Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają prace remontowe w centrum Krasocina

Rafał BANASZEK [email protected]
Stara grota skalna w centrum Krasocina zostanie odnowiona. Wójt Ireneusz Gliściński mówi, że spędził tutaj swoje dzieciństwo.
Stara grota skalna w centrum Krasocina zostanie odnowiona. Wójt Ireneusz Gliściński mówi, że spędził tutaj swoje dzieciństwo. Rafał Banaszek
Powstanie park historii tej miejscowości. Odnowiona zostanie stara grota skalna. Ma być efektownie oświetlona, a cały teren wokół zagospodarowany i wkomponowany w jej otoczenie. Prace już trwają

Ponad 450 tysięcy złotych będzie kosztowało odnowienie Groty Najświętszej Maryi Panny wraz z utworzeniem Parku Historii Krasocina. Gmina przejęła działkę od parafii i zobowiązała się o nią dbać przez najbliższe… 100 lat.

W połowie lipca rozpoczęły się roboty ziemne przy grocie w centrum Krasocina. Wykonuje je firma Metabex z Morawicy. Głównym inwestorem jest Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne, które złożyło wniosek do Lokalnej Grupy Rybackiej "Między Nidą a Pilicą" we Włoszczowie o dofinansowanie projektu. Otrzymało na ten cel 200 tysięcy złotych unijnej dotacji. Cała inwestycja pochłonie około 454 tysiące złotych. Partnerem projektu i inwestorem zastępczym jest gmina Krasocin.

CO OBEJMIE REWITALIZACJA

W ramach rewitalizacji centrum Krasocina wyremontowana zostanie zaniedbana grota skalna, wybudowana w latach 1909 - 1913 z inicjatywy księdza Teodora Urbańskiego (założyciela krasocińskiej orkiestry). Projekt przewiduje również efektowną iluminację świetlną tego obiektu.

- Cały teren wokół groty o powierzchni około 25 arów zostanie zagospodarowany i wkomponowany w otoczenie groty, zachowując z jednej strony powagę miejsca, a z drugiej możliwość zwiedzania go przez mieszkańców i turystów - mówi wójt Krasocina Ireneusz Gliściński.

Przy grocie powstaną obiekty małej architektury, takie jak altana, ławeczki, stoliki, stojaki na rowery, wybudowane zostaną alejki, nasadzone nowe rośliny, kwiaty i drzewa, teren zostanie oświetlony. Cały park w Krasocinie będzie otoczony klinkierowym ogrodzeniem, nawiązującym od obecnego, które stoi przy drodze wojewódzkiej 786.

MIEJSCE POD POMNIK I 100-LETNIA OPIEKA

W planach jest również przygotowanie miejsca pod pomnik, upamiętniający mieszkańców, którzy oddali życie za niepodległą Polskę. Przy tym pomniku, jak mówi wójt Gliściński, będą się odbywać uroczystości rocznicowe Konstytucji 3 Maja, czy Święta Niepodległości 11 listopada. Do tej pory Krasocin nie miał odpowiedniego miejsca, gdzie mógłby uczcić rocznicą tych świąt państwowych. Pomnik ma powstać w przyszłym roku, na razie szykowane jest pod niego miejsce.

Inwestycja ma być gotowa do 20 października. Podsumowaniem całego projektu będzie konferencja popularno-naukowa, po czym Park Historii Krasocina zostanie oddany do użytku. Warto nadmienić, że teren, na którym prowadzona jest inwestycja, należy do miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Włoszczowskie Towarzystwo Historyczne oraz gmina Krasocin musiały zawrzeć umowę z Kurią Diecezjalną w Kielcach, zobowiązując się, że przez najbliższe 100 lat będą opiekować się tym miejscem, to jest utrzymywać czystość, pielęgnować go, ponosić koszty za oświetlenie.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie