Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się modernizacja Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku

Michał LESZCZYŃSKI [email protected]
Budynek dawnej kuchni od ulicy został już przystosowany na potrzeby mieszkań aktywizujących.
Budynek dawnej kuchni od ulicy został już przystosowany na potrzeby mieszkań aktywizujących. archiwum powiatu opatowskiego
Nowością będą tak zwane mieszkania aktywizujące. W sumie będzie ich osiemnaście dla 32 osób. Mieszkania są już prawie skończone.
Stawy zrekultywowano. W ramach terapii będzie można pływać łódką i łowić ryby.
Stawy zrekultywowano. W ramach terapii będzie można pływać łódką i łowić ryby.

Stawy zrekultywowano. W ramach terapii będzie można pływać łódką i łowić ryby.

Pozostało jedynie umeblować wnętrza. Jak mówi Aldona Szwagierczak-Stępień, dyrektor Domu Pomocy Społecznej, będą wyposażone luksusowo. Każde mieszkanie posiada aneksy kuchenne, sypialnie i pokoje. Lokale usytuowano w budynku dotychczasowej stołówki przy ulicy, oraz w części, gdzie niegdyś funkcjonował Warsztat Terapii Zajęciowej.

BARDZO WYSOKIE OCENY

W Domu Pomocy w podopatowskim Zochcinku mieszkają osoby cierpiące na przewlekle choroby psychiczne, którym gmina i rodzina z różnych powodów nie mogą zapewnić odpowiedniej opieki. W Zochcinku mają 24-godzinną opiekę.

W lokalach zamieszkają bardziej sprawne osoby. O pozo-stałe, wymagające całodobowej opieki nadal zadbają pracownicy ośrodka.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OPATOWSKIEGO

- Osoby sprawniejsze potrafią wyjść na zakupy za zgodą opiekuna i bez przeszkód wrócić. Dlatego sądzimy, że mogłyby prowadzić samodzielne gospodarstwo. W ten sposób będą próbowały wracać do środowiska - mówi Aldona Szwagierczak-Stępień. I dodaje, że teraz warunki będą nieporównywalnie lepsze niż do tej pory.

Aby podopiecznym domu pomocy żyło się tu lepiej, powiat opatowski otrzymał cztery miliony złotych z tak zwanego programu szwajcarskiego. Wniosek powiatu opatowskiego o dofinansowanie został oceniony przez komisję najwyżej i znalazł się na pierwszym miejscu spośród dwunastu instytucji województwa świętokrzyskiego, ubiegających się o dofinansowanie projektów związanych z poprawą jakości usług w Domach Po-mocy Społecznej. Wiosną delegacja ze Szwajcarii patrzyła, czy pieniądze wydawane są zgodnie z przeznaczeniem. Inwestycję w Zochcinku ocenili bardzo wysoko.

Mieszkania aktywizujące będą też w budynku dawnych Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Mieszkania aktywizujące będą też w budynku dawnych Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Mieszkania aktywizujące będą też w budynku dawnych Warsztatów Terapii Zajęciowej.

NIETYPOWE FORMY TERAPII

Renata Segiecińska, zastępca kierownika Wydziału Polity-ki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach powiedziała, że projekt, na podstawie którego powiat opatowski otrzymał największe dofinansowanie i zajął pierwsze miejsce na liście konkursowej, zawdzięcza nowatorskim i nietypowym formom te-rapii.

- Podopieczni nie będą zamknięci w czterech ścianach i nie będą się nudzili - mówi. - Nie chcieliśmy, aby ich terapia po-legała na wycinaniu wzorów z bibuły, bowiem osoby dorosłe maja swoją godność. Część mieszkańców, to byli rolnicy, a więc zajmą się opieką nad zwierzętami i nad zielenią, a kobiety spełnią się w przy pracach kuchennych. Stąd tak dobra ocena projektu.

Wkrótce Dom Pomocy Społecznej zakupi zwierzęta: konie, kozy, owce. W planach jest kupno bryczek, którymi pensjonariusze będą jeździć po wyznaczonych trasach. Owce i kozy po-służą jako zwierzęta między innymi do głaskania.

- Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem wpływa korzystnie przy chorobach psychicznych - uzupełnia Aldona Szwagier-czak-Stępień.

W ramach gastroterapii, w odpowiedniej sali osoby spróbują sił w nauce gotowania, pieczenia, przyrządzania podstawowych potraw. Kuchnia jest już prawie gotowa. Dom Pomocy stawia też na silwoterapię, czyli właśnie kontakt z przyrodą. Na zrekultywowanych w pobliżu ośrodka stawach są już pomosty a stawy wypełniono wodą. Będzie też możliwość pływania łódką czy łowienia ryb.

Wnętrza wystarczy już tylko urządzić.
Wnętrza wystarczy już tylko urządzić.

Wnętrza wystarczy już tylko urządzić.

Dofinansowanie obejmuje też podnoszenie kwalifikacji przez pracowników Domu Pomocy Społecznej. Część osób uczęszcza na studia podyplomowe, na których uzyskają nie-zbędną wiedzę i uprawniania do pracy przy nowych formach terapii.

Zgodnie z projektem, zakończenie inwestycji zaplanowano na 2015 rok. Już teraz wiadomo, że modernizacja zakończy się jesienią tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie