Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczyć się skutecznie, czyli jak?

Redakcja
Często zdarza się, że pacjenci przerywają terapię, ponieważ nie widzą natychmiastowych efektów. Warto wiedzieć, że w przypadku części leków na efekty leczenia trzeba poczekać.
Często zdarza się, że pacjenci przerywają terapię, ponieważ nie widzą natychmiastowych efektów. Warto wiedzieć, że w przypadku części leków na efekty leczenia trzeba poczekać. sxc.hu
Regularne stosowanie leków ma kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii. Niestety, dane są bardzo niepokojące - aż 40% Polaków nie przestrzega zaleceń lekarskich! Dodatkowo, jesteśmy często nieświadomi interakcji z pożywieniem i innymi lekami, które mają znaczący wpływ na skuteczność leczenia. Czas to zmienić.

Systematyczność to najzdrowszy nawyk

Regularność przyjmowania leków jest szczególnie istotna w przypadku terapii chorób przewlekłych. Tymczasem badania wskazują na niebezpieczną tendencję - prawie połowa przewlekle chorych samodzielnie decyduje o zakończeniu zaleconej terapii już po upływie 3 miesięcy od ostatniej wizyty lekarskiej. Co gorsza, tylko połowa z tych pacjentów regularnie stosuje się do zaleceń lekarskich w kwestii terminu oraz wielkości przyjmowanych dawek leku.

Często zdarza się, że pacjenci przerywają terapię, ponieważ nie widzą natychmiastowych efektów. Warto wiedzieć, że w przypadku części leków na efekty leczenia trzeba poczekać. - Dobrym przykładem są środki przeciwdepresyjne, które zwykle osiągają swoją skuteczność po 2-4 tygodniach,czy budezonid stosowany w leczeniu astmy - w tym przypadku na maksymalny efekt trzeba poczekać 2-6 tygodni- tłumaczy dr Łukasz Januszkiewicz, internista. Warto pamiętać, że nie powinno się również rezygnować z przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem. - Nagłe zaprzestanie terapii substancjami antydepresyjnymi z grupy SSRI lub pominięcie kilku dawek może spowodować tzw. zespół odstawienny, który objawia się m.in. nudnościami, zawrotami głowy, osłabieniem i objawami grypopodobnymi - przestrzega dr Januszkiewicz.

Uwaga na interakcje

Często z pozoru nieinwazyjne substancje, takie jak suplementy diety czy leki przeciwbólowe bez recepty, mogą nie tylko zmniejszać skuteczność leczenia, ale nawet powodować wystąpienie działań niepożądanych. - Leki przeciwgrzybicze i pigułki antykoncepcyjne mogą zwiększać stężenie sterydów stosowanych w leczeniu astmy. Z kolei niektóre antybiotyki, np. amoksycylina, mogą obniżać skuteczność doustnej antykoncepcji - mówi dr Januszkiewicz. Cierpiący na choroby przewlekłe powinni także ostrożnie stosować leki na zgagę, które mogą wpłynąć na stężenie przyjmowanych leków we krwi, wpływając na skuteczność leczenia. Dlatego przed zastosowaniem nowego leku czy suplementu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Dr Januszkiewicz podkreśla, że wpływ na skuteczność leczenia ma również forma podania tabletki. - Nie należy kruszyć ani żuć aspiryny, która jest w formie tabletek dojelitowych powlekanych (np. polopiryna). W ten sposób zwiększa się zagrożenie podrażnienia żołądka. Należy połknąć cała tabletkę, popijając ją wodą - wyjaśnia.

Smartfony na zdrowie

Najczęstszą przyczyną nieprzestrzegania zaleceń lekarza jest zapominanie o przyjęciu leku. Powtarzająca się nieregularność oraz niska adherencja (stosowanie się pacjentów do zaleceń lekarskich) jest podstawą do rozmowy z lekarzem prowadzącym. Szczególnie trudne mogą być początki leczenia, kiedy największym problemem jest zapamiętanie zarówno dawki jak i wymagań dotyczących przepisanych leków. Pomóc w tym może dokładny plan lub… aplikacja mobilna.

Moje leczenie to aplikacja, która automatycznie monitoruje przebieg leczenia i wyświetla statystyki dotyczące pominiętych dawek oraz tych, które zostały przyjęte na czas. Bardzo ważnym elementem działania jest funkcja "udostępniania". Dzięki niej możemy na bieżąco sprawdzać, czy bliska osoba wyposażona w smartfona nie pominęła zalecanej dawki, a w przyszłości dane dotyczące przyjmowanych leków mogą się stać elementem wirtualnej karty pacjenta. - Chcemy, aby szpitale i przychodnie były przygotowane i wyposażone w nowoczesne narzędzie umożliwiające zdalne monitorowanie przebiegu terapii pacjenta - tłumaczy Igor Gnot, lekarz, prezes Connectmedica i pomysłodawca aplikacji. Podkreśla też, że "Moje Leczenie" jest przeznaczone nie tylko dla osób będących w trakcie kuracji bądź hospitalizacji, lecz także dla tych, którzy regularnie przyjmują suplementy diety. Kalendarz może również przypomnieć o cyklicznym badaniu czy też umówionej wizycie lekarskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie