Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy transport. Największy element turbiny dotrze do Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zapowiedź zmiany organizacji ruchu w Alejach Jana Pawła II.
Zapowiedź zmiany organizacji ruchu w Alejach Jana Pawła II. Zdzisław Surowaniec
Ruszyły przygotowania do transportu do Stalowej Woli zakotwiczonego na barkach na Wiśle we Wrzawach w powiecie tarnobrzeskim największego elementu turbiny do bloku gazowego o wymiarach 4 metry wysokości, 5,5 szerokości i wagi 460 ton.

1,6 mld zł

Blok gazowy w Stalowej Woli zostanie oddany do użytku w połowie 2015 roku. Koszt budowy szacuje się na 1,6 mld zło-tych. Planuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej zużywając 600 mln m sześc. gazu.

W Stalowej Woli ustawiane są już w Alejach Jana Pawła II i ulicy Komisji Edukacji Narodowej znaki drogowe o zmianie organizacji ruchu drogowego. Są przekreślone taśmą, ale kiedy transport ruszy, przekreślenie zostanie usunięte. A przewóz ma się rozpocząć 23 sierpnia i potrwać do 25 sierpnia.

- Tych znaków zmieniających organizację ruchu na trasie przewozu turbiny będzie bardzo dużo, więc już teraz musimy je ustawić - powiedział Czesław Łopucki, kierownik Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Nisku.

Transport pojedzie z Wrzaw do Stalowej Woli przez Gorzyce, Zaleszany, Zbydniów, Turbię i Rozwadów. Konwój będzie się poruszał z prędkością 2 km na godzinę. Rondo w Rozwadowie ma zostać częściowo zdemontowane, aby pojazd mógł przejechać na nim po specjalnych nakładkach.

Na czas transportu zostaną zorganizowane objazdy przez poszczególne miejscowości. Na niektórych odcinkach ruch będzie się odbywał wahadłowo. Tak duży ładunek, wymagający szeregu przygotowań i zabiegów, jeszcze przez Podkarpacie nie przejeżdżał. Część wielkogabarytowych części turbiny przypłynęła Wisłą barkami z Gdańska i Sanem dotarły do elektrowni w Stalowej Woli, wykorzystując wysoki stan wody.

Elementy są przede wszystkim długie i możliwe do przewiezienia tylko rzecznym transportem. Taki transport pozwala uniknąć olbrzymich problemów związanych z transportem drogowym i usuwaniem przeszkód takich jak znaki drogowe. Jednak - jak widać - największy element dotrze pod koniec transportu drogą lądową.

Wykonawcą bloku jest hiszpańska spółka Abener Energia. Montaż turbiny gazowej i parowej potrwa rok. Rozruch regulacyjny rozpocznie na wiosnę 2015 roku, a przekazanie bloku do eksploatacji zaplanowano na połowę 2015 roku.

Wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie blok gazowo-parowy, będzie największy w Polsce. Będzie bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla, będzie też emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla. Blok powstanie w sąsiedztwie gazociągu należącego do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. To umożliwi tanie i szybkie przyłączenie go do sieci gazowej. Na podwyższenie sprawności pracy elektrociepłowni wpłynie także możliwość zastosowania otwartego układu chłodzenia z użyciem wody z Sanu. A powstająca w pobliżu rozdzielnia, budowana przez Operatora Systemu Przesyłowego PSE-Operator, umożliwi tanie i szybkie przyłączenie bloku gazowo-parowego do sieci elektroenergetycznej.

Mieszkańców regionu powinno ucieszyć, że dostawy paliwa będą się odbywać za pomocą gazociągu, elektrownia przestanie wytwarzać odpady stałe ze spalania węgla, emisja gazów i pyłów do atmosfery będzie bardzo niska, bo projekt jest uznawany za przyjazny dla środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie