczenia. Na jesieni ma być wyprodukowana partia wdrożeniowa - 100 sztuk broni, a w przyszłym roku ruszy seryjna produkcja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie