Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespoły ludowe prezentowały swoje umiejętności w Mircu

M.K.
Dwa dni z kulturą ludową w Mircu.
Dwa dni z kulturą ludową w Mircu. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Przez weekend w gminie Mirzec rozbrzmiewały ludowe rytmy. W sobotę odbył się II Mirzecki Festiwal Ludowy, w niedzielę - biesiada w Małyszynie.

Swoje umiejętności prezentowali członkowie wszystkich działających w gminie zespołów ludowych.

W sobotę w mirzeckim amfiteatrze i w niedzielę w strefie aktywności "Active" zaprezentowały się "Jutrzenka" z Ostrożanki, Gromada i Kapela Sąsiedzi z Tychowa Starego, Tychowianie z Tychowa Nowego, Kumosie z Gadki, Trębolanki z Trębowca oraz najmłodszy zespół w gminie Małyska Dolina z Małyszyna. Kiedy jury udało się na obrady, dla słuchaczy zaśpiewały zespoły spoza gminy Mirzec: Jarzębina z Dziurowa, Echo z Adamowa, Dolnojasieniczanki z Jasieńca, Kapela imienia Józefa Myszki z Jasieńca, Mirowianki z Mirowa oraz Grzybowianki z Grzybowej Góry.

Najlepszy - zdaniem jury - okazał się zespół Kumosie z Gadki. Drugie miejsce zajęła Jutrzenka z Ostrożanki, a trzecie - Gromada z Tychowa Starego. Po zakończeniu festiwalowych zmagań scenę przejęła Gromada. Muzycy z Tychowa Starego zagrali skocznie do tańca, wiele osób tańczyło przed sceną. Pierwszy, bardzo upalny dzień festiwalu zakończył występ dyskotekowego zespołu As.

Kiedy za scenie prezentowali się artyści ludowi, na boisku sąsiadującym z amfiteatrem trwał I Mirzecki Maraton Rodzinny. W zmaganiach wzięły udział drużyny złożone z rodziców i dzieci, które miały do pokonania 756 metrów "maratonu" przygotowanego przez animatorów z "orlika". Nagrodzono najlepszych młodych zawodników: Piotra Mindę, Adę Spadło, Marcela Garbalę, Bartosza Zaborskiego, Oliwię Pisarską, Zuzannę Caban, Paulinę Śpiewak, Jakuba Nobisa, Filipa Pisarskiego i Wiktorię Pawlik.

Biesiada w Małyszynie

Drugiego dnia folkowego święta biesiadowano w Małyszynie, a członkowie mirzeckich zespołów świętowali. Zanim jednak zasiedli do ustawionych pod namiotem chroniącym przez słońcem, sami zaśpiewali i zagrali. Później na scenie zastąpili ich goście. Podczas biesiady gościnnie wystąpiły zespoły spoza gminy Mirzec: Jarzębina z Dziurowa, Echo z Adamowa, Dolnojasieniczanki z Jasieńca, Kapela imienia Józefa Myszki z Jasieńca, Mirowianki z Mirowa oraz Grzybowianki z Grzybowej Góry. Występy zgromadziły sporą grupę mieszkańców Małyszyna i sąsiednich miejscowości. Dzieci korzystały z boiska. Mniejszym powodzeniem cieszyły się płatne atrakcje jak trampolina czy malowanie twarzy.

Dorośli przyglądali się występom siedząc na ławeczkach w cieniu drzew. Dla nich organizatorzy - Lokalna Grupa Działania "Razem na rzecz Rozwoju" i Gminny Dom Kultury i Integracji też przygotowali darmowy poczęstunek. Była kawa, herbata i gorący bigos.
W ciągu dwóch dni spotkań z folklorem grupy wolontariuszy prowadziły zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitację chorego na nowotwór Karola Bilskiego z Trębowca, akordeonisty z zespołu Tręblanki. Udało się zebrać 2860 złotych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie