Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał obchodów Święta Policji w Pińczowie

MIO
W liturgii mszy ku czci patronki miasta Pińczów – Świętej Anny co roku biorą udział funkcjonariusze policji i władze samorządów z terenu powiatu pińczowskiego. Od lewej burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, starosta pińczowski Włodzimierz Badurak, komendant powiatowy policji nadkomisarz Piotr Węgliński, zastępca komendanta, młodszy inspektor Grzegorz Makuch.
W liturgii mszy ku czci patronki miasta Pińczów – Świętej Anny co roku biorą udział funkcjonariusze policji i władze samorządów z terenu powiatu pińczowskiego. Od lewej burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, starosta pińczowski Włodzimierz Badurak, komendant powiatowy policji nadkomisarz Piotr Węgliński, zastępca komendanta, młodszy inspektor Grzegorz Makuch. Alicja Mazurek
Liturgia przy Kaplicy Świętej Anny ma wieloletnią tradycję. Nabożeństwo kończące Nowennę ku czci Świętej Anny - patronki miasta Pińczów jest od około 20 lat obchodzone uroczyście wraz ze świętem policji.

Od kilku lat w liturgii na Górze Świętej Anny przy zabytkowej kaplicy , która jest dziełem włoskiego architekta Santi Gucciego - uczestniczą także motocykliści z Wolnej Grupy Motocyklowej "Ponidzie".

Taką formę finału obchodów święta policji przyjęto blisko 20 lat temu, w okresie gdy komendantem powiatowym policji był inspektor Jan Kowalski a dziekanem dekanatu pińczowskiego i kapelanem wszystkich służb mundurowych był świętej pamięci Ksiądz Kanonik Józef Zdradzisz. Tradycja jest kontynuowana i niedzielna msza celebrowana przez duchownych na czele z księdzem kanonikiem Janem Staworzyńskim - dziekanem dekanatu pińczowskiego i kapelanem służb mundurowych, miała wyjątkowo podniosłą oprawę. W trakcie pięknej i przepełnionej treściami patriotycznymi homilii, ksiądz kanonik Jan Staworzyński wielokrotnie przywoływał dokonania polskiej policji okresu międzywojennego i roli jaką odegrali ludzie w mundurach, w tworzeniu zrębów rodzącej się polskiej państwowości. Błogosławił ich rodzinom ale zwrócił się także do motocyklistów zrzeszonych w klubie "Ponidzie", którzy bardzo licznie przybyli na Górę Świętej Anny aby jak co roku, z okazji dnia patrona podróżnych świętego Krzysztofa - poświęcić swoje jednoślady. Góra świętej Anny to miejsce szczególne w Pińczowie , związane z wieloma bardzo ważnymi i ważkimi wydarzeniami w dziejach miasta.

Wzniesiona przez włoskich mistrzów kaplica Świętej Anny jest celem nie tylko liturgicznych wędrówek pątników. Widać stad niemal cały powiat pińczowski i nic dziwnego, ze do policjantów dołączają także inne służby mundurowe - kadra oficerska Państwowej Straży Pożarnej czy Zakładu Karnego. W niedzielnej liturgii uczestniczyli także włodarze miasta i gminy - Włodzimierz Badurak i Starostwa Powiatowego - Zbigniew Kierkowski a także dyrektorka Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - Jadwiga Irla z małżonkiem Leszkiem - dyrektorem Kopalni Gipsu "Leszcze"

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu PIŃCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie