Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Stalowej Woli kontra posłanka Pawłowicz, czyli o wampirach i patriotach

Zdzisław Surowaniec
Wrzesień 2011 roku - odsłonięcie rzeźby Patrioty, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Szlęzaka.
Wrzesień 2011 roku - odsłonięcie rzeźby Patrioty, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Szlęzaka. Zdzisław Surowaniec
"Czy to prawda, że Andrzej Szlęzak, prezydent Stalowej Woli nie zgodził się na włączenie syren w godzinę "W"? Kto mieszka w Stalowej Woli? Kogo tam mieszkańcy wybrali? Czy Stalowa Wola to jeszcze polskie miasto?" - zapytała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz na swoim profilu internetowym.

Prezydent Andrzej Szlęzaka w liście skierowanym do biura posłanki, zapewnił ją, że Stalowa Wola jest polskim miastem i że na własne oczy może się o tym przekonać, przyjeżdżając tutaj na jego koszt.

Od kiedy prezydent Szlęzak objął rządy w mieście czyli od trzech kadencji, nie włącza syren 1 sierpnia w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uważa, że nie ma sensu czcić klęski, że ci, którzy dali sygnał do powstania posłali setki tysięcy ludzi na pewną śmierć, powstanie nic nie dało, a obróciło Warszawę w kupę gruzów.

Dał przykład Stalowej Woli, gdzie każdy budujący miasto miał taczki i łopatę, co dowodziło dalekosiężnego planowania, podczas kiedy w Powstaniu Warszawskim broń miał co dziesiąty uczestnik. - Kto idzie z gołymi rękami na uzbrojonego wroga jest szaleńcem, kto posyła nieuzbrojonych ludzi na żołnierzy wroga jest zbrodniarzem, a kto tego nie rozumie jest głupi - odparował prezydent. Nazwał obchody przegranych bitew "wampiryzmem patriotycznym", z rzeką krwi i górą trupów.

W liście do Pawłowicz Szlęzak napisał: "Szczęśliwie, w wyniku działań wojennych, Stalowa Wola poniosła minimalne straty. Wpływ na to miał m.in. fakt, że dowództwo polskiego podziemia zrezygnowało z realizacji akcji "Burza", czyli wywołania antyniemieckiego powstania w naszym mieście. 1 sierpnia 1944 roku Stalowa Wola została zajęta przez Armię Czerwoną i rozpoczęły się trudne lata powojenne, w których miasto zachowało swoją tożsamość".

Prezydent przypomniał, że tysiące mieszkańców uczestniczyło w odsłonięciu rzeźby "Patriota", które odbyło się w rocznicę wiktorii wiedeńskiej (od redakcji - z jego inicjatywy). Bardzo uroczyście obchodzone są święta narodowe Konstytucji 3 Maja oraz Święto Niepodległości 11 listopada. W tym roku odbędzie się także wydarzenie upamiętniające zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Są tu organizacje młodzieżowe takie jak Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Strzelecki "Strzelec", Polski System Walki Wręcz Haller. Miasto pomogło w reaktywacji Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", w którym będą kontynuowane chlubne tradycje o silnym zabarwieniu patriotycznym. Stalowa Wola inwestuje znaczące środki finansowe w edukację patriotyczną mieszkańców i szkolnictwo wyższe.

Zapraszam do odwiedzenia naszego miasta - miejsca, w którym pamięci historycznej towarzyszy refleksja i próba nowoczesnego spojrzenia w przyszłość - zaproponował prezydent. Na razie z drugiej strony jest cisza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie