Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zjazd rodziny Dynkowskich w Bilczy. Inicjatorem spotkania był profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

(GOP)
Inicjatorem zjazdu w Bilczy był profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Z rodu Dynkowskich wywodziła się mama profesora.
Inicjatorem zjazdu w Bilczy był profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Z rodu Dynkowskich wywodziła się mama profesora. Małgorzata Płaza
Kilkudziesięciu członków rodziny Dynkowskich spotkało się w sobotę w podsandomierskiej Bilczy. Inicjatorem zjazdu był przedstawiciel rodu - profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Opracowane zostało drzewo genealogiczne rodu Dynkowskich.
Opracowane zostało drzewo genealogiczne rodu Dynkowskich. Małgorzata Płaza

Opracowane zostało drzewo genealogiczne rodu Dynkowskich.
(fot. Małgorzata Płaza)

Dynkowscy przybyli na zjazd z różnych stron Polski, ale nie tylko, obecni byli również członkowie rodziny aż z Melbourne. Na spotkanie przyjechała większość spośród 150 zaproszonych osób.

Spotkanie odbyło się w Bilczy w gminie Obrazów, w miejscowości, z której wywodzi się ród. Dynkowscy uczestniczyli najpierw we mszy świętej w kościele w Świątnikach, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, następnie odwiedzili groby nieżyjących przodków i krewnych, później zaś zgromadzili się w miejscu dawnej szkoły podstawowej.

Niedaleko placu stał dom tych, którzy dali początek rodowi - Marianny i Józefa Dynkowskich.

Inicjatywa zorganizowania pierwszego spotkania Dynkowskich wyszła od profesora Stanisław Adamczaka. Rektor oczywiście uczestniczył w zjeździe.

- Mama wywodzi się z Dynkowskich. Urodziła się w Bilczy - tłumaczył profesor Adamczak. - Mój dziadek Józef i babcia Marianna tutaj się pobrali. Tutaj wybudowali dom. Tutaj przyszły na świat ich dzieci - pięciu chłopców i pięć dziewczynek.

Jednym z tych chłopców jest 90-letni obecnie Ireneusz Feliks Dynkowski, mieszkający w Gierlachowie. Jest on jedyną żyjącą osobą z tamtego pokolenia. Podczas zjazdu uhonorowano go wiązanką kwiatów.

Pan Ireneusz wspominał swoich rodziców.
- Byli znakomitymi wychowawcami. Wychowywali nas nie nakazem, przymusem, ale przede wszystkim dobrym przykładem, swoją codzienną pracą, którą wykonywali z uśmiechem na twarzy - podkreślał Ireneusz Dynkowski.

Dynkowscy, zaznaczył profesor Adamczak, zawsze byli związani z Bilczą, początkowo głownie z pracą na roli. Ponieważ jednak gospodarstwo nie było duże, część członków rodziny musiała opuścić wioskę i szukać innego źródła utrzymania. Dominującym zajęciem stało się masarnictwo.

- Tadeusz Dynkowski, poprzez koligacje rodzinne, poszedł terminować do masarza. Został czeladnikiem. Później ściągnął braci. Moja mama, która sprzedawała w sklepie wędliniarskim, tam poznała tatę - również masarza - opowiadał rektor.

W Bilczy mieszka już piąte pokolenie Dynkowskich. Zajmują się przede wszystkim sadownictwem. Jak podkreślił profesor Adamczak, bardzo dobrze sobie radzą.

- To rodzina dobrze zorganizowana, bardzo ambitna, udzielająca się społecznie. Dynkowscy są w straży pożarnej. Panie działają w Stowarzyszeniu Kobiet Ambitnych.

Profesor Adamczak chwalił także samą Bilczę. Mówił, że to wieś wzorcowa.
- Jestem dumny, że moja mama wywodzi się z takiej wioski. Gdy tu przyjeżdżam, czuję się jak u siebie w domu, ponieważ tutaj spędziłem dużą część dzieciństwa. Choć mieszkaliśmy w Sandomierzu, rodzice bardzo dbali o nasze kontakty rodzinne, o to, byśmy poznali trud pracy rolnika. Dlatego wakacje spędzaliśmy w Bilczy, pomagając wujostwu - opowiadał Stanisław Adamczak.

Specjalnie na zjazd wydana została monografia rodziny Dynkowskich. Przedstawia sylwetki około 330 osób, zawiera mnóstwo zdjęć, wspomnień oraz wywiad z seniorem rodu - panem Ireneuszem.

Wcześniej opracowane zostało drzewo genealogiczne. Profesor Adamczak z satysfakcją wspomniał o tym, że drzewo to w domu każdego z członków rodziny zajmuje honorowe miejsce.
Jak ujawnił organizator zjazdu, z Dynkowskich, z Bilczy, wywodzi się babcia słynnych tenisistek - Agnieszki i Urszuli Radwańskich.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Najstarszy przedstawiciel rodziny – 90-letni Ireneusz Feliks Dynkowski.
Najstarszy przedstawiciel rodziny – 90-letni Ireneusz Feliks Dynkowski. Małgorzata Płaza

Najstarszy przedstawiciel rodziny - 90-letni Ireneusz Feliks Dynkowski.
(fot. Małgorzata Płaza)

- Postaramy się zaprosić siostry Radwańskie na Ziemię Sandomierską, aby poznały swoje korzenie - zapowiedział profesor Adamczak.
Rektor podkreślił, że podobne zjazdy powinno się organizować w każdej rodzinie. To szczególnie ważne dla młodego pokolenia.

Bilczańskiemu zjazdowi towarzyszył festyn rodzinny. Był to prezent Dynkowskich dla lokalnej społeczności. Impreza odbyła się na miejscu starej, nieistniejącej już szkoły. Dziś znajduje się tam plac zabaw dla dzieci. Pamiątką po dawnych czasach jest ogromny dąb, jak wspominali starsi uczestnicy spotkania, posadzony za Piłsudskiego.

Wśród uczestników zjazdu były Jadwiga Szal i Janina Staroń.
Wśród uczestników zjazdu były Jadwiga Szal i Janina Staroń. Małgorzata Płaza

Wśród uczestników zjazdu były Jadwiga Szal i Janina Staroń.
(fot. Małgorzata Płaza )

Krystyna Broda, córka Ireneusza Feliksa Dynkowskiego pokazuje drzewo genealogiczne.
Krystyna Broda, córka Ireneusza Feliksa Dynkowskiego pokazuje drzewo genealogiczne. Małgorzata Płaza

Krystyna Broda, córka Ireneusza Feliksa Dynkowskiego pokazuje drzewo genealogiczne.
(fot. Małgorzata Płaza )

Było wspólne, pamiątkowe zdjęcie uczestników zjazdu.
Było wspólne, pamiątkowe zdjęcie uczestników zjazdu. archiwum

Było wspólne, pamiątkowe zdjęcie uczestników zjazdu.
(fot. archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie