Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Miednoje - policyjny Katyń" w pińczowskim Belwederze

MIO
Policjanci i ich rodziny oglądali wystawę poświęcona ofiarom zbrodni dokonanej na Polakach w tym także oficerach i funkcjonariuszach przedwojennej polskiej Policji.
Policjanci i ich rodziny oglądali wystawę poświęcona ofiarom zbrodni dokonanej na Polakach w tym także oficerach i funkcjonariuszach przedwojennej polskiej Policji. Alicja Mazurek
W miniona niedzielę, na godzinę przed rozpoczęciem uroczystego nabożeństwa ku czci Świętej Anny - patronki miasta Pińczów przy murach zabytkowej kaplicy zaprezentowana została wystawa "Miednoje - policyjny Katyń".

Wystawę zorganizowały w Pińczowie : Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "Dla Ponidzia", Instytut Pamięci Narodowej, Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury i Komenda Powiatowa Policji w Pińczowie. Ekspozycja jest obrazem miejsc i faktu zbrodni dokonywanych przez sowieckich oprawców na Polakach, w tym głownie na funkcjonariuszach i oficerach polskiej Policji. Wstrząsająca w treści i wymowie wystawa po południu zaprezentowana została na rynku w Parku Miejskim a potem przeniesiona została na górny hol Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, gdzie będzie ją można oglądać do 15 sierpnia.

Prezentacji plansz towarzyszy specjalny katalog, szeroko informujący o stanie badań nad wydarzeniami okresu II wojny światowej w sowieckich obozach zagłady i miejscach kaźni. Do katalogu dołączona jest lista z nazwiskami dotychczas ustalonych 31 policjantów rozstrzelanych na wschodzie, dla których przedwojenny powiat pińczowski był miejscem ich urodzenia lub ostatnim przydziałem służbowym. Z dotychczasowych już udokumentowanych ustaleń wynika, że wśród ofiar zbrodni było 736 policjantów z Kielecczyzny, z czego 644 to jeńcy obozu w Ostaszkowie. Stanowi to najliczniejszą grupę zawodową ofiar Zbrodni Katyńskiej z regionu świętokrzyskiego.

Wśród nich byli funkcjonariusze wszystkich stopni - inspektorowie, komisarze, aspiranci, przodownicy i posterunkowi. 11 czerwca 1995 roku został w Miednoje wmurowany akt erekcyjny oraz kamień węgielny pod budowę cmentarza. Uroczyste otwarcie Polskiego Cmentarza Wojskowego w Miednoje nastąpiło 2 września 2000 roku. Wystawa "Miednoje - policyjny Katyń" jest przyczynkiem do badań nad dziejami Kielecczyzny oraz jej związków ze Zbrodnią Katyńską.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu PIŃCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie