Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hołd dla bohaterów w Kijach. Zobacz jak wyglądał bitwa pod Umianowicami (zdjęcia)

Michał IMOSA [email protected]
Widowisko bardzo realistycznie przedstawiło przebieg batalii z dnia 27 lipca 1944 roku.
Widowisko bardzo realistycznie przedstawiło przebieg batalii z dnia 27 lipca 1944 roku. Alicja Mazurek
Hołd czternastu partyzantom Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, poległym w bitwie pod Umianowicami, oddano w minioną niedzielę w gminie Kije.
Rekonstrukcja Bitwy pod Umianowicami

Rekonstrukcja Bitwy pod Umianowicami

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter i oprawę. Przy pomniku wieńczącym ich zbiorową mogiłę duchowni odprawili uroczyste nabożeństwo, po czym na Starym Cmentarzu - Parku Pamięci odsłonięto Tablice Pamiątkową poświęconą ich postaciom.

Uroczystościom patronowała wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, szef buskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień pułkownik Jarosław Molisak oraz wójt gminy Kije Krzysztof Słonina. Liturgię przy pomniku na nowym cmentarzu w Kijach celebrował proboszcz ksiądz Wiesław Kita , który wygłosił także bardzo piękną homilię odnoszącą się do najwyższych wartości.

Wiele ciepłych zdań zebrani usłyszeli z ust pani wiceminister oraz wójta gminy, który stwierdził, że polegli mieszkańcy gminy Kije : "Swoim bohaterstwem zasłużyli, by w panteonie ludzi i wydarzeń naszej gminy, zająć najwyższe miejsca…" i zacytował fragment wierszy wojennych Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - rówieśnika bohaterów spod Umianowic. Z nowego cmentarza uczestnicy obchodów przeszli na Stary Cmentarz - Park Pamięci, gdzie w poświęcono i odsłonięto Tablicę Pamiątkową z nazwiskami poległych a także cudem ocalałych. Epitafium na tablicy rozpoczyna się od słów "Bo wolność krzyżami się mierzy… "

Druga część obchodów składała się głównie z widowiska plenerowego ale i spotkania w rejonie zabytkowej stacyjki w Umianowicach, w której rejonie 70 lat temu doszło do owej bitwy. Przybyło tutaj blisko 2 tysiące widzów, głownie mieszkańców gminy Kije ale i Pińczowa, w tym także liczni turyści i wczasowicze spędzający urlopy na Ponidziu. Rekonstrukcja wydarzeń w rejonie Umianowic przybliżyła zebranym przebieg zdarzeń trwającej około 45 minut wymiany ognia. Niestety, partyzanci mimo ostrzeżeń zaatakowali pociąg , wiedząc, że jedzie nim, nie 12 żandarmów lecz liczny dobrze uzbrojony oddział Wehrmachtu . Wynik nierównej walki nietrudny był do przewidzenia.

Członkowie grup rekonstrukcyjnych z Kielc zaprezentowali to z wielką precyzja i bardzo realistycznie, przy dobrze wkomponowanych efektach akustycznych i pirotechnicznych. W końcowym fragmencie widowiska w chwili odczytywania nazwisk poległych z bujnej zieleni wyłaniały się postaci kobiet z brzozowymi krzyżami, okryte czarnymi woalami. Spotkanie w Umianowicach zakończyło wspólne ognisko.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu PIŃCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie