Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skalbmierz oddał cześć ofiarom pacyfikacji

Adam LIGIECKI [email protected]
Kwiaty przed tablicą złożyli Michał Markiewicz i Zbigniew Jakubas.
Kwiaty przed tablicą złożyli Michał Markiewicz i Zbigniew Jakubas. archiwum prywatne
5 sierpnia 1944 roku - dzień grozy, ognia i krwi. Najbardziej tragiczny we współczesnej historii miasta i regionu. Znaczony ludzkimi dramatami, jakie niosła II wojna światowa. Dzisiaj chylimy głowy przed tymi, którzy zginęli. Pamiętamy...
Wartę honorową przed tablicą zaciągnęli strażacy z Rosiejowa.
Wartę honorową przed tablicą zaciągnęli strażacy z Rosiejowa.

Wartę honorową przed tablicą zaciągnęli strażacy z Rosiejowa.

Przez dwa tygodnie trwały obchody 70. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza. Miały bogatą oprawę - w programie znalazły się między innymi okolicznościowe spotkania, debata historyczna, apel poległych. I widowisko plenerowe "Dzień Grozy, Ognia i Krwi", o którym jeszcze długo będzie się mówić. Nie tylko w Skalbmierzu...

Ostatni akord sierpniowych uroczystości zabrzmiał w Rosiejowie. Odsłonięto tutaj tablicą pamiątkową - w hołdzie mieszkańcom rozstrzelanym przez hitlerowców.

OFIARY TERRORU

"Poległym mieszkańcom Rosiejowa 5 sierpnia 1944 roku. Stanisław Kuś, Andrzej Matecki, Zofia Otmianowska, Stefan Sokół. W 70. rocznicę śmierci mieszkańcy Rosiejowa wraz z proboszczem" - taki napis widnieje na tablicy, wmurowanej na zachodniej ścianie kaplicy w Rosiejowie.

Te cztery nazwiska to nazwiska ofiar hitlerowskiego terroru. Niewinni ludzie zostali zamordowani podczas akcji pacyfikacji Skalbmierza. Rosiejów znalazł się na trasie przemarszu oddziałów Niemców i Ukraińców - od strony Miechowa, nocą z 4 na 5 sierpnia 1944 roku. Okupanci rozstrzeliwali Polaków wcześniej, zanim dotarli rankiem do Skalbmierza i spalili miasto.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO
ROSIEJÓW W HOŁDZIE

Teraz, 70 lat po tamtych tragicznych wydarzeniach, oddajemy hołd ofiarom pacyfikacji. Podczas uroczystej mszy świętej w kaplicy w Rosiejowie została odsłonięta tablica, która upamiętnia osoby zamordowane przez hitlerowców w sierpniu 1944 roku.

W nabożeństwie wzięli udział burmistrz Skalbmierza Michał Markiewicz i członek kazimierskiego Zarządu Powiatu Zbigniewa Jakubasa. Także druhowie strażacy, zespół śpiewaczy Rosiejowianki, rada sołecka Rosiejowa, mieszkańcy. Liturgii przewodniczył ksiądz Marian Fatyga, proboszcz skalbmierskiej parafii świętego Jana Chrzciciela.

GINĘLI NIEWINNI LUDZIE

Stanisław Kuś, Zofia Otmianowska, Andrzej Matecki i Stefan Sokół z Rosiejowa zginęli od kul hitlerowców. 70 lat temu jadący na pacyfikację Skalbmierza żandarmi niemieccy mordowali także mieszkańców innych miejscowości. Niewinni ludzie zostali rozstrzelani w pobliskiej Szarbii Zwierzynieckiej - stoi tam kamienny obelisk upamiętniający te tragiczne wydarzenia.

Dzisiaj taki symbol znajduje się również w Rosiejowie. Wsi leżącej na zachodnich rubieżach gminy Skalbmierz i województwa świętokrzyskiego; tuż przy granicy z Małopolską. Fundatorami tablicy byli proboszcz Marian Fatyga oraz mieszkańcy Rosiejowa. Tablicę przygotował i wykonał kamieniarz Krzysztof Derela. Na zakończenie uroczystości zapalono znicze, odmówiono modlitwę za poległych.

OD SIELCA DO ROSIEJOWA

Skalbmierz godnie uczcił 70. rocznicę pacyfikacji. Obchody trwały przez dwa tygodnie, a rozpoczęły się jeszcze pod koniec lipca, w Sielcu Biskupim. Potem rocznicowe uroczystości przeniosły się do Skalbmierza, a ostatni akord miał miejsce w Rosiejowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie