Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udane mimo deszczu powiatowo - gminne dożynki w Mircu (zdjęcia)

/A.L./
Dożynkowy korowód z pięknymi wieńcami, msza w intencji rolników i w podziękowaniu za zbiory, program artystyczny - w niedzielę w Mircu odbyły się powiatowo - gminne dożynki.
Powiatowo – gminne dożynki w Mircu

Powiatowo - gminne dożynki w Mircu

Obchody święta plonów rozpoczęły się dożynkowym korowodem. Uczestnicy uroczystości z centrum Mirca przeszli do kościoła pod wezwaniem świętego Leonarda, w którym w samo południe odbyła się dożynkowa msza święta, w intencji rolników i w podziękowaniu za plony.

Po mszy, barwny korowód przeszedł na plac amfiteatralny w Mircu. Na czele orszaku jechał zabytkowy wóz strażacki strażaków - ochotników z Mirca, potem szła kapela i zespół folklorystyczny, następnie starostowie dożynek z chlebem, potem przedstawiciele gmin z terenu powiatu i sołectw z Mirca z pięknymi dożynkowymi wieńcami, poczty sztandarowe, goście, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu, mieszkańcy gminy Mirzec i powiatu starachowickiego.

Śpiewy i nagrody

Na placu gości przywitali gospodarze - starosta starachowicki Andrzej Matynia i wójt gminy Mirzec Marek Kukiełka oraz starościna dożynek Marta Bąk i starosta dożynek Henryk Niewczas, po czym tradycyjnie "ośpiewano" wieniec dożynkowy.

Podczas oficjalnej części obchodów wręczono Odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa", nagrody w konkursie "Piękna, bezpieczna - Zagroda Przyjazna Środowisku" oraz w konkursie na bezpieczne gospodarstwo rolne. Odznaki honorowe "Zasłużony dla rolnictwa" otrzymali pszczelarze: Stefan Lech z gminy Mirzec, Zbigniew Lipiec z gminy Pawłów, Franciszek Pokrzywka z gminy Pawłów, Stefan Sikora z gminy Pawłów, Henryk Stachowicz z gminy Mirzec oraz Zdzisław Strzelec i Edmund Wrona ze Starachowic. W konkursie na piękną i bezpieczną zagrodę pierwszą nagrodę zdobyli Czesława i Józef Gąś, drugą - Paweł Stompor, trzecią - Krystyna i Dariusz Zając.

W konkursie "Bezpieczne gospodarstwo rolne" wyróżniono Teresę i Marka Rafalskich z Gadki w gminie Mirzec.

Starosta z przedstawicielami gmin powiatu starachowickiego przekazali Komendantowi Powiatowemu Policji w Starachowicach Sławomirowi Sędybyłowi kluczyki do jednego z trzech współfinansowanych przez samorządy radiowozów. Policyjny wóz poświęcono. Głos zabrali zaproszeni goście: Członkowie Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski i Jan Maćkowiak.

Folklor i nie tylko

Część artystyczna dożynek zaczęła się razem ze sporą ulewą, publiczność obserwowała to co się dzieje na scenie spod parasoli. Wystąpiły zespoły ludowe z gminy Mirzec, powiatu starachowickiego i goście. Przejaśniało się, potem znów padało.

W programie dożynek był blok programowy dla dzieci, wystąpił zespół coverowy "Follow me". Grupa "Tacy sami" przypomniała widzom w Mircu największe przeboje Lady Pank, rozśmieszał wrocławski kabaret "Chyba". Około 21.00 na scenę wyszli członkowie zespołu "Dwie korony". Grupa radośnie zagrała nieśmiertelne hity Krzysztofa Klenczona i Czerwonych Gitar.

Święto plonów w Mircu zakończyło się późnym wieczorem pokazem sztucznych ogni.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie