Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czystość Wisły ciągle pod kontrolą po wycieku pod Kozienicami

/pok/
Po wycieku mazutu w Elektrowni koło Kozienic głos zabierają służby ochrony środowiska "Na linii brzegowej rzeki Wisły występują sporadyczne zanieczyszczenia olejowe widoczne na źdźbłach traw, gałęziach i konarach drzew. Nie zaobserwowano opalizującej substancji utrzymującej się na powierzchni wody" - to ocena służb Inspekcji Ochrony Środowiska po ostatnich oględzinach odcinka rzeki, poniżej miejsca wydostania się mazutu z Elektrowni Kozienice. Kolejne oględziny mają się odbyć w czwartek.

Do wycieku doszło 16 lipca, w tym samym dniu służby ochrony środowiska pobrały próbki wód Wisły. Po kilku dniach powtórzono badania i porównano wyniki: "Analiza nie wskazała na pogorszenie stanu czystości wody rzeki Wisły" - stwierdził Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

ZABRUDZONE BRZEGI

W dniach 17 - 18 lipca 2014 roku zaobserwowano gwałtowny spadek poziomu wody rzeki Wisły o 114 centymetrów w stosunku do poziomu wody 387 centymetrów w dniu 16 lipca 2014 roku, co powodowało osadzanie zanieczyszczeń olejowych na linii brzegowej rzeki oraz mógł powodować wtórne przenoszenie zanieczyszczeń w dolne jej partie.

"Podczas oględzin linii brzegowej rzeki Wisły przeprowadzonych 21 lipca 2014 roku przez inspektora WIOŚ w zakolu rzeki w odległości około 0,8 kilometra od wylotu kanału spustowego wód pochłodniczych, z którego przedostały się zanieczyszczenia, stwierdzono nieznaczne ilości opalizującej substancji utrzymującej się na powierzchni wody, prawdopodobnie stanowiącej resztki mazutu. Niewielkie plamy o podobnym wyglądzie i średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów stwierdzono również bezpośrednio przy linii brzegowej na odcinku około 0,8 kilometra poniżej wylotu kanału do rzeki Wisły.

Biorąc pod uwagę fakt, że dotychczas prowadzone działania naprawcze nie usunęły skutków awarii, w dniu 21 lipca Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał dla ENEA Wytwarzanie S.A. decyzję nakładającą obowiązek przeprowadzenia właściwych badań, dotyczących przyczyn, przebiegu i skutków awarii przemysłowej, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności" - informował Mazowiecki Inspektor.

WSPÓLNE OGLĘDZINY

22. lipca 2014 roku z inicjatywy Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, przy udziale przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Spółki ENEA Wytwarzanie oraz Fundacji WWF Polska przeprowadzono na odcinku 1 kilometra poniżej kanału spustowego wód pochłodniczych oględziny lewego brzegu rzeki Wisły, celem sprawdzenia skuteczności usuwania przez zakład skutków wycieku mazutu. Oceniono, że na linii brzegowej rzeki Wisły występują sporadyczne zanieczyszczenia olejowe widoczne na źdźbłach traw, gałęziach i konarach drzew. Nie zaobserwowano opalizującej substancji utrzymującej się na wodzie.

"Zanieczyszczenia te mają być usunięte w ramach prowadzonych działań naprawczych przez ENEA Wytwarzanie S.A., co zostanie sprawdzone podczas kolejnych oględzin 31 lipca 2014 roku. Podczas prowadzonej wizji pobrano do analiz kontrolnych próby gleby z miejsc wskazanych przez obserwatora Fundacji WWF Polska" - zaznacza Mazowiecki Inspektor .

Według niego dokonanie oceny skutków awarii będzie możliwe po uzyskaniu wyników badań fizykochemicznych wszystkich pobranych przez WIOŚ w Warszawie prób wody i ziemi oraz po zakończeniu działań naprawczych zmierzających do usunięcia skutków awarii prowadzonych przez Spółkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie