Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania dla seniorów w Skotnikach cieszą się ogromnym powodzeniem

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Na ostatnich zajęciach uczestnicy wykonywali ozdoby z lawendą.
Na ostatnich zajęciach uczestnicy wykonywali ozdoby z lawendą. Małgorzata Płaza
Na spotkania dla seniorów w Skotnikach w gminie Samborzec przychodzi kilkadziesiąt osób. Pomysłodawcy przyznają, że nie spodziewali się tak dużego zainteresowania. Cieszą się, że udało im się osiągnąć cel: zachęcić osoby starsze do wyjścia z domów, a także zaktywizować i zintegrować środowisko

Od kilku tygodni osoby w wieku 60+ uczestniczą w zajęciach rękodzielniczych. W czerwcu, tuż przed Sobótką, robiły wianki, a później między innymi drzewka z rafii, kwiaty z krepiny i pachnące ozdoby z lawendą. Będą wykonywać jeszcze prace z masy solnej, biżuterię z filcu, a także stroiki na Wszystkich Świętych i Boże Narodzenie.

Uczestnicy warsztatów z dumą prezentują swoje dzieła, wyeksponowane w sali spotkań - stojące na parapetach drzewka i wiszące na ścianach stroiki.

DLA CIAŁA I DLA DUCHA

Warsztaty rękodzielnictwa artystycznego będą trwać najdłużej - pół roku, aż do grudnia, ale oferta dla seniorów jest bogatsza. W minioną niedzielę odbyło się pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą. Zaproponował on cykl ćwiczeń na najbliższe trzy miesiące pod hasłem "Akademia Zdrowego Kręgosłupa".

Odbędzie się pięciogodzinne spotkanie kulinarne, w czasie którego fachowiec przekaże uczestnikom wiedzę na temat zdrowego żywienia. Będzie oczywiście wspólne gotowanie. Przewidziany jest także kurs z podstaw obsługi komputera.

Zaplanowane zostały wycieczki: do Kazimierza i Lublina, a także - już 20 sierpnia - do Warszawy.

Podczas wspólnych wyjazdów seniorzy będą mogli wykorzystać w praktyce umiejętności zdobyte podczas warsztatów fotograficznych.

- Instruktor, który będzie prowadził warsztaty pojedzie razem z uczestnikami i zrobi reportaż z wycieczki. Zdjęcia będzie można zobaczyć w siedzibie Stowarzyszenia "Nasze Skotniki", miejscu spotkań - informuje Agnieszka Rzepka, koordynatorka projektu.

Seniorzy będą wspólnie sadzić drzewka wokół remizy strażackiej i siedziby stowarzyszenia. Każde drzewko zostanie podpisane nazwiskiem tego, kto je posadził.

Cykl spotkań zakończy w grudniu wspólna Wigilia.

BYŁY OBAWY

Wszystkie przedsięwzięcia zostały przygotowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie "Nasze Skotniki" pod nazwą "Kluby Aktywności Seniora. Jesień i wiosna wspólną porą roku". Kluby, takie jak ten w Skotnikach, powstały również w Zajeziorzu, Szewcach i Bogorii Skotnickiej.

Na realizację działań stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ASOS. Kwota dofinansowania wyniosła 113 tysięcy złotych. Wartość całego projektu to 210 tysięcy.

Oferta została przygotowana z myślą o 60 osobach. Agnieszka Rzepka przyznaje, że miała obawy.

- Obawiałam się tego, że nie znajdziemy tylu chętnych. Zrobiłam spotkanie informacyjne, a później jeździłam do poszczególnych wiosek i przedstawiałam naszą propozycję. Okazało się, że z frekwencją nie ma problemu. Przychodzi mnóstwo osób. Chętnych wciąż przybywa - mówi koordynatorka.

W samych Skotnikach, gdzie jest 160 numerów, na spotkania przychodzi 40 osób.

Jak podkreśla Agnieszka Rzepka, pomogło niewątpliwie to, że wszystkie zajęcia są bezpłatne.

RADOŚĆ WSPÓLNYCH SPOTKAŃ

Józef Rzepka, jeden z uczestników zajęć również przyznaje, iż nie spodziewał się takiego odzewu ze strony mieszkańców.

- Niewątpliwie takie zajęcia były potrzebne. Przychodzą na nie również ci, który wcześniej rzadko wychodzili z domów. Spotkania znakomicie integrują mieszkańców wioski - zaznacza pan Józef.

Mężczyzna dodaje, że chodzi na zajęcia z przyjemnością. Podobnie mówią inni uczestnicy. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. Jest wesoło i sympatycznie - zapewnia Irena Wójcik.

Stanisława Chuchnowska z Szewc podkreśla, że uczestnictwo w Klubie Seniora to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, poprawę nastroju oraz okazja do zdobycia nowych umiejętności.

- Postanowiliśmy, że raz w miesiącu będziemy obchodzić wspólnie urodziny uczestników zajęć. Dlatego dziś na zajęcia trzy osoby przyniosły ciasto - dodaje Agnieszka Rzepka.

Projekt ma jeszcze jeden walor - integruje starszych mieszkańców z tymi bardzo młodymi. Na każde spotkanie przychodzi 20 wolontariuszy. To dzieci i młodzież w wieku od 11 do 15 lat. Wolontariusze pomagają w trakcie zajęć, przygotowują poczęstunek.

- To dla nas wielka satysfakcja. Cieszymy się, że możemy pomóc - podkreśla Małgorzata Zioło.

Jest również ośmiu dorosłych wolontariuszy, którzy sprawują opiekę nad tymi młodszymi.

Stowarzyszenie "Nasze Skotniki" działa od niedawna, od połowy 2013 roku. Jak wspomina Agnieszka Rzepka, wcześniej w miejscowości niewiele się działo.

Organizacja realizuje jeszcze jeden projekt, z funduszy szwajcarskich. Nosi on tytuł "Ukryty smak skotnickiego jabłka", a ma na celu odnalezienie i przypomnienie przepisów z dawnych lat. Finałem będzie piknik i konkurs kulinarny.

Agnieszka Rzepka z dumą informuje, że stowarzyszenie ma swoją własną siedzibę, służącą teraz między innymi seniorom. Budynek znajdujący się w centrum wioski przekazała w użyczenie parafia. Dzięki pozyskanym funduszom udało się tam przeprowadzić remont.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie