Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking najlepiej i…najgorzej rozwijających się miast i gmin województwa świętokrzyskiego

Paweł WIĘCEK [email protected]
W których gminach województwa świętokrzyskiego przez ostatnie cztery lata dokonał się skok, a w których panowała stagnacja? Najbardziej zadowoleni ci z pierwszej dziesiątki i Kielce - klasyfikowane wysoko wśród miast na prawach powiatu.

Najlepiej w województwie

Najlepiej w województwie

Oto TOP 10 najlepiej rozwijających się gmin w województwie. Liczba w nawiasie obok nazwy samorządu to miejsce w rankingu ogólnopolskim - 1. Bałtów(23); 2. Kluczewsko(36); 3. Miedziana Góra(44); 4. Kije(53); 5. Szydłów(62); 6. Strawczyn(65); 7. Mniów(66); 8. Secemin(70); 9. Gowarczów(127); 10. Słupia Jędrzejowska (129);

Kraina dinozaurów i innych prehistorycznych stworów, czyli gmina Bałtów jest bezapelacyjnym liderem regionu pod względem dynamiki zmian na lepsze. Bardzo pozytywne procesy zaszły także w gminie Kluczewsko. W kategorii miast na prawach powiatu przykładem, i to na cały kraj, świecą Kielce.

To generalne wnioski płynące z przygotowanego przez firmę Curulis Doradztwo Samorządowe raportu "Podsumowanie kadencji 2010-2014". Autorzy dokumentu zbadali wszystkie gminy oraz miasta na prawach powiatu w Polsce - w sumie 2479 jednostek.

Samorządy oceniono i porównano ze sobą w czterech obszarach: finanse (zmiany wartości dochodów z tytułu podatków i opłat lokalnych; średni udział dochodów z budżetu Unii Europejskiej do dochodów ogółem; dynamika zmian wydatków na administrację), gospodarka (dynamika zmiany liczby podmiotów gospodarczych i zakładów pracy, zmiana poziomu bezrobocia), infrastruktura (zmiana długości sieci wodociągowej i kanalizacyjnej) oraz jakość życia (dynamika zmiany liczby ludności; zmiana liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach).

W oparciu o wskaźniki w poszczególnych obszarach stworzono ranking gmin o najwyższym tempie rozwoju i zmian, jakie zaszły między 2010 a 2014 rokiem. Aby zająć wysoką pozycję zestawieniu ogólnym, jednostka musiała odznaczać się wysoką pozycją we wszystkich częściach składowych.

BAŁTÓW NA CZELE

Pierwsze miejsce w kraju spośród wszystkich samorządów zajęła gmina Linia w województwie pomorskim. Jak czytamy w raporcie, gmina zawdzięcza swój sukces działaniom podejmowanym przez władze lokalne w zakresie rozwoju gospodarczego, pobudzaniu lokalnej przedsiębiorczości i przeciwdziałaniu bezrobociu. Również rozwój potencjału społecznego gminy, a przez to świadczenie coraz wyższej jakości usług społecznych dla mieszkańców przełożyło się na zwycięstwo jednostki".

Tytuł lidera regionu świętokrzyskiego autorzy opracowania przyznali gminie Bałtów w powiecie ostrowieckim (23. miejsce w rankinu ogólnym).

- Cieszymy się, to jasna sprawa - komentuje wójt Andrzej Jabłoński. Jak podkreśla, na tak wysoką pozycję Bałtowa w zestawieniu oraz dynamiczny rozwój samorządu wpływ ma kilka czynników.

- Przede wszystkim zrealizowane w tej kadencji inwestycje: budowa kanalizacji i sieci wodociągowej, remont ośrodka zdrowia oraz sięganie po środki unijne z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, dzięki czemu gmina jest w stu procentach objęta usługą w zakresie opieki przedszkolnej - wylicza Andrzej Jabłoński. Zwraca także uwagę na przedsięwzięcia wykonane przez prywatne podmioty w obszarze turystyki. Przypomnijmy, że na terenie gminy funkcjonuje JuraPark Bałtów - jedna z największych atrakcji turystycznych regionu świętokrzyskiego.

- To wiąże się ze wzrostem dochodów własnych. Stanowimy przykład dobrej współpracy między władzą a biznesem. Często rozmawiamy, dyskutujemy. Strona przedsiębiorców nie siedzi z założonymi rękami i wykłada pieniądze na gminną infrastrukturę - zaznacza wójt Jabłoński.

Najgorzej w województwie

Najgorzej w województwie

TOP 10 najsłabiej rozwijających się gmin. Liczba w nawiasie obok nazwy samorządu to miejsce w rankingu ogólnopolskim - 1.Wojciechowice( 2415); 2. Starachowice (2405);3. Ożarów (2373); 4. Iwaniska (2371); 5. Pierzchnica(2364); 6. Jędrzejów (2336); 7.Osiek (2240);8. Gnojno (2225);9. Oleśnica (2224);10. Lipnik (2173)

WYSOKO KLUCZEWSKO

Na drugim miejscu w województwie, a 36. w ogólnym rankingu znalazła się gmina Kluczewsko, powiat włoszczowski. Przez ostatnie cztery lata wiele się tam zmieniło. Zbudowano kanalizację i wodociągi oraz nowe drogi. W kilku miejscowościach powstały place rekreacyjne, gdzie można się spotkać i porozmawiać albo pograć w piłkę.

Wójt gminy Kluczewsko Rafał Pałka mówi także o innych, niematerialnych zmianach.

- Nastąpiła eksplozja zaangażowania społecznego. Wychodzę z tego przekonania, że ważna jest budowa dróg, ale równie ważna, a może ważniejsza jest budowa społeczeństwa obywatelskiego. Udało nam się to poprzez rozwój stowarzyszeń i pozyskiwanie środków unijnych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dziś mieszkańcy czują się częścią gminy - podkreśla Rafał Pałka.

ROZWÓJ W PARZE Z URODĄ

Po lekturze opracowania oraz rankingu powody do zadowolenia ma prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Stolica województwa została sklasyfikowana na trzecim miejscu w Polsce w obejmującej 66 pozycji kategorii miast na prawach powiatu. Lepsze wskaźniki od grodu nad Silnicą osiągnął tylko Rzeszów (1 pozycja) oraz Bielsko-Biała (2). Najwyższą notę Kielce uzyskały w obszarze poprawy jakości życia.

- Oczywiście najlepsze byłoby pierwsze miejsce w rankingu. Będziemy o to walczyć, choć konkurencja jest duża, bo miast sporo - komentuje Wojciech Lubawski. Jak podkreśla, konsekwentna praca jego i całej rządzącej w mieście ekipy przynosi efekty.

- Skalę rozwoju nie zawsze postrzegamy sami, ale to się dzieje. Mówią nam o tym osoby, które odwiedzają Kielce. Poprawiają się takżę warunki życia, a miasto nabiera na urodzie. Potrafimy dbać o rozwój i urodę, i to jest ok - mówi Wojciech Lubawski.

WÓJT KWESTIONUJE

Za pogrążoną w największej stagnacji nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale i w kraju uznano gminę Wojciechowice, powiat opatowski. Wójt Szymon Sidor kwestionuje przyjęte przez autorów opracowania metody układania rankingu.

- Na ten temat nie będę się rozwodził. Trudno wyjaśnić, dlaczego na wyższych od nas miejscach są samorządy z dużo większym zadłużeniem, na przykład 114 procent. Nie czuję się winny, że jesteśmy na takiej lokacie - zaznacza Szymon Sidor.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie