Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe w Busku i powiecie. Sprawdź, kto powalczy o władzę

Adam LIGIECKI [email protected]
Wybory samorządowe zbliżają się szybkimi krokami. Do urn pójdziemy w listopadzie, a dzisiaj zobaczmy - kto szykuje się do przejęcia władzy w gminach powiatu buskiego

W Busku-Zdroju, o czym pisaliśmy już przed tygodniem, pretendentów do fotela burmistrza jest bardzo wielu. Na razie to kandydatury nieoficjalne, lecz... z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można przyjąć, że wśród nich znajduje się nowy włodarz Buska.

Urzędujący burmistrz Waldemar Sikora potwierdza, że zamierza ubiegać się o reelekcję. W listopadowych wyborach będzie startował w barwach własnego komitetu.

BĘDZIE... WOJNA RODZINNA?

O fotel "001" w buskim ratuszu ma ubiegać się wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Jako kandydat Stowarzyszenia Ziemia Buska, które kiedyś zakładała. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza wystawić na swojej liście... Kazimierza Korubę, byłego męża wojewody. Szykuje się zatem rodzinna "wojna na górze"!

Jeśli chodzi o Polskie Stronnictwo Ludowe, naturalnym kandydatem jest Grzegorz Lasak, szef miejsko-gminnych struktur partii. Jednak w pierwszej dekadzie sierpnia ma odbyć się konwencja wyborcza u ludowców i to delegaci zadecydują, kogo wysłać do boju o urząd burmistrza. Ludowcem jest też Maciej Gawin, radny i jeden z liderów nowego Stowarzyszenia Busko Busko. Głośno zapowiada swój start w wyborach burmistrza (pod szyldem stowarzyszenia), a co z tego wyjdzie - zobaczymy.

Kandydatem buskiej Platformy Obywatelskiej będzie prawdopodobnie Jarosław Przepiórka. Startował już w wyborach burmistrza w 2010 roku - bez powodzenia. Czy wystartuje w sytuacji kiedy szykuje się do walki, co prawda nie należąca do Platformy Obywatelskiej ale mocno związana z partią Bożentyna Pałka-Koruba? Na razie nie ma ostatecznej decyzji. Na młodość stawia także Sojusz Lewicy Demokratycznej. Tu kandydatem ma być Mariusz Żabiński, nauczyciel buskiego "ekonomika" i debiutant w tak poważnej rozgrywce.

TŁUM W STOPNICY

Prawdziwy tłum kandydatów mamy też w drugiej co do wielkości gminie powiatu - Stopnicy. Z urzędującym tu od ćwierć wieku wójtem Ryszardem Zychem zamierza powalczyć o władzę liczne grono osób; ba, nawet dwie panie.

Katarzyna Romańska to kandydatka Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych, którego jest prezesem. Barbara Sikorska-Judasz była przez wiele lat skarbnikiem gminy Stopnica, obecnie na emeryturze. Prawo i Sprawiedliwość potwierdziło, że wystawi Przemysława Kępę, który mieszka w Klępiu Górnym, a pracuje w Kielcach. W gronie kandydatów pojawił się Mariusz Wieczorek z Topoli. Apetyt na urząd wójta ma także Michał Grudziński (chce wystartować pod szyldem Czas na Zmiany), a teraz pojawił się kolejny pretendent - Janusz Sanecki ze Stowarzyszenia Tak dla Stopnicy.

ZNALEŹLI SIĘ RYWALE

Przez długi okres czasu mogło się wydawać, że rządzący Pacanowem od 2006 roku Wiesław Skop będzie musiał rywalizować... sam ze sobą. Ale ostatnio pojawili się rywale. Małgorzata Mierzwa, pełniąca funkcję dyrektora w dużej firmie na terenie powiatu buskiego, postrzegana jest jako kandydat niezależny. O fotel wójta ma zamiar powalczyć także Marek Rachuna, który do 2010 roku pełnił mandat radnego powiatowego w barwach Ziemi Buskiej.

Konkurentów będzie miał również Adam Pałys, "żelazny wójt" Solcu-Zdroju. - Tak, będę kandydował w wyborach wójta - powiedział nam Andrzej Gądek, do niedawna członek buskiego Zarządu Powiatu i radny powiatowy. Jest niemal pewne, że swojego kandydata wystawi w Solcu Prawo i Sprawiedliwość; choć na razie nie odkryło kart.

"CZARNY KOŃ" W GNOJNIE?

Jeśli w Tuczępach o ponowny wybór będzie ubiegał się wójt Marek Kaczmarek, ma rywali. Chęć udziału w listopadowych wyborach potwierdził Jacek Bławat - buski powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, rekomendowany przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Wystartuje też prawdopodobnie Tadeusz Jewiarz, wicewójt Tucząp do 2010 roku; choć rozważa kandydowanie do samorządu powiatowego.

W gminie Gnojno mamy dwóch murowanych kandydatów do urzędu wójta. To pełniąca obecnie tę funkcję Jolanta Stachowicz oraz Zbigniew Janik - wójt Gnojna do 2010 roku. "Czarnym koniem" może być Stanisław Wcisło, były przewodniczący Rady Gminy i prominentna postać na lokalnej scenie politycznej.

POSEŁ... NA WÓJTA

Pewna dwójka jest także w Wiślicy. Z rządzącym gminą od 2002 roku wójtem Stanisławem Krzakiem będzie rywalizował - pod szyldem Polskiego Stronnictwa Ludowego - Andrzej Lasak, członek Zarządu Powiatu. Być może wystartuje również radny Andrzej Solarski.

W Nowym Korczynie o reelekcję ubiega się Paweł Zagaja, wójt od 2010 roku. I choć jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, wystartuje w barwach własnego komitetu. Kogo zatem wystawią ludowcy? Jak się słyszy, kandydatem tej partii może być ekswójt Korczyna Janusz Gajda. Prawą stronę sceny politycznej ma reprezentować były poseł Józef Cepil, który potwierdził chęć startu w listopadowych wyborach. Kandydatem Platformy Obywatelskiej będzie Henryk Pabijańczyk, znany trener i działacz piłkarski.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie