Agata Nowak mistrzynią Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży! Tak się przechodzi do historii

Dorota KUŁAGA [email protected]
Agata Nowak w trakcie ceremonii dekoracji. W Nankin starachowiczanka wywalczyła złoty medal. Polski Związek Strzelectwa Sportowego
- W finale córka pokazała klasę. Strzelała tak, jak potrafi. Jesteśmy z niej dumni - mówił Grzegorz Nowak, tata Agaty Nowak, która na 2. Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w chińskim Nankin zdobyła złoty medal w strzelectwie sportowym.

Agata Nowak

Agata Nowak

Urodziła się 5 lutego 1996 roku w Starachowicach. Jest zawodniczką miejscowego Świtu i reprezentantką Polski w strzelectwie sportowym. Mistrzyni kraju, na koncie ma też mistrzostwo Europy juniorek. W Nankin odniosła największy sukces, zdobyła złoty medal 2. Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. W klubie trenuje pod okiem Marka Ratajskiego. Uczy się w technikum w Zespole Szkół Zawodowych numer 2 w Starachowicach. Jest na profilu technik - spedytor.

Do pierwszej ósemki Agata Nowak ze Świtu Starachowice weszła z ósmego miejsca, dzięki większej liczbie wewnętrznych "10". W finale pokazała jednak klasę. Była najlepsza i w pięknym stylu zdobyła złoty medal w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego. W sumie uzyskała 196.9 pkt., druga była Rosjanka Margarita Lomova - 194.4 pkt., a trzecia Koreanka Minjung Kim - 175.4 pkt. Dodajmy, że na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży rywalizują najlepsi zawodnicy świata do 18 lat.

NAJWIĘKSZY SUKCES W HISTORII

- Po kwalifikacjach nie było wprawdzie najlepiej, w finale strzelała już jednak tak, jak trzeba. Pokazała klasę. Bardzo cieszymy się z tego medalu. Mieliśmy już zawodnika na dorosłych igrzyskach, był nim Wojciech Karkusiewicz, który startował w Seulu w 1988 roku, ale medalu nie zdobył (w konkurencji strzelania z karabinka sportowego do ruchomej tarczy zajął 15. miejsce - przyp. red.). Agata ustrzeliła "złoto". Wprawdzie to igrzyska młodzieżowe, ale igrzyska, niezwykle prestiżowa impreza - z zadowoleniem mówił Marek Ratajski, który od początku, a więc od czterech lat, trenuje Agatę w Świcie Starachowice.

GRAJĄ TĘ SAMĄ MELODIĘ

Agata Nowak na tych zawodach była jedyną reprezentantką Polski w strzelectwie sportowym. Nic dziwnego, że jej sukces niezmiernie ucieszył Tomasza Kwietnia, pochodzącego z Kielecczyzny prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. - To dziewczyna z charakterem, niezwykle sumienna. Ma zacięcie do walki, a to jest bardzo ważne. Niezwykle istotne jest również to, że wzorowo układa się współpraca między trenerem kadry Jolantą Samulewicz i szkoleniowcem Świtu Starachowice Markiem Ratajskim. Razem grają tę samą melodię - z zadowoleniem mówił nam pochodzący z Kielecczyzny Tomasz Kwiecień, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

W PIĄTEK POWRÓT DO POLSKI

Agata Nowak i Jolanta Samulewicz w piątek wieczorem wracają do Polski. Zawodniczka Świtu będzie się przygotowywać do mistrzostw świata juniorów, które rozpoczynają się 6 września w Hiszpanii. Na jeden dzień przyjedzie do Starachowic, żeby zobaczyć się z rodziną i pochwalić złotym medalem. A później wyjedzie na zgrupowanie kadry narodowej.

Drugim reprezentantem województwa świętokrzyskiego w Nankin jest Mateusz Borkowski z LKB Rudnik, który wystartuje w biegu na 1500 metrów.