Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radków skanalizowany, prace potrwają do wrześniu

/rab/
- W Dzierzgowie wybudowaliśmy cztery przepompownie ścieków oraz 1200 metrów chodnika przy drodze powiatowej – opowiada wójt gminy Radków Stanisław Herej.
- W Dzierzgowie wybudowaliśmy cztery przepompownie ścieków oraz 1200 metrów chodnika przy drodze powiatowej – opowiada wójt gminy Radków Stanisław Herej. Rafał Banaszek
- W całej gminie mamy około 900 gospodarstw domowych, w tym obecnie zostało skanalizowanych 636 posesji. Jesteśmy jedną z najbardziej skanalizowanych gmin w powiecie i województwie świętokrzyskim - mówi wójt Stanisław Herej.
Tak wyglądają przydomowe oczyszczalnie ścieków budowane w gminie Radków. Na zdjęciu: oczyszczalnia na posesji sekretarza gminy Antoniego Suligi w Kr

Tak wyglądają przydomowe oczyszczalnie ścieków budowane w gminie Radków. Na zdjęciu: oczyszczalnia na posesji sekretarza gminy Antoniego Suligi w Krasowie. Rafał Banaszek

Tak wyglądają przydomowe oczyszczalnie ścieków budowane w gminie Radków. Na zdjęciu: oczyszczalnia na posesji sekretarza gminy Antoniego Suligi w Krasowie.
(fot. Rafał Banaszek)

We wrześniu w gminie Radków ma się zakończyć budowa czwartego etapu kanalizacji sanitarnej. Zakończono już praktycznie prace w Dzierzgowie i Chyczy. Wartość całej inwestycji wyniosła około 3,5 miliona złotych, w tym 2,3 miliona (75 procent kosztów netto) pokryła Unia Europejska.

W ramach tego przedsięwzięcia powstało około 11 kilometrów sieci kanalizacyjnej oraz 60 przydomowych oczyszczalni ścieków (ich budowa zakończy się jeszcze w tym miesiącu). Przydomowe oczyszczalnie w gminie Radków, jak opowiada wójt, montowane są tam, gdzie nie opłaca się budować kanalizacji sanitarnej.

- Są to zazwyczaj małe wioski lub przysiółki, położone w znacznej odległości od zbiorczej oczyszczalni ścieków - wyjaśnia Stanisław Herej. Najwięcej takich urządzeń powstało w ubiegłym roku w Świerkowie, gdzie był problem z bakterią coli w wodzie. Przydomowe oczyszczalnie, jak twierdzi wójt, załatwiły ten problem.

Każdy mieszkaniec gminy Radków musiał jednak zapłacić po 1 tysiąc złotych za przyłącze kanalizacyjne bądź przydomową oczyszczalnię ścieków (koszt jednej takiej oczyszczalni to 13,6 tysiąca złotych - sfinansowany w całości przez gminę).

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

- Do skanalizowania zostały nam tylko dwie wsie - Bieganów i Bałków - opowiada wójt Herej. - W zakresie skanalizowania posesji należymy do czołówki w regionie. To nasz wielki sukces, zapewniający ochronę środowiska i wygodę dla mieszkańców - dodaje włodarz Radkowa.

- Kanalizacja to wspaniała sprawa. Nie wszyscy ją jeszcze doceniają. Ważne, że coraz więcej ludzi dopytuje się o nią i dlatego będziemy zmierzać do tego, aby kanalizacją objąć teren całej gminy - zapowiada Stanisław Herej.

Wójt Radkowa dodaje, że po zakopaniu w ziemi urządzeń sanitarnych gmina będzie mogła myśleć o innych ambitnych przedsięwzięciach, przede wszystkim budowie lokalnych dróg, które są najbardziej oczekiwane przez mieszkańców.

Przypomnijmy, że budżet Radkowa - najmniejszej gminy pod względem liczny mieszkańców w powiecie włoszczowskim - wynosi około 10 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie