Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy budynek Szpitala Dziecięcego w Kielcach na finiszu, ale do przeprowadzki daleko

Iza BEDNARZ [email protected]
Z zewnątrz nowy budynek dla Szpitala Dziecięcego jest już gotowy, trwają prace wykończeniowe w środku.
Z zewnątrz nowy budynek dla Szpitala Dziecięcego jest już gotowy, trwają prace wykończeniowe w środku. Aleksander Piekarski
W nowym budynku szpitala dziecięcego na Czarnowie układają już glazurę i posadzki, po wakacjach zostanie ogłoszony przetarg na wyposażenie medyczne, ale nie wiadomo, kiedy nastąpi przeprowadzka. Samorząd województwa nie podjął jeszcze uchwały o połączeniu Szpitala Wojewódzkiego z Dziecięcym, a sejmik już ma wakacje.

Prace idą pełną parą, 80 procent już mamy zrobione - informuje Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach nadzorujący budowę nowego budynku, w którym mają się mieścić oddziały dziecięce przeniesione ze starych budynków Szpitala Dziecięcego przy ulicy Langiewicza.

- Budynek jest ocieplony, wykończone są elewacje, teraz utwardzamy drogi dojazdowe, montujemy glazurę, instalacje elektryczne, wentylacyjne, kanalizacyjne, gazów medycznych. Prace idą na dwie zmiany.

We wrześniu ma zostać ogłoszony przetarg na wyposażenie nowego budynku w sprzęt medyczny. Samorząd województwa przeznaczy na to 19 mln złotych. W przetargu będą mogły wziąć udział firmy z Unii Europejskiej.

- Przeniesiemy część sprzętu ze starego szpitala, między innymi tomograf komputerowy, ale wiele urządzeń jest już wyeksploatowanych. Planujemy zakupy, żeby poszerzyć możliwości diagnostyczne i lecznicze szpitala - mówi Włodzimierz Wielgus, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. W planach jest zakup wyposażenia bloku operacyjnego, między innymi laparoskopów, żeby można było wykonywać więcej zabiegów małoinwazyjnych, które są lepiej znoszone przez dzieci.

- Mamy już doświadczenie w laparoskopowych operacjach wyrostka robaczkowego, przepuklin, zarośniętego przełyku, chcemy rozwijać tę gałąź chirurgii - wyjaśnia. Szpital zakupi również laser, który będzie można wykorzystywać między innymi do kruszenia kamieni nerkowych.

- Takie zabiegi dla dzieci wykonujemy w przychodni urologicznej Prosta- Lith, wykonują je nasi urolodzy, bo my nie mamy odpowiedniego sprzętu - dodaje Wielgus.
Zgodnie z harmonogramem robót nowy budynek szpitala dziecięcego będzie oddany do użytku na koniec listopada.

- Można przenosić dzieci w ciągu jednego dnia. Poprosimy o pomoc straż pożarną, policję, pogotowie i bezboleśnie załatwi się całą operację. Oddziały psychiatryczne dla dorosłych i dla dzieci przeprowadziliśmy z Czarnowa na Kusocińskiego w godzinę - mówi dyrektor Gierada.

Ale to nie takie proste, bo budynek na Czarnowie formalnie jest realizowany jako część Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Przypomnijmy, budowa nowego budynku Szpitala Dziecięcego rozpoczęła się w październiku 2013 roku jako rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach o oddziały dziecięce: oddział chorób dziecięcych kardiologiczno - nefrologiczno - pulmonologiczno - alergologiczny, oddział chorób dziecięcych, oddział chirurgii, urologii i traumatologii dziecięcej, urazowo - ortopedyczny, anestezjologii, intensywnej terapii i intensywnego nadzoru wraz z salami operacyjnymi i innymi niezbędnymi usługami. Żeby te oddziały będące w strukturach Szpitala Dziecięcego mogły przenieść się do budynku należącego do Szpitala Wojewódzkiego, musi dojść do połączenia obu jednostek. Na razie uchwała w tej sprawie nie została podjęta przez sejmik województwa świętokrzyskiego, nie dyskutowano jej nawet na komisji zdrowia. Przy marszałku powstał jedynie zespół do spraw zagospodarowania działki i budynków na ulicy Langiewicza, ale skończyło się na jednym spotkaniu, na którym wicemarszałek Grzegorz Świercz zaproponował wystawienie tej nieruchomości na sprzedaż. - Ale nie było na to zgody zarządu województwa - informuje.

Decyzja o połączeniu Szpitala Dziecięcego z Wojewódzkim odwlecze się zapewne do jesieni, bo na poniedziałkowej sesji przewodniczący sejmiku zaproponował, żeby w sierpniu nie zwoływano sesji, aby radni mogli wykorzystać urlopy wypoczynkowe.

- Oczywiście, jeśli będą sprawy pilne, sesja zostanie zwołana w nadzwyczajnym trybie - zastrzega Iwona Sinkiewicz, rzecznik Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
W praktyce może to oznaczać, że decyzja o ewentualnym połączeniu może zapaść dopiero po wyborach samorządowych.

- Przecież nikomu nie opłaca się utrzymywać starego szpitala i płacić za ogrzewanie nowego, który będzie stał pusty. Dzieci powinny się przenieść do nowego szpitala, jak tylko będzie oddany do użytku - ocenia po gospodarsku Jan Gierada.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie