Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solec dziękuje za plony. Ruszył sezon dożynkowy na ziemi buskiej [WIDEO]

ALI
Piaskowe Babki z Piasku Małego brawurowo ośpiewały i obtańczyły swój piękny wieniec dożynkowy i... zajęły pierwsze miejsce w piątkowym konkursie.
Piaskowe Babki z Piasku Małego brawurowo ośpiewały i obtańczyły swój piękny wieniec dożynkowy i... zajęły pierwsze miejsce w piątkowym konkursie. Adam Ligiecki
To piękna tradycja, że 15 sierpnia - w Dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - rozpoczynają się dożynki w powiecie buskim. A pierwszy jest Solec-Zdrój. Piątkowe gminne obchody Święta Plonów 2014 mają bogatą oprawę.

Soleckie dożynki zainaugurowała - w samo południe - dziękczynna msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Po nabożeństwie barwny korowód - ze strażacką orkiestrą dętą z Kociny - przeszedł ulicami kurortu na stadion sportowy. To odbywa się część obrzędowa.

Honory starostów dożynek pełnią wzorowi rolnicy - Małgorzata Rakoczy z Włosnowic i Robert Nowak z Sułkowic. Jak każde staropolski obyczaj, przekazali oni gospodarzowi gminy, wójtowi Adamowi Pałysowi dorodny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbiorów.
Starostowie "zamówili" też... rewelacyjną pogodę. W piątkowe popołudnie w Solcu jest słonecznie i bardzo ciepło, a publiczność - licznie zgromadzona na stadionie - nie może narzekać na brak atrakcji.

Tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec żniwny wygrały... Piaskowe Babki; czyli gospodynie z Piasku Małego. Rewelacyjnie ośpiewały i obtańczyły swoją dożynkową konstrukcję, a w nagrodę będą reprezentować gminę Solec-Zdrój na dożynkach wojewódzkich - 14 września w Busku-Zdroju.
Podczas piątkowej imprezy wręczono też honorową nagrodę Solca - Magnolię 2014. Otrzymał ją ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. Z kolei statuetka dla Samorządowca Roku 2014 trafiła do Kazimierza Pałysa ze Zborowa, soleckiego radnego czterech kadencji.

Impreza dożynkowa w Solcu nabiera rumieńców, a z każdym kwadransem przybywa publiczności. W programie artystycznym wystąpiła orkiestra z Kociny - na swoją kolej czekają Kapela Mirosława Piaseckiego z Jędrzejowa oraz Zespół regionalny imienia Stanisława Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich.

Swoje wiersze czyta lokalny poeta Stanisław Dybała ze Zborowa, są też inne atrakcje. Piątkowy festyn w Solcu zakończy wieczorna zabawa taneczna "pod gwiazdami" z zespołem Index.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie