Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cezary Łutowicz z Sandomierza świętował jubileusz 70-lecia

Małgorzata PŁAZA
Dokonania Cezarego Łutowicza i jego twórczą drogę przypomniała Bożena Ewa Wódz, kustosz Muzeum Okręgowego, współpracująca z artystą przy organizacji warsztatów złotniczych.
Dokonania Cezarego Łutowicza i jego twórczą drogę przypomniała Bożena Ewa Wódz, kustosz Muzeum Okręgowego, współpracująca z artystą przy organizacji warsztatów złotniczych. Małgorzata Płaza
Zakotwiczył niebo, wykonał łańcuch ceremonialny burmistrza, dary dla Jana Pawła II i biżuterię dla królowej Belgów. Odkrył dla biżuterii krzemień pasiasty i uczynił Sandomierz światową stolicą tego kamienia. Cezary Łutowicz świętował jubileusz 70-lecia.
Jubilat otrzymał życzenia między innymi od Mariusza Pajączkowskiego, właściciela Galerii Otwartej.

Jubilat otrzymał życzenia między innymi od Mariusza Pajączkowskiego, właściciela Galerii Otwartej. Małgorzata Płaza

Jubilat otrzymał życzenia między innymi od Mariusza Pajączkowskiego, właściciela Galerii Otwartej.
(fot. Małgorzata Płaza)

Z okazji urodzin Cezarego Łutowicza w Muzeum Okręgowym otwarta została jubileuszowa wystawa zatytułowana "Moje życie w Sandomierzu". Sobotni wernisaż zgromadził tłum gości - przedstawicieli władz, stowarzyszeń twórczych, instytucji kultury, malarzy, złotników, fotografików, przyjaciół artysty i miłośników jego talentu.

SANDOMIERZANIN Z… ROZKAZU

Cezary Łutowicz w powszechnej świadomości funkcjonuje jako sandomierzanin, ale nie urodził się w Sandomierzu, a w Białymstoku. Dzieciństwo i młodość spędził w Słupsku. Do Sandomierza przyjechał po raz pierwszy w 1974 roku jako absolwent szkoły specjalistów łączności. Jak sam mówi, rzuciła go do tego miasta "nierozsądna decyzja oficera".

Nie chciał przyjeżdżać do Sandomierza, co więcej dokładał wszelkich starań, aby tu nie trafić. Niezwykle rozżalony pisał o tym w liście do rodziców, jego fragment można przeczytać w katalogu do wystawy: "Za dwa dni wyjazd do jednostki bojowej aż do Sandomierza. Trochę mnie ten fakt zmartwił. Lecz cóż zrobić, do Sandomierza też ktoś iść musiał. Pociesza mnie to, że tam w Sandomierzu jest dużo zabytków oraz środowisko plastyczne, może coś na tym skorzystam".

Po 35 latach społeczność Sandomierza, w uznaniu zasług, przyznała Cezaremu Łutowiczowi tytuł Sandomierzanina Roku.

ODKRYŁ KRZEMIEŃ

- Gdyby Cezary Łutowicz nie osiadł w Sandomierzu, nie byłoby wielu detali kowalskich na starówce - ozdobnych krat, bram, ukuć, szyldów, bowiem od tego w państwowych pracowniach konserwacji zabytków zaczynał swoją karierę w naszym mieście. Nie byłoby pracowni złotniczej przy Zamkowej, którą otworzył w 1978 roku, Sandomierskich Warsztatów Złotniczych. Nie byłoby "Zakotwiczenia nieba" - wyliczała Bożena Ewa Wódz, kustosz Muzeum Okręgowego.

Nie byłoby być może biżuterii z krzemieniem pasiastym, bowiem to Cezary Łutowicz odkrył ten, występujący tylko na ziemi sandomierskiej, minerał dla złotnictwa. Rozmowy ze znawcami tematu - archeologiem Jerzym Tomaszem Bąblem i archeologiem Zdzisławem Migaszewskim, ponad 40 lat temu, upewniły go, że krzemień to kamień bardzo rzadki i wart uwagi. Zbierał więc rozrzucone po polach i drogach krzemienne konkrecje, zaczął je obrabiać.

Krzemieniowi wciąż jest wierny. Nazywa go "kamieniem optymizmu" i wytrwale promuje. Promocja ta wykroczyła już daleko poza granice Polski i Europy. W 2007 roku Sandomierz został ogłoszony Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego. Dzięki współpracy z artystą Muzeum Okręgowe buduje jedyną na świecie, świadomie kształtowaną kolekcję krzemienia pasiastego w biżuterii. "Pasiak" był kamieniem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, w tym roku obdarowana została nim królowa Belgów Matylda i księżna Lea.

NIE TYLKO ZŁOTNIK

Jubilat zajmuje się również innymi dziedzinami sztuki. Od około 10 lat pasjonuje się fotografią, jest członkiem Polskiego Związku Artystów Fotografików. Zdjęcia prezentowane na jubileuszowej wystawie zostały ujęte w dwóch cyklach: "Sandomierz" i "Nowy Jork".

Malarstwem Cezary Łutowicz interesował się będąc jeszcze młodzieńcem. Uczestniczył w plenerach prowadzonych przez Jana Berdyszaka. Później malowanie zarzucił. Powrócił do niego w ostatnich latach. W zamku można zobaczyć około 20 obrazów, a ponadto kilka rzeźb.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Na wystawie można zobaczyć biżuterię z krzemieniem wykonaną przez Cezarego Łutowicza…

Na wystawie można zobaczyć biżuterię z krzemieniem wykonaną przez Cezarego Łutowicza… Małgorzata Płaza

Na wystawie można zobaczyć biżuterię z krzemieniem wykonaną przez Cezarego Łutowicza…
(fot. Małgorzata Płaza)

Najsłynniejszej rzeźby-instalacji artysty nie zobaczymy na wystawie - stoi na Rynku. Cezary Łutowicz w 2004 roku zakotwiczył sandomierskie niebo, wykorzystując do tego XIX-wieczną kotwicę wyciągniętą z Wisły. Szybko stała się ona nowym symbolem starówki.

Uzupełnieniem wystawy jest ponad 20 segregatorów. Umieszczono w nich katalogi, setki artykułów prasowych, pisma - wszystko, co dotyczy działalności twórczej Cezarego Łutowicza.

POMYSŁÓW MU NIE BRAKUJE

Z okazji jubileuszu artysta otrzymał nagrodę ministra kultury za całokształt twórczości, a w czasie otwarcia wystawy mnóstwo życzeń i listów gratulacyjnych. Kazimierz Kotowski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego dziękował twórcy za jego wkład w promocję regionu.

Mariusz Pajączkowski, artysta złotnik chwalił jubilata za konsekwencję w ponad 40-letniej pracy z krzemieniem pasiastym. Podkreślił, że to dzięki niemu uruchomił w Sandomierzu swoją Galerię Otwartą.

- Utożsamiam się z tym miastem, z jego historią, zabytkami, architekturą. Do jednej rzeczy na pewno miałem szczęście - do ludzi, ludzi mądrych, życzliwych, którzy mnie do siebie zbliżali, dzielili się ze mną swoją wiedzą, rozwijali moją wrażliwość artystyczną - powiedział jubilat.

Cezary Łutowicz zapewnił, że ma jeszcze wiele planów twórczych i mnóstwo zapału do pracy.

…oraz jego zdjęcia.

…oraz jego zdjęcia. Małgorzata Płaza

…oraz jego zdjęcia.
(fot. Małgorzata Płaza)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie