Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w gminach Słupia Jędrzejowska, Nagłowice, Wodzisław i Małogoszcz

Przemysław CHECHELSKI
Zdanowice. Na scenie prezentują się najmłodsi uczestnicy dożynek.
Zdanowice. Na scenie prezentują się najmłodsi uczestnicy dożynek. archiwum prywatne
W miniony długi weekend w powiecie jędrzejowskim rozpoczęło się uroczyste świętowanie zakończenia zbiorów. Dożynki gminne zorganizowane zostały w Słupi Jędrzejowskiej, w Zdanowicach w gminie Nagłowice oraz Niegosławicach w gminie Wodzisław, a także gminno - parafialne w Karsznicach w gminie Małogoszcz.
Zdanowice. Uroczystość odbyła się na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Przybyły na nią tłumy rolników z całej gminy.
Zdanowice. Uroczystość odbyła się na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Przybyły na nią tłumy rolników z całej gminy. archiwum prywatne

Zdanowice. Uroczystość odbyła się na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Przybyły na nią tłumy rolników z całej gminy.
(fot. archiwum prywatne)

Pomimo, że co roku imprezy dożynkowe odbywają się w tym samym okresie, w tym roku jednak okazały się falstartem, ponieważ żniwa jeszcze się nie zakończyły. Częste opady deszczu powodują, że wiele zbóż jest jeszcze nadal na polach. Niektóre uprawy są tak namoknięte, że nie da się na nie wjechać ciężkim sprzętem. Tego typu imprezy planuje się jednak z większych wyprzedzeniem, a pogody nie da się do końca przewidzieć. Mimo wszystko świętowano, bo nawet ci co zboża jeszcze nie zebrali mają nadzieje, że aura okaże się łaskawsze i w najbliższym czasie cały plon znajdzie się w spichlerzu.

W SŁUPI NAD STAWEM

Dożynki Gminne w gminie Słupia tradycyjnie zorganizowano na placu przy stawie. Impreza dofinansowana była z Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Jędrzejowska-GRYF".
Uroczystości rozpoczęły się od przemarszem korowodu. Następnie w kościele w Słupi odprawiona została msza dożynkowa, którą celebrował ksiądz Witold Wojsa. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali nad staw.

W tym roku honorową funkcję starostów dożynek pełnili Bogusława Trela z Sieńska oraz Arkadiusz Chabierski ze Sprowy. Przekazali oni na ręce włodarzy gminy chleby z tegorocznych plonów wypieczony przez piekarnię "Iwona" ze Słupi.

Podczas tegorocznych dożynek w Słupi zaprezentowano aż czternaście wieńców. Przygotowały je wsie Dąbrowica, Jasieniec, Nowa Wieś, Obiechów, Sieńsko, Słupia, Sprowa, Stary Węgrzynów, Raszków, Rawka, Rożnica, Wielkopole, Wywła oraz Klub Seniora w Słupi.

Po obrzędach dożynkowych wystąpiły zespoły artystyczne. Na scenie zagościł Zespół Ludowy Koprowski oraz Zespół Goleniowianie. Zorganizowano też konkursy dla uczestników.

Odznaczono również zasłużonych dla rolnictwa oraz właścicieli najładniejszych ogródków oraz laureatów konkursów.

W kategorii "producent trzody chlewnej" nagrodzeni zostali Ewa i Robert Cieślińscy z Rożnicy, Małgorzata i Sławomir Pieczykurowie z Dąbrowicy, Ewa i Lucjan Cioskowie z Rożnicy. W kategorii "producent mleka" nagrodę odebrali Ewa i Tomasz Wójcikowie z Jasienica, Iwona i Jarosław Słaboniowie ze Sprowej, Katarzyna i Ryszard Pałka z Nowego Węgrzynowa. W kategorii "producent zbóż" nagrodzeni zostali Monika i Paweł Bodziochowie ze Słupi, Celina i Marek Szerszeniowie ze Starego Węgrzynowa, Aneta i Mariusz Misiewiczowie z Rawki.

Nagroda specjalna "w kategorii producenta specjalizującego się w uprawie ziemniaków" powędrowała do Marcina Duraja z Wywły.
Za najładniejszy letni ogródek w 2014 roku docenieni zostali Władysława Rejnowicz z Obiechowa, Zofia Uznańska z Nowej Wieś, Edyta i Grzegorz Warot ze Sprowej, Edyta i Krzysztof Musiał ze Słupi oraz Małgorzata i Roman Bodzioch z Raszkowa.

Nagrodzone zostały również firmy działające na rzecz rolnictwa oraz laureaci różnych konkursów, a wśród nich Marek Baran "Super Producent Zbóż w Powiecie Jędrzejowskim", Piotr Wąsoski, właściciel zagrody, która zdobyła tytuł "Piękna i Bezpieczna Zagroda - Przyjazna Środowisku", Marcin Bratek, który otrzymał tytuł "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne", Anna i Jarosław Skutnik, którzy również mogą się poszczycić tytułem "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne", a także Mirosław Pabian "Sołtys Roku 2013".

11 DOŻYNKI GMINY NAGŁOWICE

Rolnicy z gminy Nagłowice w tym roku świętowali w Zdanowicach. Uroczystość rozpoczął korowód wieńców przygotowanych przez gospodynie z 13 sołectw, na czele z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy. Polową mszę celebrował ksiądz Marek Bębenek, proboszcz parafii świętego Marcina i świętego Jakuba w Ciernie - Żabieńcu. W części obrzędowej starostowie dożynek Henryk Łuszczek - rolnik ze Zdanowic wraz ze starościną z Jaronowic Agnieszką Zgryzą, przekazali bochen chleba gospodarzom gminy wójt Elżbiecie Frejowskiej i przewodniczącemu Rady Gminy Nagłowice Stanisławowi Lelonkowi, którzy rozdzielili go wśród uczestników uroczystości.

Po tradycyjnych obrzędach odbyła się część artystyczna, w której wystąpiły między innymi gospodynie ze Zdanowic, uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Nagłowicach i Warzynie. Na zakończenie zorganizowana została tradycyjna zabawa ludowa, która potrwała do późnych godzin nocnych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

Zdanowice. Na dożynkach zaprezentowanych zostało 13 wieńców.

Zdanowice. Na dożynkach zaprezentowanych zostało 13 wieńców. archiwum prywatne

Zdanowice. Na dożynkach zaprezentowanych zostało 13 wieńców.
(fot. archiwum prywatne)

WODZISŁAW ŚWIĘTOWAŁ W NIEGOSŁAWICACH

W gminie Wodzisław w tym roku gospodarzami dożynek byli mieszkańcy wsi Niegosławice. Uroczystości zorganizowane zostały na placu przy szkole. Rozpoczęła je msza polowa odprawiona przez księdza Romualda Iskrę, proboszcza parafii Nawarzyce.

Obowiązki starostów dożynkowych sprawowali tu Małgorzata Lechowska z Niegosławic oraz Robert Dziób z Dębian. Tradycyjny bochen chleba przekazali oni na ręce Bożeny Szczypiór, pełniącej obowiązki wójta oraz Andrzeja Barana, przewodniczącego Rady Gminy.

Na tym Święcie Plonów zaprezentowanych zostało siedem wieńcowe. Przygotowały je sołectwa Niegosławice, Mieronice, Przezwody, Przyręb, Konary, Nawarzyce i Przyłęk. Najładniejszym okrzyknięty został jednak ten upleciony przez gospodarzy.

W części artystycznej można było zobaczyć na scenie uczniów ze szkół w Lubczy i Niegosławicach, wystąpił zespół Mozgawianie, kapela Jerzego Całki, kapela Marka Szafrańca z Kowalowa Dolnego oraz zespół Impuls. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

DOŻYNKI GMINNO-PARAFIALNE

W Karsznicach w gminie Małogoszcz na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej zorganizowane zostały gminno parafialne dożynki. Tu również odbyły się tradycyjne obrzędy. W części artystycznej na scenie zaprezentowały się zespołu i soliści z Domu Kultury w Małogoszczu, a całość zakończyła zabawa taneczna. Organizatorem tych dożynek było Stowarzyszenie Świętego Piotra i Pawła, Dom Kultury w Małogoszczu oraz mieszkańcy Karsznic.

Niegosławice. Korowód dożynkowy.
Niegosławice. Korowód dożynkowy. archiwum prywatne

Niegosławice. Korowód dożynkowy.
(fot. archiwum prywatne )

Niegosławice. Młode panny niosły chleb z tegorocznych plonów.


Niegosławice. Młode panny niosły chleb z tegorocznych plonów. archiwum prywatne

Niegosławice. Młode panny niosły chleb z tegorocznych plonów.
(fot. archiwum prywatne )

Na dożynkach w Niegosławicach można było podziwiać dziewięć wieńców.

Na dożynkach w Niegosławicach można było podziwiać dziewięć wieńców.
archiwum prywatne

Na dożynkach w Niegosławicach można było podziwiać dziewięć wieńców.

(fot. archiwum prywatne)

Starostowie dożynek w Słupi - Henryk Łuszczek – rolnik ze Zdanowic oraz Agnieszka Zgryza z Jaronowic.
Starostowie dożynek w Słupi - Henryk Łuszczek – rolnik ze Zdanowic oraz Agnieszka Zgryza z Jaronowic. archiwum prywatne

Starostowie dożynek w Słupi - Henryk Łuszczek - rolnik ze Zdanowic oraz Agnieszka Zgryza z Jaronowic.
(fot. archiwum prywatne)

Korowód dożynkowy w Słupi Jędrzejowskiej.
Korowód dożynkowy w Słupi Jędrzejowskiej. archiwum prywatne

Korowód dożynkowy w Słupi Jędrzejowskiej.
(fot. archiwum prywatne)

Zapełniony przez mieszkańców plac nad stawem w Słupi.
Zapełniony przez mieszkańców plac nad stawem w Słupi. archiwum prywatne

Zapełniony przez mieszkańców plac nad stawem w Słupi.
(fot. archiwum prywatne )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie