Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnili setną rocznicę wybuchu I wojny światowej

Zdzisław Surowaniec
Młodzież przy pomniku "Poległych i zaginionych w czasie wojny światowej w 1914-1920 z Radomyśla”.
Młodzież przy pomniku "Poległych i zaginionych w czasie wojny światowej w 1914-1920 z Radomyśla”. arch.
Obchody setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej odbyły się w niedzielę w Radomyślu nad Sanem. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem na Małym Rynku.

Upamiętnienie setnej rocznicy rozpoczęła Msza Święta w intencji ofiar wojny - mieszkańców Radomyśla, odprawiona w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia. Po nabożeństwie wszyscy przeszli z pocztem sztandarowym Grona Młodzieży Ziemi Radomyskiej na Mały Rynek.

Tu pod pomnikiem "Poległych i zaginionych w czasie wojny światowej w 1914-1920 z Radomyśla" delegacje samorządowe i "Grona Młodzieży" złożyły wiązanki kwiatów. Marian Sobierajski i Małgorzata Nowak powiedzieli o znaczeniu patriotyzmu i dramacie z wojennych lat, których doświadczyli nasi przodkowie, a o których nigdy nie powinniśmy zapominać. Modlitwę za poległych odmówił ks. kustosz Józef Turoń.

I wojna światowa wybuchła dokładnie 28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wówczas wojnę Serbii, co było konsekwencją dokonanego miesiąc wcześniej w Sarajewie zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wojna była największym konfliktem zbrojnym na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich. Jej skutki zmieniły ob¬li¬cze świa¬ta. Wła¬śnie wtedy stary po¬rzą¬dek zo¬stał zbu¬rzo¬ny, upa¬dły mo¬nar¬chie, na mapie Eu¬ro¬py po¬ja¬wi¬ły się nowe kraje. W wy¬ni¬ku zapobiegliwości par¬tii po¬li¬tycz¬nych i między innymi takich ludzi jak marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Paderewski 11 li¬sto¬pa¬da 1918 r. po 123 la¬tach niewoli, od¬ro¬dzi¬ła się rów¬nież Rzecz¬po¬spo¬li¬ta.

W wy¬ni¬ku I wojny świa¬to¬wej roz¬pa¬dła się mo¬nar¬chia au¬stro-wę¬gier¬ska, Niem¬cy i Au¬stria stały się re¬pu¬bli¬ka¬mi, po¬wsta¬ła Rosja Ra¬dziec¬ka oraz wiele no¬wych państw, do¬ko¬na¬no no¬we¬go po¬dzia¬łu ko¬lo¬nii i wy¬ty¬czo¬no nowe gra¬ni¬ce w Azji i Afry¬ce.

W konflikcie zbrojnym wzięło udział 33 państwa. Wojna pochłonęła życie prawie 10 mln żołnierzy, a 20 mln zostało rannych. W armiach zaborczych, walcząc przeciwko sobie, zginęło około 400 tysięcy Polaków; ponad 100 tysięcy straciło życie w obronie granic i niepodległości. Około trzech milionów osób wysiedlono z Polski. W I wojnie światowej po raz pierwszy wykorzystano w charakterze bojowym samoloty, okręty podwodne, czołgi, a także broń chemiczną. Skala użycia tych środków była szokiem dla narodów ówczesnej Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie