Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogate powiaty i gminy w Radomskiem

Janusz PETZ, [email protected]
Sprawdzamy, które samorządy w regionie radomskim są najzamożniejsze w ogólnopolskim rankingu.

Jeśli dochody budżetów samorządowych policzymy na głowę jednego mieszkańcy, to pierwsze miejsce wśród polskich powiatów zajmuje powiat przysuski, a trzecie wśród miast powiatowych Kozienice. Innym radomskim samorządom nie powodzi już aż tak dobrze.

Pismo "Wspólnota" opublikowała doroczny ranking najzamożniejszych polskich samorządów. Tradycyjnie, jak co roku samorządy podzielono na kategorie, tworząc rankingi województw, miast wojewódzkich, miast grodzkich, powiatów, miast powiatowych, pozostałych miast i gmin wiejskich.

Niespodzianką rankingu jest pierwsze miejsce w rankingu powiatów powiatu przysuskiego z dochodem w wysokości 1207,4 złotego na jednego mieszkańca. Dla porównania w dość ludnym powiecie radomskim dochód powiatu wynosi 508 złotego, a stawkę zamyka powiat łomżyński z dochodem w wysokości 296 złotego.

ZBAWIENNA OBECNOŚĆ ELEKTROWNI

Po raz kolejny okazało się, że najłatwiej rządzi się w gminach i samorządach, które nie są zbyt "ludne", ale mają na swoim terenie bogate przedsiębiorstwo płacące znaczne podatki lokalne oraz korzystające z odpisów podatkowych należnych gminom z tytułu podatku cit i pit.

Z dobrodziejstwa obecności na terenie gminy wielkiego przedsiębiorstwa Enea Wytwarzanie (dawna Elektrownia Kozienice) korzysta gmina Kozienice.

Na pierwszym miejscu w rankingu najzamożniejszych miast powiatowych są - z dochodem 6968 złotych na mieszkańca - dolnośląskie Polkowice, gdzie funkcjonuje jedno z największych polskich przedsiębiorstw Kombinat Górniczo - Hutniczy Miedzi.

Na drugim miejscu znalazł się Nowy Dwór Mazowiecki, a na trzecim Kozienice z dochodem w wysokości 3560,5 złotego na jednego mieszkańca. Na czwartym miejscu jest podwarszawskie Piaseczno, dalej Mikołów, Lubin, Zakopane i Oświęcim.

Z miast powiatowych w regionie radomskim najniższy dochód mierzony na głowę jednego mieszkańca ma Przysucha (2118 złotego).

Wśród miast grodzkich od lat zdecydowanie na pierwszym miejscu jest Sopot z dochodem za 2013 rok w wysokości 5909 złotych na jednego mieszkańca. Dalej jest Dąbrowa Górnicza, korzystająca z dobrodziejstwa huty ArcelorMittal Poland (dawna Huta Katowice), a na trzecim Płock - siedziba spółki Orlen. Radom z dochodem 3434,5 złotego znalazł się na 28 miejscu w Polsce. W poprzednich latach stolica naszego regionu zajmowała odpowiednio miejsca 23, 26, 22 i 31. Na końcu tej klasyfikacji jest Wałbrzych (3144 złotego).

MAŁE GMINY, MNIEJSZE MIASTA

Najzamożniejszą gminą wiejską jest Kleszczew w województwie łódzkim z dochodem 41,6 tysiąca złotych na mieszkańca. W czołówce jest wiele gmin mazowieckich, ale wyłącznie tych, które są blisko Warszawy - Lesznowola, Nadarzyn, Kampinos, Michałowice, Stare Babice.

Najwyżej sklasyfikowana gmina z naszego regionu - Belsk Duży w powiecie grójeckim - ma 3443,5 złotego dochodu liczonego na jednego mieszkańca. Dopiero 160 miejsca ma kolejna z gmin naszego regionu - gmina Stromiec z dochodem 3005 złotego na statystycznego mieszkańca. Blisko końca tej klasyfikacji - na 1521 miejscu jest najbiedniejsza radomska gmina Gielniów - z dochodem 2108 złotego.

Wśród miast mniejszych, najbogatszym w regionie radomskim jest Mogielnica z dochodem 2748 złotego. Sporymi dochodami mogą się pochwalić jeszcze Wyśmierzyce (2572 złotego) i Nowe Miasto nad Pilicą (2472). Najmniejsze dochody mają Pionki (2127) i Iłża (2123).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie