Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Zalewski, ksiądz z Danii podarował mieszkańcom Czarncy swój motor

/rab/
Ksiądz Jan Zalewski, pracujący na co dzień w parafii Haderslev w Danii, przekazał swoją hondę Towarzystwu Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy.
Ksiądz Jan Zalewski, pracujący na co dzień w parafii Haderslev w Danii, przekazał swoją hondę Towarzystwu Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy. Tomasz Dankowski
Ksiądz Jan Zalewski, pracujący na co dzień w duńskiej parafii Haderslev, przekazał swój motocykl Towarzystwu Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego. Z kolei potomek hetmana z Wrocławia podarował replikę XVII-wiecznej armaty. Eksponaty te znajdą się w nowym muzeum hetmańskim.
Na piętro szkoły, gdzie powstaje Centrum Edukacji i Kultury imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego, wciągnięto również replikę XVII-wiecznej armaty –
Na piętro szkoły, gdzie powstaje Centrum Edukacji i Kultury imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego, wciągnięto również replikę XVII-wiecznej armaty – dar Macieja Czarnieckiego z Wrocławia, potomka hetmana. Tomasz Dankowski

Na piętro szkoły, gdzie powstaje Centrum Edukacji i Kultury imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego, wciągnięto również replikę XVII-wiecznej armaty - dar Macieja Czarnieckiego z Wrocławia, potomka hetmana.
(fot. Tomasz Dankowski)

W ubiegłą sobotę, 16 sierpnia do Czarncy dotarła kolumna motocykli na czele z księdzem Janem Zalewskim, zaprzyjaźnionym proboszczem pracującym w Danii. W rodzinnej miejscowości hetmana Stefana Czarnieckiego motocykliści zakończyli swój międzynarodowy rajd "Szlakiem Hymnu Polskiego". Przy pomniku hetmana zapalili znicze.

Najważniejszym punktem spotkania było przekazanie motocykla przez księdza Zalewskiego dla potrzeb powstającego w Czarncy Centrum Edukacji i Kultury imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego. Motocykl kapłana zakończył w Czarncy swoją długą podróż. - Tym motocyklem ksiądz Zalewski przejechał około 100 tysięcy kilometrów w różnych rajdach - opowiada Zygmunt Fatyga, prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy, który odebrał dokument darowizny.

Kapłan przekazał również swój kombinezon skórzany i całe wyposażenie motocyklisty oraz stułę. Na piętro miejscowej szkoły, gdzie budowane jest muzeum hetmańskie, oprócz motocykla, wciągnięto też replikę XVII-wiecznej armaty - dar Macieja Czarnieckiego z Wrocławia, potomka hetmana. Armatę i motor udało się przetransportować za pomocą dźwigu, użyczonego przez Adama Rzegocińskiego z Włoszczowy.

Goście obejrzeli powstające w Czarncy Centrum Edukacji i Kultury, które zostanie uroczyście otwarte pod koniec września. Minimuzeum hetmańskie buduje gmina Włoszczowa. Na koniec odprawiona została msza święta w miejscowym kościele w intencji Stefana Czarnieckiego. Przypomnijmy, że w przyszłym roku w Czarncy odbędą się obchody 350. rocznicy śmierci hetmana. Szykuje się wielka impreza.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie