Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[WIDEO] Jubileuszowe święto twórców ludowych w Iłży. Męski obrus i "kot z bajki co pali fajki" (zdjęcia)

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Zygmunt Żak przedstawił całą kolekcję swoich rzeźb Gwizdał także na "kocie z bajki co pali fajki”
Zygmunt Żak przedstawił całą kolekcję swoich rzeźb Gwizdał także na "kocie z bajki co pali fajki” Łukasz Wójcik
Ponad stu twórców wzięło w tym roku udział w Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży. A okazja była szczególna, bo był tu już XX, jubileuszowy jarmark.
Jubileuszowy Jarmark Sztuki Ludowej

Jubileuszowy Jarmark Sztuki Ludowej

Jarmark organizowany jest przez Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży stanowi zawsze okazję, by poznać ludzi tworzących unikalne już często dzieła, porozmawiać z nimi, a nawet zobaczyć warsztaty ich pracy.

Tak było i w tym roku - w niedzielę na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Iłży pojawiły się kramy, na których swoje wyroby prezentowało wielu twórców ludowych.

Paweł Winiarski z Błazin nie tylko pokazywał "perełki" kute z żelaza, ale też sam je wykonywał na oczach publiczności. Ludzie mogli więc oglądać świeczniki, elementy drzwi, bram.

Na kilku stoiskach dominowały wyroby garncarskie, odbywały się też pokazy lepienia garnków i formowania ich na kole. Rozalia Siwiec z Iłży kusiła swoimi laleczkami oraz wyrobami z papieru i bibułki, obok niej ręcznie tkane dywaniki oferowała Genowefa Kargul z Wólki Modrzewiowej.

RĘCZNIE TKANE

Podobne wyroby można było zobaczyć u Jadwigi Czubak z Pasztowej Woli. Co więcej, na starym warsztacie tkackim pokazywała, jak one powstają.

Ludzie z zainteresowaniem i zachwytem patrzyli, jak z kolorowych nici szybko wyłania się barwna tkanina, stając się ciekawą ozdobą domu.

- Nauczyłam się tego od mamy, teraz robię głównie dywaniki. Metoda pozostaje ta sama, ale wzory i kolory bywają też nowe. Obecnie ludziom bardziej podobają się stonowane kolory - mówiła nam.
Małą sensację wzbudzał Bronisław Kaperski z miejscowości Jastrząb, który na drutach wykonywał koronkowe obrusy i serwety

- Robię to już od kilkudziesięciu lat, potrafię też szydełkować i wyszywać - przekonywał.

KONCERTY OBOK KRAMÓW

Na stoiskach rzeźbiarskich dominowały świątki, z kolei Zygmunt Żak pokazywał nie tylko całą kolekcję barwnych, drewnianych ptaków, ale też muzyków radomskich kapel oraz aniołków grających na różnych instrumentach. Gwizdał także na nowej rzeźbie: "kocie z bajki co pali fajki"

- Jestem na tym jarmarku już chyba po raz 15, kilka razy występowałem też z muzyką na scenie. W tym roku też otrzymałem takie zaproszenie - twierdził.

Scena cały czas tętniła życiem, kapele i zespoły dbały o to, by uczestnicy jarmarku mieli także strawę duchową, no i przede wszystkim dobrze się bawili. Nie zabrakło także stoisk z miodem, owocami oraz punktu, gdzie sprzedawano wydawnictwa regionalne w tym nowości - zebrany i opracowany przez
Teresę Niewczas katalog twórców regionu mazowieckiego i świętokrzyskiego i album- przewodnik "Kapliczki, figury i krzyże przydrożne gminy Iłża" autorstwa Łukasza Babuli.

W ramach Jarmarku odbywał się także konkurs twórców ludowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie