Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bractwo Flisackie świętej Barbary z Ulanowa na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Zdzisław Surowaniec
Zbijanie tratwy przez ulanowskich flisaków.
Zbijanie tratwy przez ulanowskich flisaków. Zdzisław Surowaniec
Tradycje pielęgnowane przez Bractwo Flisackie pod wezwaniem świętej Barbary w Ulanowie wpisane zostało na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wpis odebrał w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie cechmistrz bractwa Andrzej Szoja.

Teraz na światową listę

Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzi minister kultury i dziedzictwa narodowego. Wnioski o wpis składają zainteresowani, a przyjmuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. O zakwalifikowaniu decyduje rada ekspertów. Wpis otwiera drogę do ubiegania się o miejsce na Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

To olbrzymie wyróżnienie. Ulanowscy flisacy znaleźli się w zacnym gronie polskich tradycji takich jak krakowski Lajkonik, krakowskie szopki, rusznikarze ze Śląska Cieczyńskiego, łowickie procesje Bożego Ciała. Do Warszawy pod odbiór wyróżnienia z rąk ministra kultury wyjechało pięćdziesięciu flisaków, chór i kapela oraz ochrzczony w niedzielę kapelan flisaków ks. Józef Lizak i starosta niżański Gabriel Waliłko. - Musieli dla nas dostawiać krzesła - śmieje się cechmistrz Andrzej Szoja. - Narobiliśmy niezłego zamieszania - dodał.

Ulanów od XVIII wieku zwano Małym Gdańskiem, bo był ważnym centrum handlu i transportu wodnego na Sanie i Wiśle. Mieszkańcy Ulanowa w większości byli flisakami. Współczesne Bractwo Flisackie Św. Barbary, liczące ponad 120 osób, nawiązuje do tej tradycji w wersji rekreacyjno-turystycznej, organizując od ponad dwudziestu lat spławy po Sanie, Wiśle, Odrze i Warcie.

Bractwo Flisackie pod wezwaniem świętej Barbary w Ulanowie powstało 8 września 1991r. Za główny cel przyjęło kultywowanie flisackich tradycji Ulanowa oraz rozwój kulturalny ziemi ulanowskiej. Już w 1993 roku został zorganizowany po raz pierwszy od 1939 roku spław tratwiany z Ulanowa do Gdańska, o nazwie "Flis Szlakiem Praojców" (724 km w 26 dni). Następne flisy na tej samej trasie odbyły się w 1996 i w 1997 roku. W sumie od 1993 roku do Bractwo brało udział w kilkudziesięciu spławach flisackich po różnych rzekach Polski.

Podczas Międzynarodowego Zjazdu Flisaków we Włoszech w 2005 r. stowarzyszenie z Ulanowa zostało przyjęte do Międzynarodowego Stowarzyszenia Flisaków, zrzeszającego 26 organizacji. Cechmistrz Bractwa dr Andrzej Szoja powiedział nam, że otrzymany wpis to wielkie wyróżnienie i zachęta do zdwojenia wysiłków, aby tradycja flisacka tętniła życiem. I tętni, bo ledwie przed tygodniem flisacy wrócili z X Flisu Wiślanego do Gdańska, otrzymali wyróżnienie.

O ich umiłowaniu pływanki świadczy choćby taki wpis na ich stronie internetowej: "Ulanowska tratwa ma niepowtarzalny urok. Prawdopodobnie już nikt na całym świecie, nie potrafi w taki sposób spławiać drewna. Rozpoczyna się to od "bindugi", czyli zbicia tratwy, wyposażenia jej w niezbędne "urządzenia" typu drygawki, które służą do sterowania, śryki wykorzystywane do zatrzymywania jednostki. Nie może zabraknąć na tratwie bud z drewna poszytych słomą, które chronią przed deszczem i służą do spania. Do warzenia obiadów w czasie rejsu budowane jest specjalne palenisko". Natomiast na co dzień można korzystać ze spływu galarami Sanem z przystani w Ulanowie, zbudowanej za unijne pieniądze.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu NIŻAŃSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie