Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty ze wzrokiem u młodych osób pojawiają się coraz częściej

Grzegorz LIPIEC
W dbaniu o wzrok dziecka bardzo ważna jest profilaktyka związana z utrwalaniem dobrych nawyków.
W dbaniu o wzrok dziecka bardzo ważna jest profilaktyka związana z utrwalaniem dobrych nawyków. freeimages.com
Przygotowując wyprawkę szkolną dla dziecka rodzice skupiają się zazwyczaj na zakupie podręczników i zeszytów. Często zapominają, iż regularne sprawdzanie stanu zdrowia dziecka jest kluczową kwestią prawidłowego rozwoju pociechy i funkcjonowania w szkole.

Oczy są jednym z najważniejszych narządów, dzięki nim dziecko zdobywa aż 90 procent wiedzy o świecie. Liczba dzieci z wadami wzroku, jak alarmują okuliści, rośnie z roku na rok w szybkim tempie.

OD NARODZIN

Obciążenie nauką wymuszające pracę oczu w bliskiej odległości oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora i telewizora są głównymi przyczynami większej liczby krótkowidzów. Do najczęstszych wad wzroku u dzieci należy również nadwzroczność i astygmatyzm. Czasami występuje także zez rozbieżny lub zbieżny obojga oczu oraz osłabienie zdolności widzenia w jednym oku, tak zwane "leniwe oko", które może być wynikiem zeza lub innych wad.

- Brak obowiązkowych badań okulistycznych, umożliwiających wykrycie wad wzroku we wczesnej fazie, sprawia iż rodzice powinni obserwować od najmłodszych lat rozwój prawidłowego widzenia dziecka oraz zgłaszać się do okulisty z niepokojącymi objawami - zachęca Szczepan Jędral, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Należy zwrócić szczególną uwagę, gdy dziecko często mruży, pociera i wytrzeszcza oczy. Niepokojącym symptomem są również częste zapalenie spojówek, zezowanie i bóle głowy niewiadomego pochodzenia oraz bezwiedne przesuwanie się do ekranu komputera lub telewizora. Nie należy również ignorować problemów z nauką czytania i pisania na wstępnym etapie edukacji dziecka. Może się okazać, iż przyczyny frustracji i niepowodzeń w szkole nie wynikają z rozkojarzenia lub lenistwa dziecka, lecz są efektem pogłębiającej się u niego wady wzroku.
PRZEDE WSZYSTKIM PROFILAKTYKA

W dbaniu o wzrok dziecka bardzo ważna jest profilaktyka związana z utrwalaniem dobrych nawyków. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym dotyczy to przede wszystkim: przestrzegania właściwej odległości od ekranu telewizora (co najmniej trzy metry) i komputera, prawidłowej postawy ciała podczas pisania i czytania. Równie istotne jest także właściwe oświetlenie miejsca pracy dziecka - z lewej strony biurka z przodu. W ramach profilaktyki, szczególnie w okresie letnim, rodzice powinni również zadbać o ochronę oczu dziecka przed promieniowaniem UV i szkodliwymi działaniami promieni słonecznych.

Niestety w wielu przypadkach z powodu braku odpowiedniej profilaktyki jak również wad wrodzonych, wykrytych zbyt późno, okazuje się, iż trzeba rozpocząć proces leczenia zdiagnozowanej już wady wzroku. Najczęściej wówczas stosowanym, standardowym leczeniem jest noszenie szkieł korekcyjnych w ciągu dnia. Jeśli zgodnie z zaleceniem lekarza decydujemy się na zakup okularów korekcyjnych należy pamiętać, aby dokonać ich zakupu w profesjonalnym salonie optycznym. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, na przykład pracownika zakładu optycznego, który pomoże dobrać odpowiednie noski, zauszniki i oprawki, aby dawały małemu użytkownikowi okularów jak najlepszą wygodę.

Niestety optycy zauważają pewną fatalną prawidłowość. - Do nas trafiają już dzieci z receptą, po okulary. Przede wszystkim fatalnie wygląda kwestia badań przesiewowych w szkołach. Wtedy najłatwiej można byłoby znaleźć dzieci z wadami wzroku, a także zacząć im skutecznie pomagać - mówi Damian Wojciechowski ze Salonu Optyk, który ma swoje sklepy w Tarnobrzegu oraz w Nowej Dębie. - Kłopoty ze wzrokiem mogą być przyczyną wielu szkolnych kłopotów, nawet u zdolnych uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie