Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto plonów w Staszowie z pachnącym chlebem i imponującymi wieńcami (zdjęcia)

Agnieszka Kuraś
W niedzielę korowód dożynkowy przeszedł z kościoła pod wezwaniem świętego Bartłomieja do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, gdzie odbyła się uroczysta msza święta.
W niedzielę korowód dożynkowy przeszedł z kościoła pod wezwaniem świętego Bartłomieja do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, gdzie odbyła się uroczysta msza święta. Agnieszka Kuraś
W słońcu i deszczu, koncertowo, z cudnym zapachem chleba, pięknymi wyrobami rękodzieła i imponującymi wieńcami. Staszów po raz kolejny świętował Dzień Chleba.
Dożynki i Dzień Chleba w Staszowie

Dożynki i Dzień Chleba w Staszowie

Starostowie dożynek Barbara Szewczyk - sołtys wsi Smerdyna oraz Bogdan Chara z Jasienia nieśli piękny bochenek chleba.

Starostowie dożynek Barbara Szewczyk - sołtys wsi Smerdyna oraz Bogdan Chara z Jasienia nieśli piękny bochenek chleba.
Agnieszka Kuraś

Starostowie dożynek Barbara Szewczyk - sołtys wsi Smerdyna oraz Bogdan Chara z Jasienia nieśli piękny bochenek chleba.

(fot. Agnieszka Kuraś)

Choć koncerty w Staszowie słychać było już w sobotę oficjalne dożynki rozpoczęła niedzielna msza święta w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Dodatkowo Dzień Chleba zbiegł się tu z odpustem w parafii świętego Bartłomieja. Podczas nabożeństwa poświęcono dożynkowe wieńce oraz dziękowano za dotychczasowe zbiory. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł do Parku Rekreacyjno - Sportowego "Zalew nad Czarną" w Staszowie. Tam odbyło się oficjalne otwarcie imprezy.

NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY Z NIEMŚCIC

Tegoroczny korowód był wyjątkowo barwny. Każdy z wieńców dożynkowych wyróżniał się niezwykłym pomysłem i kunsztem wykonania. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło sołectwo Niemścice. Drugie miejsce egzequo zajęły wieńce wykonane przez Wolę Osową i Ochotniczą Straż Pożarną w Łukawicy. Przyznano także dwa trzecie miejsca, które zajęła Wiązownica Duża i Grzybów.

CHLEB KRÓLOWAŁ

Sznur kolorowych kramów wyznaczał drogę pod scenę, na której z okazji święta wystąpiło wielu artystów. A na stoiskach można było zakupić różności. Popularnością cieszyły się wyroby rękodzieła: rzeźby, obrazy, ciekawe świece, plecionki, kwiaty, biżuteria ręcznie robiona i mnóstwo innych rzeczy. Jednak wszystko podczas dwóch dni świętowania kręciło się wokół chleba. Stoiska piekarni były tymi najbardziej obleganymi i uginały się pod ciężarem wielkich, pachnących bochnów chleba. Rarytasem podczas takich imprez staje się pajda chleba ze wojskim smalcem i kiszonym ogórkiem. To z pewnością był najbardziej pożądany smakołyk. Choć cena za ten przysmak wcale nie była niska jego smak z pewnością wart był każdych pieniędzy. By zjeść dużą pajdę ze smalcem trzeba było zapłacić 6 złotych, mała zaś kosztowała 4 złote. Specjalnie dla dzieci przygotowano warsztaty garncarstwa, czy robienia kwiatów z bibuły. Mogły one skorzystać z bogatej oferty wesołego miasteczka, pomalować na kolorowo włosy, twarz czy obejrzeć wielkie żywe pająki, ekspozycję motyli i chrząszczy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Pani Danuta Obara pokazuje jak się pracowało kołowrotkiem. Obok Wiktoria Zagajska robi tkaninę na krośnie. Każdy mógł zmierzyć się z tymi starymi ma

Pani Danuta Obara pokazuje jak się pracowało kołowrotkiem. Obok Wiktoria Zagajska robi tkaninę na krośnie. Każdy mógł zmierzyć się z tymi starymi maszynami. Agnieszka Kuraś

Pani Danuta Obara pokazuje jak się pracowało kołowrotkiem. Obok Wiktoria Zagajska robi tkaninę na krośnie. Każdy mógł zmierzyć się z tymi starymi maszynami.
(fot. Agnieszka Kuraś)

BYŁO KONCERTOWO

Podczas dwudniowej imprezy, na dwóch scenach naprzemiennie, prezentowały się gwiazdy największego formatu. Już w sobotę na koncertach były tłumy, a z godziny na godzinę publiczności przybywało. Po emocjonujących pokazach zespołu tanecznego "KLEKS" oraz Klubu Piosenki "RYTM" na scenie pojawił TONAM & SYNOWIE znany w Polsce i Europie zespół szantowy. Pięciu, śpiewających a capella, mężczyzn wprowadziło publiczność w dobry nastrój.

Kulminacyjnym punktem imprezy był wieczorny występ zespołu Piersi. Znana "Bałkanica" poszła na pierwszy ogień, a jej słowa "będzie się działo" słychać było z oddali. Rozbawiona publiczność po koncercie jeszcze długo bawiła się podczas dyskoteki pod gwiazdami.

W niedzielę już od godziny 15 scena tętniła życiem. Jako pierwsze publiczność bawiły zespoły Kolakawa i Babsztyl. Im bliżej było wieczoru na scenie pojawiały się gwiazdy coraz większego formatu. Jednak deszczowa pogoda nie pozwalała mieszkańcom, by na dłużej bawić w parku. Mimo to wielu z nich nie odmawiało sobie tego dnia spaceru pomiędzy barwnymi straganami. O godzinie 19 publiczność miał bawić kabaret Limo, a na 20.30 zaplanowano występ Urszuli.

Na koncercie zespołu Piersi w sobotę  bawiło się wiele osób.
Na koncercie zespołu Piersi w sobotę bawiło się wiele osób. Agnieszka Kuraś

Na koncercie zespołu Piersi w sobotę bawiło się wiele osób.
(fot. Agnieszka Kuraś)

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy wykonało sołectwo Niemścice

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy wykonało sołectwo Niemścice Agnieszka Kuraś

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy wykonało sołectwo Niemścice
(fot. Agnieszka Kuraś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie