Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do jeżowskiego Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego trafiła niezwykła rzeźba

Zdzisław Surowaniec
Ławeczka księdza Ludwika Bielawskiego z pomnikiem Chrystusa Frasobliwego.
Ławeczka księdza Ludwika Bielawskiego z pomnikiem Chrystusa Frasobliwego. Zdzisław Surowaniec
Do jeżowskiego Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego trafiła niezwykła rzeźba - ławeczka księdza Ludwika Bielawskiego z pomnikiem Chrystusa Frasobliwego.

- Pomysł uczczenia inicjatora powstania Muzeum, księdza Ludwika Bielawskiego, zrodził się jesienią 2013 roku. Wówczas została zaprojektowana rzeźba-kompozycja - przypomniał Krzysztof Lesiczka, pracownik muzeum.

Rzeźbę wykonał Marek Mielcarski z Papowa Biskupiego w województwie kujawsko-pomorskim, według projektu Krzysztofa Lesiczki. Transport oraz środki wykończeniowe i zabezpieczające rzeźbę sfinansowali Marek Bujak - właściciel Hotelu Magnat w Jeżowem, Małgorzata i Paweł Piskorowie - właściciele pizzerii MOTO-PIZZA w Jeżowem, Teresę Błądek - właścicielka sieci aptek w Jeżowem, Jan Ciak - właściciel firmy DACH-STYL
w Jeżowem.

Muzeum - Zbiornica Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem zostało otwarte 30 maja 2011. Obiekt poświęcił bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Muzeum powstało na bazie eksponatów, które przez sześćdziesiąt lat gromadził ks. Ludwik Bielawski - proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem w latach 1958-1994.

Obiekt, w którym utworzono Muzeum, powstał w latach 1822-1824 i do połowy lat 80. XX wieku pełnił funkcję plebanii. Następca ks. Bielawskiego, ks. Krzysztof Pałac, w 2008 roku rozpoczął starania zmierzające do wpisania obiektu do rejestru zabytków województwa podkarpackiego, co stało się 22 stycznia 2009. Jesienią 2009 wymieniono część dachu, a w następnym roku przeprowadzono modernizację budynku. Konserwacji została poddana również część eksponatów zgromadzonych przez ks. Ludwika Bielawskiego.

- Oprócz opieki nad zebranymi zbiorami, galeria troszczy się o pozyskiwanie nowych eksponatów. Zapoczątkowane dzieło nadal się rozwija. Cała kolekcja to różnorodność prac, stylów i serca włożonego przez twórców. Eksponaty gromadzone w jeżowskim Muzeum to zarówno prace twórców profesjonalnych, jak i ludowych - stwierdził Krzysztof Lesiczka.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu NIŻAŃSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie