Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzesła z Kliszowa - piękny dar dla Muzeum w Pińczowie od Urszuli Laufersweiler - Białobok

MIO
Krzesła są darem dla Muzeum Regionalnego. Na zdjęciu od lewej : Dyrektor Muzeum Jerzy Znojek , Krzysztof Lauferweiler , Urszula Laufersweiler – Białobok oraz Anna Laufersweiler .
Krzesła są darem dla Muzeum Regionalnego. Na zdjęciu od lewej : Dyrektor Muzeum Jerzy Znojek , Krzysztof Lauferweiler , Urszula Laufersweiler – Białobok oraz Anna Laufersweiler . Alicja Mazurek
Trzy polskie krzesła w stylu barokowym podarowała dla Muzeum Regionalnego w Pińczowie Urszula Laufersweiler - Białobok. Krzesła są kopiami mebli, które najprawdopodobniej pochodziły z dworu w Kliszowie w gminie Kije.

- Wiele lat temu kopie tych krzeseł zakupił w Szwecji i podarował mi mój brat Krzysztof który na stałe mieszka i pracuje w tym kraju. Najprawdopodobniej wykonane one zostały w XIX wieku czyli około 200 lat po bitwie kliszowskiej. Na jednym krzeseł jest herb Litwy na drugim "Pogoń" . Mają być one wiernymi kopiami krzeseł, pochodzących z Kliszowa. Podczas obecnej wizyty mojego brata z małżonką Anną w Michałowie uznaliśmy, że najbardziej odpowiednim miejscem dla tych krzeseł, będzie Muzeum Regionalne w Pińczowie - stolicy regionu, w którym działo się tak wiele ważnych w historii wydarzeń - mówi pani Urszula.

Państwo Anna i Krzysztof Laufersweiler są z zawodu architektami a pan Krzysztof ma szereg pasji, w tym kolekcjonowanie dzieł sztuki, militariów, pamiątek marynistycznych i innych. Kolekcjonuje także przedmioty związane z dziejami Polski.

Wracając do Kliszowa, a ściślej do dnia 19 lipca 1702 roku, to historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego doktor Michał Jurecki pisze: "Ksiądz Siarkowski - historyk, archeolog i etnograf, proboszcz pobliskich Kijów - podał, iż na skraju wsi stał drewniany dworek, który w przeciągu zaledwie jednej godziny gościł trzech monarchów : Augusta II, Karola XII oraz Stanisława Leszczyńskiego (miał władcą wkrótce zostać) . /…/ I dalej: "kierując się drogą boczną na północ, mijamy nieodległy Rębów, gdzie został pochowany śmiertelnie ranny pod Kliszowem szwagier króla Karola XI - książę Fryderyk Holstain - Gottorp".

Niewykluczone zatem, że wszyscy wymienieni, mogli choćby przez chwilę przysiadać na którymś z krzeseł, których wierne kopie można teraz - dzięki pani Urszuli Laufersweiler - Białobok - oglądać w Muzeum Regionalnym w Pińczowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie